PDA

צפה בגרסא המלאה : אינדקס גליקמי, סוכרים, ופחמימות לפני\לאחר האימון

guyzys
10-06-07, 13:14
שלום לכולם.

התחלתי לראשונה להסתכל לעומק בנושא התזונה, והייתי שמח אם הייתם מבהירים לי מספר שאלות פשוטות:

1. גלוקוז הוא חד סוכר, ומהווה את מאגר האנרגיה הזמין. פחמימות מורכבות=ערך גליקמי נמוך, ופחמימות זמינות = ערך גליקמי גבוה. אני הייתי סבור שתפוח עץ ובננה הם בעלי ערך גליקמי גבוה ולכן טובים לאחר אימון(בהנחה ואין דקסטרוז זמין). נראה כי תפוח הוא בעל ערך גליקמי נמוך מאוד, ובננה בעלת ערך גליקמי בינוני. לפי אותו היגיון דווקא לחם שחור נחשב לבעל ערך גליקמי גבוה וכך גם גזר.

האם הדבר אומר שגזר ולחם שחור הם אידיאליים כפחמימות לאחר אימון, ותפוח אידיאלי לפני אימון(כשעתיים לפני אפילו)? לפי ההיגיון הזה עדיף לאכול ארוחה גדולה עם חזה עוף וכמה תפוחים כשעתיים לפני האימון, מה שלא מסתדר לי כל כך.

2. קצת סדר במושגים - גלוקוז = חד סוכר, מאגר האנרגיה הזמין. גליקוגן = רב סוכר, מן תרכובת של גלוקוז שהמווה מאגר אנרגייה שני בגוף. אם שתי ההגדרות הללו נכונות, אז היכן למעשה נכנס סוכר? מדוע תמיד רושמים לצד הפחמימות את כמות הפחמימות שהן סוכר, ולמה הכוונה?

3. בהמשך לסעיף 2, מה המשמעות של גליקוגן? האם זה רעיון רע לרוקן את מאגר זה במהלך אימון?

אשמח לתשובות ענייניות.

moshebe
10-06-07, 13:18
1.אתה צודק אך האינדקס הגליקמי של בננה מספיק-אבל עדיף תמרים או כמובן סוכר ענבים כמו שאמרת.(מצטער שאני לא עולה על כל השאלה אני לא בטוח ולא רוצה להטעות אותך)

2.סוכר בעצם הוא סוג של פחמימה-אמנם הגוף פחות מסוגל להפוך אותו לאנרגיה זמינה אך גם הוא נחשב לפחמימה.הקשר למושגים: שלושת חדי הסוכר(אבני הבניין בעצם) הם:גלוקוז,פרוקטוז וגלקטוז.
גליקוגן הוא מאגר הפחמימות בגוף.

guyzys
10-06-07, 13:48
תודה רבה.
מוניטין לך !

אפשר אבל עוד תשובות? למה לא ממליצים לאכול גזר\לחם שחור אחרי\לפני האימון נגיד?

ואם תפוח הוא למעשה פחמימה בעלת אינדקס גליקמי נמוך, מדוע לא לאכול ארוחת לפני אימון(כשעתיים לפני) של 2-3 תפוחים במקום נגיד אורז מלא או פסטה.

גליקוגן הוא מאגר הפחמימות בגוף. האם קודם כל מלאי הגלוקוז נשרף ורק אז מתחיל להשרף ממלאי הגליקוגן, או שזה נעשה בו זמנית. קצת יותר הסבר על העניין יועיל לי מאוד.

moshebe
10-06-07, 13:58
העניין עם התפוחים אני חושב שזה יותר בגלל השובע-וגם,כמה פירות אפשר כבר לאכול ביום? יותר מדי סוכר

THE_JUGGERNAUT
10-06-07, 21:22
אפשר אבל עוד תשובות? למה לא ממליצים לאכול גזר\לחם שחור אחרי\לפני האימון נגיד?

קצת בלבלת אותי....

ואם תפוח הוא למעשה פחמימה בעלת אינדקס גליקמי נמוך, מדוע לא לאכול ארוחת לפני אימון(כשעתיים לפני) של 2-3 תפוחים במקום נגיד אורז מלא או פסטה.

