PDA

צפה בגרסא המלאה : מה כל כך נורא בלהגיע לכשל ?.

digidigi
09-01-09, 12:41
כי ראיתי פה הרבה אומרים שזה לא טוב ולא כדאי בתרגילים המורכבים וכו'
למה בדיוק??
נגיד אני שם סקאווט 80 קילו סתם דוגמא ובחזרה ה8 אני מגיע לכשל מה כבר יכול לקרות ?
או שמישו עוזר לי בחזרה האחרונה זה משנה?

the animal
09-01-09, 12:45
כשל של מערכת העצבים->פוגע בהתאוששות->מונע התקדמות

Yoshi-Moto
09-01-09, 12:57

קצר וקולע.

Vodex
09-01-09, 13:01
קיבנמט איזה שטיותתתתת, מאז שאני מתאמן אני כמעט בכל תרגיל מגיע לכשל מזה השטיות האלה ככה מתאמנים מה אני אתאמן כמו נקבה סוחטים את הכל מהשריר
ובלי עין הרע המשקלים שלי גדולים יחסית למשקל שלי
אני 163 שוקל 73-4
חזה 100 קילו 6 חזרות
סקווט 140 קילו 6 חזרות
לחיצה צרפתית 48 קילו 6 חזרות
לחיצת כתפיים 65 קילו בדאבלים סה"כ
וואלה לא נראה לי שפגע לי בהתאוששות זה רק עזר לי להתקדם יותר ויותר

the animal
09-01-09, 13:02
קיבנמט איזה שטיותתתתת, מאז שאני מתאמן אני כמעט בכל תרגיל מגיע לכשל מזה השטיות האלה ככה מתאמנים מה אני אתאמן כמו נקבה סוחטים את הכל מהשריר
ובלי עין הרע המשקלים שלי גדולים יחסית למשקל שלי
אני 163 שוקל 73-4
חזה 100 קילו 6 חזרות
סקווט 140 קילו 6 חזרות
לחיצה צרפתית 38 קילו 6 חזרות
לחיצת כתפיים 65 קילו בדאבלים סה"כ
וואלה לא נראה לי שפגע לי בהתאוששות זה רק עזר לי להתקדם יותר ויותר

כל הכבוד לך! אתה רוצה שאני אבוא למחוא לך כפיים?

Vodex
09-01-09, 13:04
כל הכבוד לך! אתה רוצה שאני אבוא למחוא לך כפיים?

מאוד בוגר, אתם אומרים את זה כאילו זה חד משמעי אבל שטיות במיץ אין לכם שום הוכחה שזה נכון

digidigi
09-01-09, 13:04
ונגיד אני עושה לחיצת חזה והגדרתי לעצמי 6 חזרות בסט האחרון ומישו עוזר לי בחזרה האחרונה? (כאילו במוט כמו שתמיד עוזרים טיפה כזה)

the animal
09-01-09, 13:05
מאוד בוגר, אתם אומרים את זה כאילו זה חד משמעי אבל שטיות במיץ אין לכם שום הוכחה שזה נכון

אתה בטח עובד גם abcde, נכון?

Vodex
09-01-09, 13:05
אתה בטח עובד גם abcde, נכון?

abcd 5 פעמים בשבוע

the animal
09-01-09, 13:06
ונגיד אני עושה לחיצת חזה והגדרתי לעצמי 6 חזרות בסט האחרון ומישו עוזר לי בחזרה האחרונה? (כאילו במוט כמו שתמיד עוזרים טיפה כזה)

זה אומר שאתה לא מסוגל להשלים עוד חזרה חיובית מלאה בכוחות עצמך=כשל.
אין צורך, אין סיבה, ויש להימנע מלהגיע לכשל על בסיס קבוע, זה שוודקס משחק אותה דוגמה חיה לכך שחובה להגיע לכשל זה לא אומר...

the animal
09-01-09, 13:07
abcd 5 פעמים בשבוע

אז אתה מבין שיש למערכת העצבים שלך הרבה יותר זמן להתאושש מאשר בתוכנית עם תדירות גבוהה?[
גם בתוכנית כזאת אין לך סיבה להגיע לכשל

Vodex
אין צורך, אין סיבה, ויש להימנע מלהגיע לכשל על בסיס קבוע, זה שוודקס משחק אותה דוגמה חיה לכך שחובה להגיע לכשל זה לא אומר...

אני לא אמרתי שזה חובה כל אחד יתאמן איך שנראה לו אבל אם זה פוגע בהתאוששות ומערכת העצבים וואלה זה נשמע לי לא נכון

Vodex
אז אתה מבין שיש למערכת העצבים שלך הרבה יותר זמן להתאושש מאשר בתוכנית עם תדירות גבוהה?[
גם בתוכנית כזאת אין לך סיבה להגיע לכשל

נכון, גם שעבדתי ab 4 פעמים בשבוע הגעתי לכשל

נ.ב בסופו של דבר משקלי עבודה זה פרט שפחות חשוב לי אלא התקדמות שלי ועליה בנפח השרירים ורק כשאני מגיע לכשל אני מתפתח יותר טוב אני יודע את זה על עצמי

digidigi
09-01-09, 13:08

לא דווקא יוצא לי ממש מעט להגיע לכשל אם כבר במתח וזהו
בחזה נגיד הקצבתי לעצמי 6 חזרות בסט האחרון ואני רואה שב5 כבר אני גמור אני לא יעשה עוד חזרה ויגיע לכשל אבל לפעמים שאני מעלה משקל בחזה אז עוזרים לי ב2 חזרות אבל זה ממש לא על בסיס קבוע

the animal
09-01-09, 13:09
לא דווקא יוצא לי ממש מעט להגיע לכשל אם כבר במתח וזהו
בחזה נגיד הקצבתי לעצמי 6 חזרות בסט האחרון ואני רואה שב5 כבר אני גמור אני לא יעשה עוד חזרה ויגיע לכשל אבל לפעמים שאני מעלה משקל בחזה אז עוזרים לי ב2 חזרות אבל זה ממש לא על בסיס קבוע

פעם ב... זה לא יהיה נורא, אבל מומלץ להימנע

Yoshi-Moto
09-01-09, 13:11
vodex
הוא לא אמר שאי אפשר להתקדם, אלא שזה פוגע בהתדקמות.

אם אתה שואל אותי- כשל גם מעודד פציעות.
אם אתה מגיע למצב שאתה מחזיק את ה100 קילו חזה מעליך ואתה צריך עזרה בזה(בחזרות האחרונות), ז"א שהמשקל לא מוחזק בשילה מלאה, והוא נשען הרבה על הכתפיים והמרפקים ופחות על השרירים.

Vodex
09-01-09, 13:11
פעם ב... זה לא יהיה נורא, אבל מומלץ להימנע

חחח אתה ממליץ לו להמנע כאילו מה יקרה? חחח הוא לא חולה בלחץ דם גבוה שצריך לההמנע בכשל

the animal
09-01-09, 13:12
חחח אתה ממליץ לו להמנע כאילו מה יקרה? חחח הוא לא חולה בלחץ דם גבוה שצריך לההמנע בכשל

בסדר, אתה צודק, מרוצה? להגיע לכשל רק תורם להתקדמות ומומלץ לכל המתאמנים!

Vodex
09-01-09, 13:12
vodex
הוא לא אמר שאי אפשר להתקדם, אלא שזה פוגע בהתדקמות.

אם אתה שואל אותי- כשל גם מעודד פציעות.
אם אתה מגיע למצב שאתה מחזיק את ה100 קילו חזה מעליך ואתה צריך עזרה בזה(בחזרות האחרונות), ז"א שהמשקל לא מוחזק בשילה מלאה, והוא נשען הרבה על הכתפיים והמרפקים ופחות על השרירים.

יש לך מחקר שמוכיח את מה שאתה טוען?
אני עושה 6 חזרות ובחזרה אחרונה יש טיפה עזרה אולי 10 אחוז ככה מגורם חיצוני

Vodex
09-01-09, 13:14
בסדר, אתה צודק, מרוצה? להגיע לכשל רק תורם להתקדמות ומומלץ לכל המתאמנים!

חחח אני לא מבין מה אתה מתרגש בגלל שאני חולק על דבריך לא יודע אולי אתה צודק בסה"כ אני מנהל ויכוח זה הכל

the animal
09-01-09, 13:16
חחח אני לא מבין מה אתה מתרגש בגלל שאני חולק על דבריך לא יודע אולי אתה צודק בסה"כ אני מנהל ויכוח זה הכל

אני לא מתרגש, אתה פשוט בא לא כדי לחלוק ולעורר ויכוח אלא כדי להוכיח לכולם שאני טועה...

Yoshi-Moto
09-01-09, 13:17
לגבי התיאוריה שהלחץ עובר למפרקים והעצמות? לא. זה פשוט הגיוני מבחינה לוגית.
אם אני ואתה נסחוב ארוך ששוקל 100 קילו, אני בן אדם חלש הכוח שלי מאפשר לי לעזור רק ב10 קילו, ז"א שכל ה90 קילו הנותרים אתה סוחב.
אותו דבר פה, השריר בהתחלה נותן את כל הפוש, תומך טוב בעצמות והמפרקים, אבל ברגע שהוא מתעייף, הוא עוזר פחות והמפרקים עובדים חזק יותר.

אבל לגבי העניין שהגעה לכשל לא יעילה דווקא יש.
כנס לגוגל תרשום: is going to failure nesscary
כנס ללינק הראשון.
הפורום לא מאפשר להביא לינקים מbb.com

אם אין לך כוח לקרוא אני פשוט אביא ציטוטים חשובים, רק תגיד.

dor_dru
09-01-09, 13:19
יש לי הרבה פעמים שהחזרה האחרונה שלי היא מאומצת על יתר המידה אך אני מסיים את התנועה לבד אבל ממש בקושי
זה גם ייחשב ככשל?

Vodex
09-01-09, 13:20
לגבי התיאוריה שהלחץ עובר למפרקים והעצמות? לא. זה פשוט הגיוני מבחינה לוגית.
אם אני ואתה נסחוב ארוך ששוקל 100 קילו, אני בן אדם חלש הכוח שלי מאפשר לי לעזור רק ב10 קילו, ז"א שכל ה90 קילו הנותרים אתה סוחב.
אותו דבר פה, השריר בהתחלה נותן את כל הפוש, תומך טוב בעצמות והמפרקים, אבל ברגע שהוא מתעייף, הוא עוזר פחות והמפרקים עובדים חזק יותר.

אבל לגבי העניין שהגעה לכשל לא יעילה דווקא יש.
כנס לגוגל תרשום: Is going to failure nesscary
כנס ללינק הראשון.
הפורום לא מאפשר להביא לינקים מbb.com

אם אין לך כוח לקרוא אני פשוט אביא ציטוטים חשובים, רק תגיד.

התכוונתי מחקרים בעניין של הכשל לחץ על המפרקים תמיד יש כל עוד אני צעיר אני מנצל את זה

תוכל להביא ציטוטים?

לא, כשל שאתה לא מצליח לבצע את החזרה בעצמך ומשתמש בגורם חיצוני

Yoshi-Moto
09-01-09, 13:35
הנה ציטוט אחד, אני אמשיך לקרוא ואני אביא עוד.
Consequently it is not necessary to operate a muscle to its absolute limit of muscular failure in order to stimulate new muscle growth.
ובעברית:
לסיכום, זה לה הכרחי לגרום לשריר להגיע לגבול האבסלוטי(הקיצוני) של הכשל במטרה לגרות עלייה(חדשה) במסת השריר.

האמת שהיו עוד כמה בדרך אבל הוא פשוט משווה את זה לדברים כמו שיזוף וכו', ואם אני אצטט לך את זה לא תבין את הקשר.
צריך לקרוא את כל המאמר כדי להבין.

boris19
09-01-09, 13:38
יש לי הרבה פעמים שהחזרה האחרונה שלי היא מאומצת על יתר המידה אך אני מסיים את התנועה לבד אבל ממש בקושי
זה גם ייחשב ככשל?

זה בסדר,
כל עוד זה בחזרה האחרונה ולא מושך 3-4 חזרות כאלו.

Vodex
09-01-09, 13:40
[QUOTE=Yoshi-Moto;740756]הנה ציטוט אחד, אני אמשיך לקרוא ואני אביא עוד.
Consequently it is not necessary to operate a muscle to its absolute limit of muscular failure in order to stimulate new muscle growth.
ובעברית:
לסיכום, זה לה הכרחי לגרום לשריר להגיע לגבול האבסלוטי(הקיצוני) של הכשל במטרה לגרות עלייה(חדשה) במסת השריר.

האמת שהיו עוד כמה בדרך אבל הוא פשוט משווה את זה לדברים כמו שיזוף וכו', ואם אני אצטט לך את זה לא תבין את הקשר.
צריך לקרוא את כל המאמר כדי להבין.[/QUOTE

ובעניין שזה פוגע במערכת העצבים והתקדמות תהיה מואטה רשום גם?

Yoshi-Moto
09-01-09, 13:49
באמת שדווקא במאמר הזה לא, אבל אני אומר לך שזה פשוט ידוע.

קח תגובה מBB.COM

Yes, training has a very heavy load on your CNS... This is why it is not good to go to failure using higher volume of sets. Using HIT , going to failure is alright because you do only aprox 5-8 sets per workout, so that is the maximum stress your CNS can take without releasing bad side affects.

איך האנגלית שלך? מצאתי מאמר של חצי עמוד, לתרגם אותו או להביא אותו פשוט?
הוא מדבר שם על הנושא של מערכת העצבים.

Vodex
09-01-09, 13:51
באמת שדווקא במאמר הזה לא, אבל אני אומר לך שזה פשוט ידוע.

קח תגובה מbb.com

yes, training has a very heavy load on your cns... This is why it is not good to go to failure using higher volume of sets. Using hit , going to failure is alright because you do only aprox 5-8 sets per workout, so that is the maximum stress your cns can take without releasing bad side affects.

איך האנגלית שלך? מצאתי מאמר של חצי עמוד, לתרגם אותו או להביא אותו פשוט?
הוא מדבר שם על הנושא של מערכת העצבים.

האנגלית בסדר אבל לא מעולה אני אשמח אם תתרגם:d

little_friend
09-01-09, 13:59

אני שמעתי על מחקר שעשו עם 60 אנשים(שלא מתאמנים) וזה הולך ככה:
נתנו לכולם לעשות כל יום, במשך שבוע, את תרגיל הפטישים עם משקל מסויים- סט אחד, עד כשל.
כמובן התוצאה לאורך השבוע היתה:
X, x-y, x-z וכך הלאה, כאשר x הוא מספר החזרות ביום הראשון, ושאר המשתנים הם מספר החזרות שפחת ממספר החזרות המקסימלי שעשו ביום הראשון.

בדקו מתי יצליחו המשתתפים להשלים את מספר החזרות שאותו הצליחו ביום הראשון (לאחר מנוחה כמובן), והתוצאה:

לפחות שישה שבועות.

אני מנסה למצוא את המחקר הזה.

Vodex
09-01-09, 14:06
אני שמעתי על מחקר שעשו עם 60 אנשים(שלא מתאמנים) וזה הולך ככה:
נתנו לכולם לעשות כל יום, במשך שבוע, את תרגיל הפטישים עם משקל מסויים- סט אחד, עד כשל.
כמובן התוצאה לאורך השבוע היתה:
X, x-y, x-z וכך הלאה, כאשר x הוא מספר החזרות ביום הראשון, ושאר המשתנים הם מספר החזרות שפחת ממספר החזרות המקסימלי שעשו ביום הראשון.

בדקו מתי יצליחו המשתתפים להשלים את מספר החזרות שאותו הצליחו ביום הראשון (לאחר מנוחה כמובן), והתוצאה:

לפחות שישה שבועות.

אני מנסה למצוא את המחקר הזה.

אנשים שתחילים להתאמן זה לא אותו הדבר לעומת בן אדם שמתאמן כמה שנים בגלל היותם מתחילים הם ישתפרו בתדירות גבוהה ובזמן יותר מצומצם מאשר אדם שמתאמן 5 שנים למשל

little_friend
09-01-09, 14:09
אנשים שתחילים להתאמן זה לא אותו הדבר לעומת בן אדם שמתאמן כמה שנים בגלל היותם מתחילים הם ישתפרו בתדירות גבוהה ובזמן יותר מצומצם מאשר אדם שמתאמן 5 שנים למשל

תגיד... קראת בכלל את מה שכתבתי או שפשוט ראית "שלא מתאמנים" ואז נפלט לך המשפט הזה?

Vodex
09-01-09, 14:12
תגיד... קראת בכלל את מה שכתבתי או שפשוט ראית "שלא מתאמנים" ואז נפלט לך המשפט הזה?

קראתי רק חצי, עכשיו קראתי הכל:d תביא את המחקר

Yoshi-Moto
09-01-09, 14:16
There have been some articles that I have discovered recently that suggest training just shy of failure.
סתם פתיח.. הוא מספר שהוא קרא לאחרונה מאמרים שאומרים שצריך להיות זהיר בעניין הכשל.

These articles were written by seasoned body builders as advice to other bodybuilders, especially beginners.
המאמר נכתב ע"י מפתח גוף שכתב את זה כדי שמפתחי גוף אחרים יקראו, בעיקר מכוון למתחילים.

This would basically require that the trainee perform until he fails, so that he will know his limitations. After doing that for some time, he would need to do a consistent routine that is one repetition below his level of failure
עכשיו הוא קצת חפר על המתחילים, אמר שהם צריכים לדעת את הגבות שלהם, מה הגבול של הכוח, ואז להתאמן חזרה מתחת לגבול שלהם(לכשל)

Both the central nervous system and the immune system can be exhausted by training consistently to failure
גם מערכת העצבים וגם המערכת החיסונית יכולות להיות מותשות ע"י אימון לכשל על בסיס קבוע.

It won't be as likely that you are completely recovered before your next workout. This means the fibers in your muscles have not yet rebuilt themselves
זה לא יהיה אפשרי להחלים(להרפא) באופן מלא עד האימון הבא שלך. ז"א שהסיבים בשרירים שלך עדיין לא בנו את עצמם.

The recovery phase is where muscle builds, not during the actual workout. Muscles grow during sleep as long as the body is getting sufficient nourishment via protein and calories.
שלב ההחלמה(ההתאוששות של השריר) שהו השלב שבו השריר נבנה, שלב זה לא נעשה במשך הפעולה הגופנית. שריר גודל בזמן השינה כל עוד הגוף מקבל מספיק קלוריות וחלבונים.

Exercising to failure may hurt recovery and eventually damage your progress.
אימון לכשל יכול לפגוע בהתאוששות השריר ובסופו של דבר לפגוע בהתקדמות שלך.

בהתחלה תרשמתי משפט משפט, ואז התחלתי לדלג על הלא משמעותיים, אלא על האלה שאתה רוצה לשמוע.

Vodex
09-01-09, 14:21
תודה רבה על התרגום!
אני מתאמן כבר קרוב לשנתיים ואין שום בעיות טפו טפו וכל האימונים שלי זה כמעט להגיע לכשל חוץ מסקווטים וכאלה..אני מתאמן תוכנית של abc-abcd
16 סטים לשריר, 20 סטים לרגלים, Abc קצת פחות סטים ויש לי התאוששות בין שריר לשריר 4-6 ימים אז יכול להיות בגלל שיש לי התאוששות יחסית ארוכה אז אין בעיה? כי אני לא חש כרגע בעיה.

נ.ב: בחודשים האחרונים אני עובד abcd 5 פעמים בשבוע תמיד עבדתי 4 פעמים בשבוע בגלל שיש עצימות מאוד גבוה והגעתי למשקלי די גבוהים אני פחות מתאושש למרות שגדלתי מאודדד מהתוכנית הזאת אבל במשקלי עבודה עלו בעיקר ביד אחורית רגלים וגב חזה קצת ויד קדמית לא זז תמיד היו לי בעיות עם היד קדמית זה חלק לא הכי חזק אצלי,ושכחתי לציין שאני לוקח כל 3 חודשים מנוחה של שבוע שזה מאוד עוזר
מה נראה לך?

m0she
09-01-09, 14:29
לפעילות גופנית יש השפעה גם על מערכת העצבים ולא רק על השרירים. יש מערכות במוח שאחראיות על בקרה, ויסות ולמידה של תנועות והן מושפעות מהפעילות הגופנית (אגב, אפילו רק לחשוב על התנועה משפר את התהליכים האלה במח - משתמשים בשיטות כאלה בשיקום ויכול להיות שזה יעזור גם למתאמנים). בכל אופן, מערכת העצבים צריכה להתאושש מהאימון גם היא, לא רק השרירים - יש שינוי בדפוס הפעילות של העצבים שמגיעים לשריר במהלך האימון, עם הזמן יש "למידה" של מערכת העצבים לגייס יותר יחידות מוטוריות ולעשות את זה בקצב יותר גבוה, כך שללא ספק חלק מההתאוששות תלוי בשינויים במערכת העצבים שכמובן דורשים זמן.

נעבור לשרירים: כדי ששריר יגדל הוא צריך שיגדילו את העומס עליו. דוגמא: אם אדם שוכב במיטה כמה שבועות (למשל באשפוז) - יש לו ירידה במסת השריר. למה? כי השריר לא נמצא בשימוש. לעומת זאת, בזמן פעילות גופנית מן הסתם שיש עליה במסת שריר (בעיקר באימונים אנאירוביים). העומס שמופעל על השרירים "מורגש" על ידי מנגנונים שונים בתאי השריר והם גורמים לגדילה. המנגנונים האלה לא מופעלים רק כשהשריר מגיע לכשל - אלא מופעלים החל מהחזרה הראשונה לצורך העניין, ברגע שהשריר מתכווץ מול התנגדות. למעשה, לכל החזרות יש השפעה על גדילת השריר - לא רק לחזרה האחרונה.

בנוסף למה שנאמר, ידוע לנו הפרט הבא: סינתזת חלבון מוגברת בשריר (=היפרטרופיה) מתרחשת עד 36-72 שעות לאחר האימון (פלוס מינוס, יש כאלה שאומרים קצת יותר ויש כאלה שאומרים קצת פחות). משמע, אם התאמנת ביום א' - סינתזת חלבון מוגברת תתרחש עד יום ג'-ד' לכל היותר. אם לא תתאמן ביום ג'/ד', אתה פשוט "מבזבז זמן" - השריר לא עובר היפרטרופיה וממתין עד האימון הבא.

לפי ההגיון שמנחה אותנו, עולה העובדה הבאה: השריר מסיים להתאושש כבר תוך יומיים-שלושה. אז למה כשעובדים לכשל עם הרבה סטים מגיעים למצב שצריכים 4,5 ימים ולפעמים אפילו שבוע להתאושש? אנחנו מגיעים בהכרח למסקנה שמי שמתאושש בשלב הזה הוא לא השריר עצמו. אפשר לתת שתי תשובות בנקודה הזו:

א. מערכת העצבים עדיין מתאוששת.
ב. גרמנו לנזק רב שגרם לתהליך דלקתי (=doms), צריכים לחכות לסוף התהליך הזה כדי שהכאב יחלוף ונוכל לחזור להתאמן.

עבור הפאוורליפטר, ההסתגלות של מערכת העצבים היא מאוד חשובה - הם רוצים להפיק מקסימום כח מכל גרם של שריר, וזה תלוי במידה רבה בפעילות מערכת העצבים. לעומתם, בודיבילדרים פחות מתעניינים בכח - הם רוצים מסה, גם אם הם יהיו חלשים יחסית למסה שלהם (אם נשווה לפאוורליפטר). אז הבאדיבילדר אמור להעדיף היפרטרופיה כמה שיותר זמן ופחות "להפציץ" את מערכת העצבים שלו עם הרבה סטים ועבודה לכשל, פשוט כי זה לא משרת את המטרות שלו.

אם העבודה תהיה בנפח יחסית נמוך, בלי כשל, ובתדירות גבוהה - זה משרת את המטרות של הבאדיבילדר. זה ממש לא אומר שהוא צריך לעבוד "כמו כוסית" - אם הוא מגיע לכשל עם 100 קילו ל8 חזרות, שיעצור בחזרה ה7. עדיין עובדים עם משקלים גבוהים, פשוט נמנעים מהכשל. זה לא אומר שצריכים להוריד משקל ל80 קילו.

עכשיו יבואו המתחכמים: "התקדמתי הכי טוב עם abcdefghijklmnop", "יש לי אחד במכון שהוא סוסססס והוא עובד abcde" וכו' וכו'. שימו לב: אני לא אומר שלא תתקדמו בתכניות עם הרבה נפח ועבודה לכשל - אני פשוט מאמין (וגם רואה את זה בשטח על הרבה מאוד מתאמנים) שסגנון העבודה הזה לא משרת את הבאדיבילדר הטבעי הממוצע ושלרוב האנשים יהיה עדיף לעבוד לא לכשל, בתדירות גבוהה (2-3 פעמים בשבוע). יש גם מחקרים שמראים את זה, אבל אתם יכולים להריץ חיפוש ולמצוא אותם לבד.

אני מקווה שההסבר הזה מיצה את העניין..
משה

Vodex
09-01-09, 14:34
וואלה אחלה הסבר
אבל פה באים ואומרים בניגוד אלייך אם אתה עובד על כשל אתה פוגע במערכת העצבים ובסופו של דבר פוגע בהתקדמות? ואתה אמרת שזה בסופו של דבר מה שראית בשטח שזה לא משרת את אמצעים( שני דברים שונים) אבל אתה מסכים איתי שיכול להיות שבן אדם שראה על הגוף שלו והכיר את הגוף שלו שהוא משתפר יותר טוב בהגעה לכשל מאשר לא להגיע לכשל?
ויכול להיות שבן אדם אחר לא

m0she
09-01-09, 14:42
אתה לא ניסית לעבוד אחרת, איך אתה יודע שזה עדיף לך? כמו שאמרתי - שיטה כמו abcd לכשל תעבוד, השאלה היא האם זו השיטה הכי טובה או לא.

מה שהם אומרים זה בערך מה שאני אומר: אתה פוגע במערכת העצבים -> זה דורש התאוששות יותר ארוכה -> אתה מבזבז זמן על התאוששות של מערכת העצבים במקום לבנות בו עוד שריר.

Vodex
09-01-09, 14:45
אתה לא ניסית לעבוד אחרת, איך אתה יודע שזה עדיף לך? כמו שאמרתי - שיטה כמו abcd לכשל תעבוד, השאלה היא האם זו השיטה הכי טובה או לא.

מה שהם אומרים זה בערך מה שאני אומר: אתה פוגע במערכת העצבים -> זה דורש התאוששות יותר ארוכה -> אתה מבזבז זמן על התאוששות של מערכת העצבים במקום לבנות בו עוד שריר.

בטח שניסיתי אחרת אני רואה שהתקדמות שלי יותר קטנה

עריכה: צריך למצוא את התוכנית עם זמני מנוחה יחסית ארוכים עם נפח יחסית גבוה לעבוד חזק ולקחת כל חודשים הפסקה של שבוע מאימונים על מנת לחדש ולאושש את מערכת העצבים והשרירים לא מקובל?

m0she
09-01-09, 14:52
תנסה תכנית בסגנון של Starting strength/Lyle's bulking routine או כל תכנית אחרת שהיא FBW או AB, 3-4 פעמים בשבוע, בלי כשל ועם טווח חזרות יחסית נמוך ברוב הסטים ותראה איך אתה מתקדם. יש פה הרבה אנשים שיכולים לעזור לך לבנות תכנית טובה כזאת.

Fatboy
09-01-09, 14:58
שורה תחתונה למתאמן הטבעי הממוצע אין את יכולת ההתעוששות של המערכת העצבית כדי לעבוד לכשל על בסיס קבוע!

Terminatorizer
09-01-09, 14:59
מישהו מוכן להסביר לי מה זה שכל?

Yoshi-Moto
09-01-09, 15:07
מישהו מוכן להסביר לי מה זה שכל?

מוח הוא איבר המצוי בגופם של בעלי חיים מפותחים. המוח הוא האיבר הראשי במערכת העצבים. הוא מבקר ומתאם את ההתנהגות, את פעילות החושים ואת רוב פעולת איברי הגוף וכן פונקציות מנטליות כגון למידה וזיכרון. בעלי חיים בעלי מוח אינם מסוגלים לחיות בלעדיו. חוט השדרה מהווה את המשכו התחתון של המוח ויוצר יחד איתו את מערכת העצבים המרכזית. דרך חוט השדרה מקושר המוח לכל איברי הגוף, הפנימיים והחיצוניים כאחד. המוח מחולק לשלושה חלקים: המוח הקדמי, שכולל את ההמיספרות הימנית והשמאלית, המוח האמצעי והמוח האחורי. שני האחרונים מרכיבים יחד את גזע המוח.

Yoshi-Moto
09-01-09, 15:08
סתם סתם, התכוונת כשל.
כשל זה שאתה עושה סט ומגיע למצב שאתה לא יכול לבצע עוד חזרות.
אם סיימת סט בלי יכולת לבצע עוד חזרה- זאת אומרת שהגעת לכשל.

Bono
09-01-09, 15:09
לפעילות גופנית יש השפעה גם על מערכת העצבים ולא רק על השרירים. יש מערכות במוח שאחראיות על בקרה, ויסות ולמידה של תנועות והן מושפעות מהפעילות הגופנית (אגב, אפילו רק לחשוב על התנועה משפר את התהליכים האלה במח - משתמשים בשיטות כאלה בשיקום ויכול להיות שזה יעזור גם למתאמנים). בכל אופן, מערכת העצבים צריכה להתאושש מהאימון גם היא, לא רק השרירים - יש שינוי בדפוס הפעילות של העצבים שמגיעים לשריר במהלך האימון, עם הזמן יש "למידה" של מערכת העצבים לגייס יותר יחידות מוטוריות ולעשות את זה בקצב יותר גבוה, כך שללא ספק חלק מההתאוששות תלוי בשינויים במערכת העצבים שכמובן דורשים זמן.

נעבור לשרירים: כדי ששריר יגדל הוא צריך שיגדילו את העומס עליו. דוגמא: אם אדם שוכב במיטה כמה שבועות (למשל באשפוז) - יש לו ירידה במסת השריר. למה? כי השריר לא נמצא בשימוש. לעומת זאת, בזמן פעילות גופנית מן הסתם שיש עליה במסת שריר (בעיקר באימונים אנאירוביים). העומס שמופעל על השרירים "מורגש" על ידי מנגנונים שונים בתאי השריר והם גורמים לגדילה. המנגנונים האלה לא מופעלים רק כשהשריר מגיע לכשל - אלא מופעלים החל מהחזרה הראשונה לצורך העניין, ברגע שהשריר מתכווץ מול התנגדות. למעשה, לכל החזרות יש השפעה על גדילת השריר - לא רק לחזרה האחרונה.

בנוסף למה שנאמר, ידוע לנו הפרט הבא: סינתזת חלבון מוגברת בשריר (=היפרטרופיה) מתרחשת עד 36-72 שעות לאחר האימון (פלוס מינוס, יש כאלה שאומרים קצת יותר ויש כאלה שאומרים קצת פחות). משמע, אם התאמנת ביום א' - סינתזת חלבון מוגברת תתרחש עד יום ג'-ד' לכל היותר. אם לא תתאמן ביום ג'/ד', אתה פשוט "מבזבז זמן" - השריר לא עובר היפרטרופיה וממתין עד האימון הבא.

לפי ההגיון שמנחה אותנו, עולה העובדה הבאה: השריר מסיים להתאושש כבר תוך יומיים-שלושה. אז למה כשעובדים לכשל עם הרבה סטים מגיעים למצב שצריכים 4,5 ימים ולפעמים אפילו שבוע להתאושש? אנחנו מגיעים בהכרח למסקנה שמי שמתאושש בשלב הזה הוא לא השריר עצמו. אפשר לתת שתי תשובות בנקודה הזו:

א. מערכת העצבים עדיין מתאוששת.
ב. גרמנו לנזק רב שגרם לתהליך דלקתי (=doms), צריכים לחכות לסוף התהליך הזה כדי שהכאב יחלוף ונוכל לחזור להתאמן.

עבור הפאוורליפטר, ההסתגלות של מערכת העצבים היא מאוד חשובה - הם רוצים להפיק מקסימום כח מכל גרם של שריר, וזה תלוי במידה רבה בפעילות מערכת העצבים. לעומתם, בודיבילדרים פחות מתעניינים בכח - הם רוצים מסה, גם אם הם יהיו חלשים יחסית למסה שלהם (אם נשווה לפאוורליפטר). אז הבאדיבילדר אמור להעדיף היפרטרופיה כמה שיותר זמן ופחות "להפציץ" את מערכת העצבים שלו עם הרבה סטים ועבודה לכשל, פשוט כי זה לא משרת את המטרות שלו.

אם העבודה תהיה בנפח יחסית נמוך, בלי כשל, ובתדירות גבוהה - זה משרת את המטרות של הבאדיבילדר. זה ממש לא אומר שהוא צריך לעבוד "כמו כוסית" - אם הוא מגיע לכשל עם 100 קילו ל8 חזרות, שיעצור בחזרה ה7. עדיין עובדים עם משקלים גבוהים, פשוט נמנעים מהכשל. זה לא אומר שצריכים להוריד משקל ל80 קילו.

