PDA

צפה בגרסא המלאה : האם שריר המותן-כסל מתפתח מתרגילי בטן?

dorav
21-09-06, 23:22
האם שריר המותן-כסל שייך לקבוצת שרירי הבטן התחתונים?ואילו תרגילים מפתחים אותו?

כן אני יודע שאין תחתון, עליון בלה בלה אבל מבחינה תיאוריתית...

תודה מראש(:

Ori-Silver
21-09-06, 23:23
כן אני לא רואה שום צורך בשילוב עבודה על מוטן כסל היא עובדת כבר בכפיפות בטן רגילות

Takima
21-09-06, 23:27
נראה לי שכן אבל זה לא שריר שדורש עבודה ישירה.

dorav
21-09-06, 23:31
אני רוצה לוודא שהמותן-כסל זה מה שאני חושב שזה:
זה השריר שלא קשור לריבועים, אבל נמצא בבטן התחתונה וממשיך כזה עד למפשעה?
מן קו מודגש כזה?

GaL-L
22-09-06, 00:52
אממ כדי לעבוד עליו אפשר לעבוד על הבטן אבל בצורה אלכסונית

dorav
22-09-06, 01:30
אני רוצה לוודא שהמותן-כסל זה מה שאני חושב שזה:
זה השריר שלא קשור לריבועים, אבל נמצא בבטן התחתונה וממשיך כזה עד למפשעה?
מן קו מודגש כזה?

mr popo
22-09-06, 04:07
יש לכם בכלל מושג על מה אתם מדברים?
בד"כ אני לא מתערב בדיונים טיפשיים, אבל חרגתי ממנהגי מסיבה אחת פשוטה - האשכול הזה יכול לגרום למישהו הרבה נזק.

עבודה ישירה על הבטן תתבצע רק על הישר בטני והאלכסונים (למרות שעבודה על האלכסונים לא תתרום כלום מלבד מותניים רחבות במעט). אסור בתכלית האיסור לעבוד על שריר מותן-כסל בצורה ישירה ואפילו לא בעקיפין. הוא יכנס לפעולה רק כשהטכניקה לקויה. כלומר אם הוא עובד חזק, אתם עושים משהו לא בסדר.
היפרטרופיה במותן כסל תגרום לבעיות גב ויציבה רבות.
אז לכל המגיבים, זה לא ש"אין צורך" לאמן את המותן-כסל באופן ישיר, אלא שאסור לאמן אותו בכלל!
תתרחקו מהרמות רגליים למיניהם, רק 5% מהמתאמנים מבצעים אותן נכון. תבצעו רק כפיפות בטן ותשתדלו לעבוד נכון.

פופו.

shahaflol
22-09-06, 11:19
חחחח פופו רציתי להגיד משהו דומה לשלך... המותן-כסל לא אמור לעבוד בכלל אם אתם עושים את תרגילי הבטן כמו שצריך לעשות. בקשר לבעיות גב ויציבה שפופו אמר, את זה אני רוצה לבדוק.

Bullet
22-09-06, 11:20
בד"כ אני לא מתערב בדיונים טיפשיים, אבל חרגתי ממנהגי מסיבה אחת פשוטה - האשכול הזה יכול לגרום למישהו הרבה נזק.

עבודה ישירה על הבטן תתבצע רק על הישר בטני והאלכסונים (למרות שעבודה על האלכסונים לא תתרום כלום מלבד מותניים רחבות במעט). אסור בתכלית האיסור לעבוד על שריר מותן-כסל בצורה ישירה ואפילו לא בעקיפין. הוא יכנס לפעולה רק כשהטכניקה לקויה. כלומר אם הוא עובד חזק, אתם עושים משהו לא בסדר.
אז לכל המגיבים, זה לא ש"אין צורך" לאמן את המותן-כסל באופן ישיר, אלא שאסור לאמן אותו בכלל!
תתרחקו מהרמות רגליים למיניהם, רק 5% מהמתאמנים מבצעים אותן נכון. תבצעו רק כפיפות בטן ותשתדלו לעבוד נכון.

פופו.

:ph34r: :ph34r: :ph34r:

ATP
22-09-06, 11:54
מחזק את פופו בכל מילה!!!!

גולן
22-09-06, 12:13

פופו.

פופו, מאיפה אתה שואב את המידע הזה? מהידע שיש לי מותן כסל או בשמו היותר מוכר ILIOPSOAS הוא שריר שמבצע כפיפת ירך, הוא הראשי שמבצע כפיפת ירך בין השאר ואין שום בעייה לעבוד עליו, הוא לא יפריע ליציבה ובעיות גב כפי שאתה טוען, תקן אותי אם אני טועה כמובן!
הוא שריר שאין כל כך צורך לעבוד עליו, כי מבחינה ויזואליות הוא לא הכי נראה לעין והיפרטרופיה בשריר הזה לא נחוצה.
עבודה על הבטן צריכה להתבצע כאשר התנועה מגיעה כתוצאה מכיפוף בעמוד השדרה הלומברי בלבד, ולא כפיפה בירך או אפילו בעמ"ש טורקלי וסרוויקלי כפי שרבים נוהגים לבצע, בעת כפיפה בירך הבטן עובדת כמייצבת ובאופן איזומטרי אך אין תנועה בעמוד שדרה ולכן היא לא עובדת בצורה תנועתית.
כל ההרמות רגליים למינהם מבצעות כפיפה בירך ומיועדות ל-ILIOPSOAS ולא לרקטוס אבודימינק כך שאין ממש עבודה על הבטן בניגוד למה שרבים חושבים, על מנת לעבוד על הבטן בתלייה למשל, הירך צריכה להיות מקובעת, משמע ברכיים ב-90 מעלות, והתנועה צריכה להתבצע-שוב- רק בעמ"ש לומברי.
ושוב אני אומר, אני לא נתקלתי בזה ש- א-ס-ו-ר לאמן את ILIOPSOAS כך שמבחינה פרקטית אין ממש צורך לאמן אותו אך בהחלט אפשר ללא סכנה!

Bullet
22-09-06, 15:42
פופו, מאיפה אתה שואב את המידע הזה? מהידע שיש לי מותן כסל או בשמו היותר מוכר ILIOPSOAS הוא שריר שמבצע כפיפת ירך, הוא הראשי שמבצע כפיפת ירך בין השאר ואין שום בעייה לעבוד עליו, הוא לא יפריע ליציבה ובעיות גב כפי שאתה טוען, תקן אותי אם אני טועה כמובן!
הוא שריר שאין כל כך צורך לעבוד עליו, כי מבחינה ויזואליות הוא לא הכי נראה לעין והיפרטרופיה בשריר הזה לא נחוצה.
עבודה על הבטן צריכה להתבצע כאשר התנועה מגיעה כתוצאה מכיפוף בעמוד השדרה הלומברי בלבד, ולא כפיפה בירך או אפילו בעמ"ש טורקלי וסרוויקלי כפי שרבים נוהגים לבצע, בעת כפיפה בירך הבטן עובדת כמייצבת ובאופן איזומטרי אך אין תנועה בעמוד שדרה ולכן היא לא עובדת בצורה תנועתית.
כל ההרמות רגליים למינהם מבצעות כפיפה בירך ומיועדות ל-ILIOPSOAS ולא לרקטוס אבודימינק כך שאין ממש עבודה על הבטן בניגוד למה שרבים חושבים, על מנת לעבוד על הבטן בתלייה למשל, הירך צריכה להיות מקובעת, משמע ברכיים ב-90 מעלות, והתנועה צריכה להתבצע-שוב- רק בעמ"ש לומברי.
ושוב אני אומר, אני לא נתקלתי בזה ש- א-ס-ו-ר לאמן את ILIOPSOAS כך שמבחינה פרקטית אין ממש צורך לאמן אותו אך בהחלט אפשר ללא סכנה!

אני חושב שהוא אומר שאסור לאמן אותו כי בכל התרגילים בהם מאמנים אותו,
הגב יכול להפגע מסיבה כלשהי, ולא דווקא מהסיבה שהשריר מאומן.

נ.ב: פופו, יש לי מן תחושה מוזרה שאתה בעצם קטריס... :mellow:

NIRAN
22-09-06, 15:44
גם אני חושב ככה חחחחחחחחחחח

גולן
22-09-06, 16:15
אני חושב שהוא אומר שאסור לאמן אותו כי בכל התרגילים בהם מאמנים אותו,
הגב יכול להפגע מסיבה כלשהי, ולא דווקא מהסיבה שהשריר מאומן.

הגב לא יכול להפגע בביצוע כפיפת ירך יותר מאשר בפשיטת מרפקים בעמידה כנגד פולי עליון!

m0she
22-09-06, 16:55
ואם זאת כפיפת מרפק יד-יד?

גולן
22-09-06, 17:05
ואם זאת כפיפת מרפק יד-יד?

:diractor:

mr popo
22-09-06, 17:19
גולן,

קודם כל, ההערות שלך על ביצוע הרמות רגליים בתלייה נכונות מאוד, אבל שריר המטרה של התרגיל הוא לא הILIPSOAS, אלא הישר בטני. המותן כסל הופך להיות השריר העיקרי בגלל טכניקה לקויה, ולא כי התרגיל יועד לPSOAS. לא ראיתי כמעט אף אחד שמבצע את התרגיל כמו שצריך, ובאמת מגיע לכיפוף בעמ"ש לומברי. אין מה לעשות, הביצוע של התרגיל באמת קשה גם למתאמנים מנוסים, ולכן כפיפות בטן מבחינה הן האידאל מבחינתי - התנועה קלה וטבעית הרבה יותר מבחינה קנזולוגית.