אני לא יודע מי זה "לא ממליצים", אבל אולי בגלל תכולת הפורקטוז, אני לא חושב שזה קשור לGI

m0she
10-06-07, 21:25
2.סוכר בעצם הוא סוג של פחמימה-אמנם הגוף פחות מסוגל להפוך אותו לאנרגיה זמינה אך גם הוא נחשב לפחמימה.הקשר למושגים: שלושת חדי הסוכר(אבני הבניין בעצם) הם:גלוקוז,פרוקטוז וגלקטוז.
גליקוגן הוא מאגר הפחמימות בגוף.

גליקוגן אוגר גלוקוז בלבד. בגוף יש גם מטבוליזם של מנוז, ריבוז, אולי יש עוד כמה אבל לא שזכורים לי כרגע.

guyzys
11-06-07, 11:34
גליקוגן אוגר גלוקוז בלבד? אז למעשה גליקוגן זה המאגר הזמין? כי הבנתי מתזונאית שזה לא המאגר הזמין ביותר ולא טוב לרוקנו.

The_juggernaut - לא הבנתי מדוע מומלץ בהרבה מקרים לאכול בננה לפני האימון, או אחרי האימון בתוספת שייק חלבון(במידה ואין דקסטרוז בנמצא). הרי ה-gi שלה הוא 62, בעוד ששל גזר הוא מעל 90, ושל לחם שחור הוא גם גבוה יותר מזה של הבננה.

מה הבעייה עם פרוקטוז?

moshebe
11-06-07, 11:37
גליקוגן אוגר גלוקוז בלבד? אז למעשה גליקוגן זה המאגר הזמין? כי הבנתי מתזונאית שזה לא המאגר הזמין ביותר ולא טוב לרוקנו.

The_juggernaut - לא הבנתי מדוע מומלץ בהרבה מקרים לאכול בננה לפני האימון, או אחרי האימון בתוספת שייק חלבון(במידה ואין דקסטרוז בנמצא). הרי ה-gi שלה הוא 62, בעוד ששל גזר הוא מעל 90, ושל לחם שחור הוא גם גבוה יותר מזה של הבננה.

מה הבעייה עם פרוקטוז?

תראה אחי כמה דברים
קודם כל גזר לא כולם אוהבים,דבר שני-גזר זה ירק,אם אתה במאסה אתה יכול לצרוך אותו חופשי

הGi זה לא מה שעשו ממנו,הGi משפיע בעיקר שהקיבה ריבה ולא שאתה אוכל/שותה עם זה עוד חלבונים וכו'..

עשו מהאינדקס הזה ממש אלוהי וזה לא נכון בהכרח

moshebe
11-06-07, 11:41
בקשר לפרוקטוז-
הנה מאמר של גיל
http://www.israelbody.org/Index.asp?ArticleID=74&CategoryID=81&Page=1

THE_JUGGERNAUT
11-06-07, 20:05
גל

אני חושב שאתה מתבלבל, אם אני מבין אותך אתה חושב שההמלצה היא לפחמימה עם אינדקס כמה שיותר גבוה לפני אימון?

moshebe
11-06-07, 20:07
אני חושב שאתה מתבלבל, אם אני מבין אותך אתה חושב שההמלצה היא לפחמימה עם אינדקס כמה שיותר גבוה לפני אימון?

ההמלצה הזאת היא לארוחה שלאחר האימון(זאתי עם השייק בדר"כ:1eye: )

THE_JUGGERNAUT
11-06-07, 20:10
ההמלצה הזאת היא לארוחה שלאחר האימון(זאתי עם השייק בדר"כ:1eye: )

שים לב שאמרתי שהוא התבלבל....לא אמרתי שאינדקס גבוה לפני אימון זו ההמלצה

moshebe
11-06-07, 20:12
שים לב שאמרתי שהוא התבלבל....לא אמרתי שאינדקס גבוה לפני אימון זו ההמלצה

אני יודע-אני פשוט כתבתי למה מתכוונת המלצה כי לא ציינת את זה(אבל הבנתי מדבריך שאתה יודע על מה אתה מדבר..)

THE_JUGGERNAUT
11-06-07, 20:49
אני יודע-אני פשוט כתבתי למה מתכוונת המלצה כי לא ציינת את זה(אבל הבנתי מדבריך שאתה יודע על מה אתה מדבר..)

:jockey: