PDA

צפה בגרסא המלאה : אז מה בתכלס ההבדל בין אורז לבן לאורז מחיטה מלאה

שריר
18-05-07, 19:51
ערך גליקמי או שיש עוד הבדלים?

P-a-n-1-c
18-05-07, 20:01
סיבים, ויטמינים, ערך גליקמי [לא נראה לי בצורה רצינית]

שריר
18-05-07, 20:05
חייבים להיות הבדלים רציניים יותר אחרת מה המהומה? אתה יכול להרחיב? אני פשוט מתלבט אם לנסות להתרגל לאורז מלא השאלה אם זה כ"כ קריטי? תודה..

toxicity
18-05-07, 20:06
לא קריטי רק תאכל קצת יותר ירקות אם אתה אוכל אורז לבן

שריר
18-05-07, 20:08
לא קריטי רק תאכל קצת יותר ירקות אם אתה אוכל אורז לבן
תודה... זה כך גם לגבי פסטה?
מה עדיף- אורז לבן או פסטה רגילה? (מבחינת ערך תזונתי כמובן)

Moshe
18-05-07, 21:03
תאכל אורז בסמטי דומה ללבן עם א"ג נמוך יותר ויש מינרלים וסיבים ואולי תמצא כמה ויטמנים :] (סתם בתאחלס גם באורז לבן יש ויטמנים אומנם פחות משאר חבריו לאגודה אבל זה לא שאין..)

שריר
18-05-07, 21:09
שוב תודה..

toxicity
18-05-07, 21:10
תודה... זה כך גם לגבי פסטה?
מה עדיף- אורז לבן או פסטה רגילה? (מבחינת ערך תזונתי כמובן)
מה שבא לך ואיך שזה נכנס לך לתפריט..

Sugarzaza
18-05-07, 21:27
חחח, מה זה אורז מחיטה מלאה? אורז זה אורז, חיטה זו חיטה. שני דברים שונים. כמו שאין טונה מחזה עוף

ההבדל הוא די קריטי. בתהליך של העיבוד מלטשים את הגרעין של הדגן (במקרה הזה אורז). כלומר, מסירים ממנו את הקליפה שמכילה את הסובין, הנבט וכל מיני דברים טובים וחיוניים אחרים ומשאירים את שאר הגרעין, ולכן צבעו הלבן הבוהק. האורז המעובד הוא דל בחומרי תזונה מאוד (מינרלים, ויטמינים, סיבים וכו') מה שמקפיץ את האינדקס הגליקמי שלו בצורה משמעותית. מעבר לזה, צריך לקחת בחשבון שבתהליך העיבוד משתמשים בכימיקלים מזיקים בשביל להפריד את הקליפה משאר הגרעין.

כמו סוכר לבן מזוקק, גם כל דגן אחר מעובד (כן, קנה סוכר וסלק סוכר הם סוג של דגנים) ובכלליות מזונות מעובדים מקשים על העיכול, ומאלצים את הגוף להשתמש במאגרים הקיימים שלו בשביל להפיק אנרגיה ולמצות את חומרי התזונה (אם בכלל יש..) מהמזון. בסופו של דבר יוצא שבמקום להזין את הגוף, המזון המעובד גורע ממנו נוטריינטים וגורם לו לעבוד יותר קשה.

אם נסכם. מזון, כשמו, אמור להזין. כל דבר שלא עושה את זה, הוא לא רק חסר תועלת אלא גם מזיק. אורז לבן נכלל ברשימה הזו.

לשיקולך.

Deja Vu
18-05-07, 21:35
תאכל אורז עם סלט אחי

שריר
18-05-07, 21:44
חחח, מה זה אורז מחיטה מלאה? אורז זה אורז, חיטה זו חיטה. שני דברים שונים. כמו שאין טונה מחזה עוף

ההבדל הוא די קריטי. בתהליך של העיבוד מלטשים את הגרעין של הדגן (במקרה הזה אורז). כלומר, מסירים ממנו את הקליפה שמכילה את הסובין, הנבט וכל מיני דברים טובים וחיוניים אחרים ומשאירים את שאר הגרעין, ולכן צבעו הלבן הבוהק. האורז המעובד הוא דל בחומרי תזונה מאוד (מינרלים, ויטמינים, סיבים וכו') מה שמקפיץ את האינדקס הגליקמי שלו בצורה משמעותית. מעבר לזה, צריך לקחת בחשבון שבתהליך העיבוד משתמשים בכימיקלים מזיקים בשביל להפריד את הקליפה משאר הגרעין.