עכשיו לעניין,

המותן-כסל הוא אחד השרירים שמשפיעים בצורה משמעותית על היציבה ועל עמוד השידרה. כשאנו מגרים את השריר הזה, בין אם זה במטרה שתתרחש היפרטרופיה ובין אם לאו, אנחנו בעצם גורמים לו להתכווץ. פה בדיוק מתחילה הבעייה - כשהPSOAS הדוק, הוא גורם לA.P.T (ANTERIOR PELCIV TILT) דבר שיוצר לורדוזיס מוגזם (הליכת "ברווז").

יצא לי להכיר מישהו עם בעיה במותן כסל. אמנם זה היה פגם מולד, אבל זה עדיין רלוונטי מכיוון שהשריר היה במצב מתוח כל הזמן, בדיוק כמו אחרי אימון. הוא פשוט הלך בצורה מעוותת ונורא סבל. הוא הלך לרופא והוא אמר לו לבצע מתיחות כלשהן כדי להאריך את השריר, גם את המותן כסל וגם את ה- quadratus lumborum (עוד שריר שיכול לגרום לAPT). זה באמת עזר לתקן קצת את המצב.

בקיצור, תעזבו את השריר הזה במנוחה. לא לאמן אותו לא ישירות ולא בעקיפין. תדבקו בכפיפות בטן, ולגיוון תשנו שיפועים ומשקל, לא תרגילים כמו הרמות רגליים.

נ.ב : פופו יש לי מן תחושה מוזרה כזאת שאתה בעצם קטריס...
המממ.... לא. למה?

פופו.

ATP
22-09-06, 17:22
חבר'ה מותן כסל כמו שפופו אמר הוא באמת שריר בעייתי בעבודה עקיפה או ישירה.. הדברים הם לא חד משמעיים באופן כזה שאני אומר לכם בשום פנים ואופן לא לעשות את התנועות הנ"ל ..אך ידוע לפי המון מחקרים שקראתי שיש למותן כסל - illipsoas קשר ישיר עם כאבי גב תחתון, ונחשב כאחד הגורמים המפתחים כאבים מסוג זה.

Amit
22-09-06, 17:34
גולן,

קודם כל, ההערות שלך על ביצוע הרמות רגליים בתלייה נכונות מאוד, אבל שריר המטרה של התרגיל הוא לא הILIPSOAS, אלא הישר בטני. המותן כסל הופך להיות השריר העיקרי בגלל טכניקה לקויה, ולא כי התרגיל יועד לPSOAS. לא ראיתי כמעט אף אחד שמבצע את התרגיל כמו שצריך, ובאמת מגיע לכיפוף בעמ"ש לומברי. אין מה לעשות, הביצוע של התרגיל באמת קשה גם למתאמנים מנוסים, ולכן כפיפות בטן מבחינה הן האידאל מבחינתי - התנועה קלה וטבעית הרבה יותר מבחינה קנזולוגית.

עכשיו לעניין,

המותן-כסל הוא אחד השרירים שמשפיעים בצורה משמעותית על היציבה ועל עמוד השידרה. כשאנו מגרים את השריר הזה, בין אם זה במטרה שתתרחש היפרטרופיה ובין אם לאו, אנחנו בעצם גורמים לו להתכווץ. פה בדיוק מתחילה הבעייה - כשהPSOAS הדוק, הוא גורם לA.P.T (ANTERIOR PELCIV TILT) דבר שיוצר לורדוזיס מוגזם (הליכת "ברווז").

יצא לי להכיר מישהו עם בעיה במותן כסל. אמנם זה היה פגם מולד, אבל זה עדיין רלוונטי מכיוון שהשריר היה במצב מתוח כל הזמן, בדיוק כמו אחרי אימון. הוא פשוט הלך בצורה מעוותת ונורא סבל. הוא הלך לרופא והוא אמר לו לבצע מתיחות כלשהן כדי להאריך את השריר, גם את המותן כסל וגם את ה- quadratus lumborum (עוד שריר שיכול לגרום לAPT). זה באמת עזר לתקן קצת את המצב.

בקיצור, תעזבו את השריר הזה במנוחה. לא לאמן אותו לא ישירות ולא בעקיפין. תדבקו בכפיפות בטן, ולגיוון תשנו שיפועים ומשקל, לא תרגילים כמו הרמות רגליים.

המממ.... לא. למה?

פופו.
איך אימון על שריר יגרום לו להתקצר\להתכווץ?

Nimrod
22-09-06, 23:21
הכי טוב זה הרמות רגלים עם תמיכה לגב - הרבהה יותר קל.

Takima
22-09-06, 23:22
הכי טוב זה הרמות רגלים בלי תמיכה לגב - יותר קשה.

Tnavon
22-09-06, 23:31
גולן,

עכשיו לעניין,

המממ.... לא. למה?

פופו.

אתה יכול להביא עוד דוגמאות לתרגילים שלא לבצע

Nimrod
22-09-06, 23:40
הכי טוב זה הרמות רגלים בלי תמיכה לגב - יותר קשה.

כן אבל רוב הגדול של האנשים עושים אותו לא נכון.

Takima
22-09-06, 23:49
וזה חבל. צריך ללמד אותם :)
אם אני לא טועה, רוב האנשים גם עושים סקוואטים ודדליפטים לא נכון.