עכשיו יבואו המתחכמים: "התקדמתי הכי טוב עם abcdefghijklmnop", "יש לי אחד במכון שהוא סוסססס והוא עובד abcde" וכו' וכו'. שימו לב: אני לא אומר שלא תתקדמו בתכניות עם הרבה נפח ועבודה לכשל - אני פשוט מאמין (וגם רואה את זה בשטח על הרבה מאוד מתאמנים) שסגנון העבודה הזה לא משרת את הבאדיבילדר הטבעי הממוצע ושלרוב האנשים יהיה עדיף לעבוד לא לכשל, בתדירות גבוהה (2-3 פעמים בשבוע). יש גם מחקרים שמראים את זה, אבל אתם יכולים להריץ חיפוש ולמצוא אותם לבד.

אני מקווה שההסבר הזה מיצה את העניין..
משה

בראבו:clap::clap:

Yoshi-Moto
09-01-09, 15:10
אגב משה, היה תענוג לקרוא את ההודעה.

digidigi
09-01-09, 15:12
סתם סתם, התכוונת כשל.
כשל זה שאתה עושה סט ומגיע למצב שאתה לא יכול לבצע עוד חזרות.
אם סיימת סט בלי יכולת לבצע עוד חזרה- זאת אומרת שהגעת לכשל.

רשמת את זה בצורה מבלבלת אם אני מתכנן מהתחלה בסט האחרון לעשות 6 חזרות ועשיתי את אותם 6 בדיוק כמו שרציתי ולדוגמא ל8 חזרות כבר לא יהיה לי את הכוח לעשות עוד 2 חזרות זה לא נקרא כשל.

Terminatorizer
09-01-09, 15:26
אז יש לי שאלה
עליי להימנע מלהגיע למצב שבו אני מנסה לתת עוד חזרה ולא מצליח?
משמע אני צריך להוריד את החזרה הזאות כלומר,אני עושה 8 חזרות וב-8 אני מגיע לכשל,אני צריך להוריד ל-7 חזרות? - גם אם אני ארגיש שה-7 חזרות האלה לא גורמות לשריר שלי להתאמץ מאוד (כלומר מרגיש כאבים בינוניים בשריר בעת ביצוע)?

Yoshi-Moto
09-01-09, 15:27
נכון.
חזרה לפני כשל.

Terminatorizer
09-01-09, 15:45
והשריר אכן גודל כך,בלי מאמץ מקסימלי שלו?

hanna666
09-01-09, 15:55

ענה לך יפה

Bono
09-01-09, 17:05
והשריר אכן גודל כך,בלי מאמץ מקסימלי שלו?

כמובן.
כמו שמשה אמר, אם אתה יכול לדחוק 100 קילו ל10 חזרות אל תדחוק 80 כי אתה מפחד להגיע לכשל. תדחוק את ה100 קילו ל8-9 חזרות ( תעצור חזרה- שתיים לפני הכשל).

Vodex
09-01-09, 20:03
תנסה תכנית בסגנון של Starting strength/Lyle's bulking routine או כל תכנית אחרת שהיא FBW או AB, 3-4 פעמים בשבוע, בלי כשל ועם טווח חזרות יחסית נמוך ברוב הסטים ותראה איך אתה מתקדם. יש פה הרבה אנשים שיכולים לעזור לך לבנות תכנית טובה כזאת.

אני עובד עם יאיר להב הכל בשליטה:jockey:

ןאני לא צריך אף אחד שיעזור לי לבנות תוכנית אני מסתדר מצויין

freedhoff
09-01-09, 20:22
אני מגיע לכשל בתרגילי חזה וגב על בסיס קבוע בתוכנית ab אבל עושה רק 2 תרגילים לכל שריר 3 סטים 6-8 חזרות שזה יחסית קצת לשריר גדול אז גם במקרה כזה מומלץ להימנע מכשל?

Vodex
09-01-09, 20:26
אני מגיע לכשל בתרגילי חזה וגב על בסיס קבוע בתוכנית ab אבל עושה רק 2 תרגילים לכל שריר 3 סטים 6-8 חזרות שזה יחסית קצת לשריר גדול אז גם במקרה כזה מומלץ להימנע מכשל?

כן מערכת העצבים תפגע ולא תתאושש לאימון הבא

freedhoff
09-01-09, 20:29
כן מערכת העצבים תפגע ולא תתאושש לאימון הבא

אבל אין לי אפשרות לעשות יותר תרגילים ,עם הכשל אני פשוט ממצה עד הסוף בקצת זמן בלי להגיע לכשל 2 תרגילים לא יספיקו לאימון רציני

little_friend
09-01-09, 20:40
אבל אין לי אפשרות לעשות יותר תרגילים ,עם הכשל אני פשוט ממצה עד הסוף בקצת זמן בלי להגיע לכשל 2 תרגילים לא יספיקו לאימון רציני

פה הטעות שלך..

freedhoff
09-01-09, 20:46
פה הטעות שלך..

אני יודע שעדיף יותר תרגילים ויותר זמן אימון אבל בד"כ אין לי ממש זמן להתאמן ואני נותן רק 2 תרגילים לשריר לא יותר, אז אני מנסה לתת את המקסימום בשתי תרגילים האלה

m0she
09-01-09, 23:10

התכנית שלך אחלה, רק אל תעבוד לכשל בכל הסטים. אפשר להגיע לכשל בסט האחרון בכל תרגיל אם רוצים אבל אין צורך בכל סט.

little_friend
09-01-09, 23:14
אני יודע שעדיף יותר תרגילים ויותר זמן אימון אבל בד"כ אין לי ממש זמן להתאמן ואני נותן רק 2 תרגילים לשריר לא יותר, אז אני מנסה לתת את המקסימום בשתי תרגילים האלה

עדיין לא הבנת...