כמו סוכר לבן מזוקק, גם כל דגן אחר מעובד (כן, קנה סוכר וסלק סוכר הם סוג של דגנים) ובכלליות מזונות מעובדים מקשים על העיכול, ומאלצים את הגוף להשתמש במאגרים הקיימים שלו בשביל להפיק אנרגיה ולמצות את חומרי התזונה (אם בכלל יש..) מהמזון. בסופו של דבר יוצא שבמקום להזין את הגוף, המזון המעובד גורע ממנו נוטריינטים וגורם לו לעבוד יותר קשה.

אם נסכם. מזון, כשמו, אמור להזין. כל דבר שלא עושה את זה, הוא לא רק חסר תועלת אלא גם מזיק. אורז לבן נכלל ברשימה הזו.

לשיקולך.
תודה

Bullet
18-05-07, 22:22

לשיקולך.
יופי! אז האורז הלבן והמעובד, כמו הסוכר הלבן המזוקק מקשה על העיכול ומאלץ את הגוף להשתמש במאגרים הקיימים כדי להפיק אנרגיה ולמצות את חומרי התזונה (אם בכלל יש... הרי בסוכר לבן אין חומרי תזונה. אין שם אפילו פחממות. זה סתם רעל מטבולי לבן) מהמזון.

"בסופו של דבר יוצא שבמקום להזין את הגוף, המזון המעובד גורע ממנו נוטריינטים וגורם לו לעבוד יותר קשה." - אם לפרש את מה שאמרת, צריכת סוכר לבן, או אורז לבן, או כל פחממה מזוקקת אחרת גורמת לבריחת מאקרו ומיקרו נוטריינטים (מינרלים, ויטמינים, פחממות,שומנים,חלבונים) מהגוף והגוף בעצם עובד קשה יותר, אז הוא לא מפיק אנרגיה מהמזונות הללו. להפך, הוא מאבד אנרגיה בגלל שתוספת של סוכר לבן או אורז לבן ומעובד לתפריט גורם לבריחה של חומרים מהגוף.

Elevation
18-05-07, 22:25

לך על אורז בר.

זה זן של שיבולת שועל בת'כלס, אחלה הרכב חומצות אמינו ומאוד טעים.

וחיטה מלאה, זאת חיטה מלאה, בפשטות, כולל כל מה שסביבה.

אם היא מונבטת/טרום נבוטה, יש בה הרבה יותר מינרלים וויטמינים (א-לה נבט החיטה).

CatDog
18-05-07, 22:34
[QUOTE=Bullet]יופי! אז האורז הלבן והמעובד, כמו הסוכר הלבן המזוקק מקשה על העיכול ומאלץ את הגוף להשתמש במאגרים הקיימים כדי להפיק אנרגיה ולמצות את חומרי התזונה (אם בכלל יש... הרי בסוכר לבן אין חומרי תזונה. אין שם אפילו פחממות. זה סתם רעל מטבולי לבן) מהמזון.
[QUOTE]

מהההה?!?
מה זאת אומרת לסוכר לבן אין בכלל פחמימות ???
איפה אתה חיי ?? או שזה רק אני שחי באשליה ..

Sugarzaza
18-05-07, 22:41
לא, לא הבנת, הוא היה ציני. חהחה

ידוע שהגוף משתמש באופן מוגבר בויטמינים, בעיקר ויטמינים מסוג B באופן מוגבר בשביל לעכל מזון מעובד כמו סוכר לבן.

יש באורז לבן פחמימות, חלבונים ושומנים פשוט כי רוב השומנים, הפחמימות והחלבונים מצויים בגרעין שנשאר אחרי הליטוש. דיברתי על ויטמינים, מינרלים וסיבים.

גם בצ'יפס והמבורגר של בורגר קינג יש חלבונים ופחמימות ושומנים. זה עדיין לא אומר שזה אוכל.

עריכה: כן אורז בר זה מזון מצויין. לא סתם הוא עולה בין פי 4 לפי 5 מאורז מלא רגיל.

שריר
18-05-07, 22:48
לך על אורז בר.

זה זן של שיבולת שועל בת'כלס, אחלה הרכב חומצות אמינו ומאוד טעים.

וחיטה מלאה, זאת חיטה מלאה, בפשטות, כולל כל מה שסביבה.

אם היא מונבטת/טרום נבוטה, יש בה הרבה יותר מינרלים וויטמינים (א-לה נבט החיטה).
ננסה..

m0she
18-05-07, 22:58
ידוע שהגוף משתמש באופן מוגבר בויטמינים, בעיקר ויטמינים מסוג B באופן מוגבר בשביל לעכל מזון מעובד כמו סוכר לבן.

אף פעם לא שמעתי על זה. אפשר הסבר?

גם בצ'יפס והמבורגר של בורגר קינג יש חלבונים ופחמימות ושומנים. זה עדיין לא אומר שזה אוכל.

אתה אולי לא חושב שזה אוכל טוב אבל זה בלי ספק אוכל. אפשר לאכול גם את זה מדי פעם, לא יקרה כלום.

Sugarzaza
18-05-07, 23:43
יש מאמרים על זה כמו זבל.

הנה אחד לא רע שמצאתי תוך שנייה בחיפוש בגוגל.
http://food.walla.co.il/?w=/907/861751

אתה יכול ללעוס את זה טוב, להרגיש מלאות ולהתענג על הטעם. זה עדיין לא אומר שזה אוכל :P

שמע, ברור שזה לא כמו לאכול כיסא או חול. אבל הבנת את הכוונה שלי.

Moshe
18-05-07, 23:49
תמיד עניין אותי למה עשו בכלל אורז לבן אם הוא דורש תהליך מסויים (שכנראה התהליך יצור הרבה יותר יקר)
בגלל הטעם?

Elevation
18-05-07, 23:56
תמיד עניין אותי למה עשו בכלל אורז לבן אם הוא דורש תהליך מסויים (שכנראה התהליך יצור הרבה יותר יקר)
בגלל הטעם?

טעים יותר, נשמר לאורך זמן וכ'ו.

PoweRule
19-05-07, 00:17
יופי! אז האורז הלבן והמעובד, כמו הסוכר הלבן המזוקק מקשה על העיכול ומאלץ את הגוף להשתמש במאגרים הקיימים כדי להפיק אנרגיה ולמצות את חומרי התזונה (אם בכלל יש... הרי בסוכר לבן אין חומרי תזונה. אין שם אפילו פחממות. זה סתם רעל מטבולי לבן) מהמזון.

"בסופו של דבר יוצא שבמקום להזין את הגוף, המזון המעובד גורע ממנו נוטריינטים וגורם לו לעבוד יותר קשה." - אם לפרש את מה שאמרת, צריכת סוכר לבן, או אורז לבן, או כל פחממה מזוקקת אחרת גורמת לבריחת מאקרו ומיקרו נוטריינטים (מינרלים, ויטמינים, פחממות,שומנים,חלבונים) מהגוף והגוף בעצם עובד קשה יותר, אז הוא לא מפיק אנרגיה מהמזונות הללו. להפך, הוא מאבד אנרגיה בגלל שתוספת של סוכר לבן או אורז לבן ומעובד לתפריט גורם לבריחה של חומרים מהגוף.
אז אם אני אוכל אורז לבן אני אתחטב ? :1eye:

Bullet
19-05-07, 00:43
אז אם אני אוכל אורז לבן אני אתחטב ? :1eye:
לא חובה, הכל תלוי בסך הקלורי אל תשכח :happy:
אבל אם תאכל רק אורז לבן בתור פחממה, יהיה לך פירוק שריר נרחב מכיוון שאורז הלבן בעצם מוציא פחממות מתוך הגוף, ולא מכניס אותן!

m0she
19-05-07, 01:56
יש מאמרים על זה כמו זבל.

הנה אחד לא רע שמצאתי תוך שנייה בחיפוש בגוגל.
http://food.walla.co.il/?w=/907/861751

אתה יכול ללעוס את זה טוב, להרגיש מלאות ולהתענג על הטעם. זה עדיין לא אומר שזה אוכל :P

שמע, ברור שזה לא כמו לאכול כיסא או חול. אבל הבנת את הכוונה שלי.

אתה יודע, אני מתכוון למידע מהימן. לא משהו שכתבה נטורופתית/הומיאופתית/כל מרפא אלטרנטיבי אחר.

"הרופאים הקונבנציונליים מכירים את בדיקת פט, שנחשבת לכלי האבחון המתקדם בגילוי סרטן ומיפויו ופועלת על פי העיקרון שלתאים סרטניים יש מטבוליזם גבוה במיוחד ולכן הם צורכים יותר סוכר. בבדיקה מזריקים לגוף גלוקוזה מסומנת בחומר רדיואקטיבי שמתבייתת על תאי הסרטן, ומכשיר מודד את אזורי הקליטה של הסוכר בגוף. תאי הסרטן מתנפלים על הסוכר וכך אפשר לעקוב אחרי התפתחות של גרורות סרטניות. בתצלום מתקבלים גושי אור במקומות שבהם מתקיימים התאים הסרטניים. "

אני מכיר את בדיקת פט ואני חייב לספר לך שאין שום קשר בין סוכר שולחני לבין סרטן לפי הבדיקה הזו. המטבוליזם של תאים סרטניים דורש הרבה גלוקוז, אבל כל תא בגוף משתמש בגלוקוז - תאי דם אדומים למשל עובדים רק עם גלוקוז. אז מה? הם תארו בצורה סבירה את הבדיקה אבל הם ניסו לכאורה לקשור אותה לכך שסוכר הוא מסרטן.
נעזוב את זה שסוכר שולחני זה לא גלוקוז.

gman
19-05-07, 03:12
באורז לבן יש רק 30 גרם פחמימה לעומת 80 גרם באורז מלא לא?

toxicity
19-05-07, 09:32
לא חובה, הכל תלוי בסך הקלורי אל תשכח :happy:
אבל אם תאכל רק אורז לבן בתור פחממה, יהיה לך פירוק שריר נרחב מכיוון שאורז הלבן בעצם מוציא פחממות מתוך הגוף, ולא מכניס אותן!
לא מבינים אם אתה ציני או לא

Sugarzaza
21-05-07, 16:03
מתוך מאמר של תזונאית קלינית בשם ענת מטיאש.

" כל צורות הסוכר המרוכז - סוכר לבן, גלוקוז, משקאות קלים, סוכריות - משתחררות במהירות לדם וגורמות לעליה מהירה ברמת הסוכר בדם. כשהגוף אינו זקוק לסוכר הוא מאחסן אותו בגוף, ובסופו של דבר הופך אותו לשומן.
בתהליך הפקת הסוכר הלבן מסלק-הסוכר הורחקו ממנו 90% מהויטמינים והמינרלים שבו ולכן ללא הויטמינים והמינרלים חילוף החומרים איטי: האדם חסר מרץ, נוטה להשמנה.
כדי לעכל סוכר לבן יש להוציא ממאגרי הגוף ויטמין B החשוב לגוף לצורך חילוף חומרים תקין, ומערכת העצבים.
עוד לא גמרנו את ההלל על הסוכר הלבן ונזקיו - עששת השיניים, התפתחות קנדידה, התמכרות והשמנה, היפראקטיביות בילדים, טריגליצרידים בדם, מצבי רוח, נטיה לדכאון ועצבנות.
לפחמימות "מורכבות" כמו קמח לבן, אורז לבן, פסטה יש השפעה דומה לזו של הסוכר המזוקק."

זה לא רק אדם או שניים, האינטרנט מלא במאמרים כאלה של תזונאים קליניים שזה התחום שלהם. אם זה לא מספיק לך, אתה יכול ללכת לשאול כל תזונאי קליני על סוכר. אני מעריך שהתשובה תהיה זהה אצל כולם.

DropDead
21-05-07, 17:06
באורז לבן יש רק 30 גרם פחמימה לעומת 80 גרם באורז מלא לא?

מאיפה הפלצת את זה ?
אם כבר ל 100 גרם יש באורז לבן יותר פחמימות בגלל שהוא בלי הקליפה ושאר הירקות

gman
21-05-07, 17:28
מאיפה הפלצת את זה ?
אם כבר ל 100 גרם יש באורז לבן יותר פחמימות בגלל שהוא בלי הקליפה ושאר הירקות
קראתי על האריזה ם_0
אגב אתה בא למכון מחר? P:

m0she
21-05-07, 21:06
מתוך מאמר של תזונאית קלינית בשם ענת מטיאש.