לא התכוונתי שאתה צריך לתת יותר תרגילים.

התכוונתי שקו המחשבה של- "אוי, אני לא עושה מספיק תרגילים, אז כדי לפצות על זה, אני אגיע לכשל וכך אגיע למיצוי השריר"- לא נכון. עדיף שתעשה את שני התרגילים שלך ותגיע חזרה אחת לפני כשל, אתה תעלה במשקלים יותר מהר ותראה תוצאות טובות יותר.

זה שאתה מגיע לכשל לא מפצה על חוסר בתרגילים. זה רק גורע לך מהאימון ומהנפח שלו.

The Sun
09-01-09, 23:39
זה שאתה מגיע לכשל לא מפצה על חוסר בתרגילים. זה רק גורע לך מהאימון ומהנפח שלו.

איך הכנסת כאן נפח למשוואה? אין קשר לנפח.
בכל אופן עם שאר מה שאמרת אני מסכים - אין צורך להגיע לכשל.

namo
10-01-09, 01:55
שאלה,

אם אני לוקח קרטאין, האם קצב ההתאוששות שלי גדול יותר, ולכן אני יכול להעמיס יותר ולהגיע לכשל ועדיין להתאושש בצורה מהירה יותר?

talp
10-01-09, 04:09
התכנית שלך אחלה, רק אל תעבוד לכשל בכל הסטים. אפשר להגיע לכשל בסט האחרון בכל תרגיל אם רוצים אבל אין צורך בכל סט.
אז אפשר באופן קבוע להגיע בבנץ' פרס לכשל בסט האחרון?
אבל אם אני מגיע בבנץ' פרס לכשל אז מומלץ שלא להגיע לכשל בשאר תרגילי החזה או שזה לא משנה?
ואם אני מנסה להרים ורואה שאני לא מצליח אז אני ישר מוותר זה נחשב לכשל? הרי לא הצלחתי להזיז את המשקולת/מוט הרבה אז לא ממש עשיתי את התנועה.

SiX PACK
10-01-09, 05:06
אני לא רואה הגעה לכשל בהכרח כדבר רע, אבל זה כן יכול להוות גורם מפריע להתקדמות שלך ובמיוחד לאפקטיביות של האימון (בזבוז כוח)

Dark_Muse
10-01-09, 08:14
מוח הוא איבר המצוי בגופם של בעלי חיים מפותחים. המוח הוא האיבר הראשי במערכת העצבים. הוא מבקר ומתאם את ההתנהגות, את פעילות החושים ואת רוב פעולת איברי הגוף וכן פונקציות מנטליות כגון למידה וזיכרון. בעלי חיים בעלי מוח אינם מסוגלים לחיות בלעדיו. חוט השדרה מהווה את המשכו התחתון של המוח ויוצר יחד איתו את מערכת העצבים המרכזית. דרך חוט השדרה מקושר המוח לכל איברי הגוף, הפנימיים והחיצוניים כאחד. המוח מחולק לשלושה חלקים: המוח הקדמי, שכולל את ההמיספרות הימנית והשמאלית, המוח האמצעי והמוח האחורי. שני האחרונים מרכיבים יחד את גזע המוח.

rofl

אבל אתה יודע יושי, שכל זה דבר תאורתי שניתן למדידה תאורתית.
אתה הגדרת מוח. לכולם יש מוח, לכולם המוח עושה פעולות חשמליות. אני עדין לא ממש הבנתי איך אחד יכול לפתור בקלות תרגיל X במתמטיקה לעומת אחר, ולמה לאחד יש יותר IQ מלאחר (שגם IQ זה מדד תאורתי).
ממה שהבנתי, גם המדע לא יכול עדין להסביר זאת עדין במדויק.

the animal
10-01-09, 10:54
שאלה,

אם אני לוקח קרטאין, האם קצב ההתאוששות שלי גדול יותר, ולכן אני יכול להעמיס יותר ולהגיע לכשל ועדיין להתאושש בצורה מהירה יותר?

הוא עוזר לך להתאושש יותר מהר, אבל זה לא סיבה להגיע לכשל.

the animal
10-01-09, 10:54
אז אפשר באופן קבוע להגיע בבנץ' פרס לכשל בסט האחרון?
אבל אם אני מגיע בבנץ' פרס לכשל אז מומלץ שלא להגיע לכשל בשאר תרגילי החזה או שזה לא משנה?
ואם אני מנסה להרים ורואה שאני לא מצליח אז אני ישר מוותר זה נחשב לכשל? הרי לא הצלחתי להזיז את המשקולת/מוט הרבה אז לא ממש עשיתי את התנועה.

לא, בנץ' פרס זה תרגיל מורכב וכבד, תנסה לא להגיע בו לכשל על בסיס קבוע.

Yoshi-Moto
10-01-09, 17:48
rofl

אבל אתה יודע יושי, שכל זה דבר תאורתי שניתן למדידה תאורתית.
אתה הגדרת מוח. לכולם יש מוח, לכולם המוח עושה פעולות חשמליות. אני עדין לא ממש הבנתי איך אחד יכול לפתור בקלות תרגיל x במתמטיקה לעומת אחר, ולמה לאחד יש יותר iq מלאחר (שגם iq זה מדד תאורתי).
ממה שהבנתי, גם המדע לא יכול עדין להסביר זאת עדין במדויק.

חחחאני יודע, פשוט כחיפשתי "שכל" זה לא מצא לי כלום.