" כל צורות הסוכר המרוכז - סוכר לבן, גלוקוז, משקאות קלים, סוכריות - משתחררות במהירות לדם וגורמות לעליה מהירה ברמת הסוכר בדם. כשהגוף אינו זקוק לסוכר הוא מאחסן אותו בגוף, ובסופו של דבר הופך אותו לשומן.
בתהליך הפקת הסוכר הלבן מסלק-הסוכר הורחקו ממנו 90% מהויטמינים והמינרלים שבו ולכן ללא הויטמינים והמינרלים חילוף החומרים איטי: האדם חסר מרץ, נוטה להשמנה.
כדי לעכל סוכר לבן יש להוציא ממאגרי הגוף ויטמין B החשוב לגוף לצורך חילוף חומרים תקין, ומערכת העצבים.
עוד לא גמרנו את ההלל על הסוכר הלבן ונזקיו - עששת השיניים, התפתחות קנדידה, התמכרות והשמנה, היפראקטיביות בילדים, טריגליצרידים בדם, מצבי רוח, נטיה לדכאון ועצבנות.

אחלה, תודה על המידע בנוגע לויטמין B. יש לה כמה אי דיוקים. בנוגע לטריגליצרידים, זה נכון במחקרים לטווח קצר אבל בטווח הארוך אין השפעה של סוכרים פשוטים על טריגליצרידים. לא ברור למה חילוף החומרים ירד, או מה הקשר לכך שהוציאו הרבה ויטמינים ומינרלים מהסוכר- הרי הוא לא הדבר היחיד שאנחנו אוכלים ויש מספיק מקורות בתזונה לויטמינים ומינרלים. הפיכה של סוכר לשומן כמעט ולא מתרחשת ובכל אופן זה עניין של מאזן קלורי יומי. בנוגע לשאר הטענות שלה לא יצא לי לקרוא חומר מהימן.

DropDead
21-05-07, 21:08
קראתי על האריזה ם_0
אגב אתה בא למכון מחר? P:

חח אני מכיר אותך מספרינט ?

Sugarzaza
21-05-07, 21:18
אחלה, תודה על המידע בנוגע לויטמין B. יש לה כמה אי דיוקים. בנוגע לטריגליצרידים, זה נכון במחקרים לטווח קצר אבל בטווח הארוך אין השפעה של סוכרים פשוטים על טריגליצרידים. לא ברור למה חילוף החומרים ירד, או מה הקשר לכך שהוציאו הרבה ויטמינים ומינרלים מהסוכר- הרי הוא לא הדבר היחיד שאנחנו אוכלים ויש מספיק מקורות בתזונה לויטמינים ומינרלים. הפיכה של סוכר לשומן כמעט ולא מתרחשת ובכל אופן זה עניין של מאזן קלורי יומי. בנוגע לשאר הטענות שלה לא יצא לי לקרוא חומר מהימן.

קח בחשבון שבמאמר היא מדברת על האדם המודרני הממוצע, שצורך כמויות משמעותיות של סוכר בתזונה והפעילות הגופנית שלו שואפת לאפס.

את העניין עם הטריגליצרידים צריך לבדוק.

Leo
21-05-07, 21:20
שאורז לבן קיים.

m0she
21-05-07, 22:05
קח בחשבון שבמאמר היא מדברת על האדם המודרני הממוצע, שצורך כמויות משמעותיות של סוכר בתזונה והפעילות הגופנית שלו שואפת לאפס.

את העניין עם הטריגליצרידים צריך לבדוק.

האדם המודרני הממוצע לא אוכל כמות של פחמימות [זה לא קשור דווקא לסוכר אלא לפחמימות בכללי] שמכסה את כל הBMR שלו וממלאת את מאגרי הגליקוגן כך שאין ממש הפיכה של פחמימות לשומן ביום יום.

אמנם מחקרים לטווח קצר יחסית [2-6 שבועות] הראו שצריכה מוגברת של סוכרים פשוטים גורמת לעליה ברמות הטריגליצרידים , אך במחקרים ממושכים [3-6 חודשי] ניתן לראות שערכי הטריגליצרידים חוזרים לנורמה , ההסתגלות המטבולית פשוט דורשת זמן. אני מסתמך על Textbook of biochemistry with clinical correlations של Devlin , מהדורה 6. מחקרים (1,2) דנים בנושא.

1. Eur J Clin Nutr. 1999 Apr;53 Suppl 1:S6-13.
Molecular and cellular adaptations to carbohydrate and fat intake.
2. Am J Clin Nutr. 2000 Feb;71(2):412-33.
Carbohydrate-induced hypertriacylglycerolemia: historical perspective and review of biological mechanisms.