PDA

צפה בגרסא המלאה : מניעת פציעות מאמר

maya
22-02-07, 10:36
כמה עצות לעוסקים בפיתוח גוף.מה לא לעשות ואיך.

POLEG CHIROPRACTIC CLINIC Dr. Richard J. Gakner ¨ 60 Hayasmin Street, Ramat Poleg, Netanya 42650 ¨ Tel: 0522-275430 פציעות ספורט באימוני משקולות כמה עצות לעוסקים בפיתוח גוף. מאת ד"ר ריצ'רד גקנר ככירופרקט, יש לי עניין באותן שאלות ובעיות המעסיקות את המתאמנים בפיתוח גוף. נראה שמשום כך, יש רבים במקצוע שלי העוסקים בספורט הרמת המשקולות ופיתוח הגוף. כל שנה, הגורו הראשי של ספורט זה, ארנולד שוורצנגר, מזמין כמה מאות כירופרקטים להשתתף בתחרות על שמו (ארנולד קלאסיק בודי בילדינג). ארנולד הוא מאמין גדול ביתרונות הכירופרקטיקה, וזאת על יסוד הניסיון האישי שלו בטיפול בפציעות ספורט. שותף האימונים של ארנולד בתקופת התחרויות למר עולם, פרנקו קולומבו, עסק גם הוא בפיתוח גוף ברמה עולמית, בעצמו זכה פעמיים בתואר מר עולם, ולאחר מכן הפך לכירופרקט. כדי להיות כירופרקט או מפתח גוף מצליח, יש להבין את האנטומיה של השלד והשרירים, לצבור ידע בתזונה נכונה, בפיזיולוגיה בסיסית, במניעת פציעות, בטיפול בהן ובשיקום. לכירופרקט ולמפתח גוף יש מטרות דומות: שניהם רוצים להגיע לכך שהגוף ימשיך לתפקד באופן אופטימלי ואף ישפר את ביצועיו. שניהם מקפידים על איזון, סימטריה וביומכניקה נכונה, במיוחד בזמן האימונים. כאשר אני עצמי מתאמן בחדר הכושר, פונים אלי אנשים רבים במגוון שאלות בנושאי בריאות, למשל: מהי תזונה נכונה, ואיך מטפלים במיני פציעות כגון עצב תפוס, דלקת גידים, או כאבים במפרקים. סביר להניח, שכל הקורא מאמר זה, שמתאמן בהרמת משקולות באופן רציני וקבוע, סובל או סבל בעבר מכאבים בגב התחתון, בכתפיים או ביניהן, מכאבים בצוואר, בברך, בשרירים או במפרקים. להלן מספר עצות פשוטות איך ניתן להגיע לביצוע אופטימלי תוך כדי שמירה על הבריאות במהלך האימונים: 1. מי שנמצא בתחילת הדרך בהרמת משקולות ופיתוח גוף, רצוי שיקרא על טכניקות אימון נכונות, או יפנה לשם קבלת אינפורמציה למאמן מוסמך העובד במסגרת מוכרת. 2. תרגילים מסוימים בהרמת משקולות עשויים להיות מסוכנים לגופנו, אם מבצעים אותם בצורה לא תקינה. כאשר המתאמן מרים משקל מעל לראש או מניח אותו על הגב העליון תוך כדי כפיפת ברכיים, הוא מגביר מאד את העומס המופעל על עמוד השידרה מלמעלה (במיוחד על הדיסקים והמפרקים בגב). כאשר הוא מכופף את גופו קדימה ומרים משקל, כגון בתרגילים dead lift או bent over rows, הוא מפעיל עומס על החלק הקידמי של הדיסקים. כתוצאה מכך, הדיסקים נדחפים לאחור וכך נוצרות בהן בעיות רפואיות כגון בלט או הרניה. איני אומר שתרגילים אלו פסולים לחלוטין, בשום אופן, הרי אלו הבסיס של מפתחי הגוף, אולם יש להקפיד על ביצוע ויציבה נכונה. 3. אם הנכם עוסקים בפיתוח גוף באופן רציני, אתם בוודאי מרימים משקולות, לרוב כבדות, באופן סדיר. כתוצאה מכך, נשחקות רקמות בגוף כגון גידים, שרירים, סחוס, מפרקים ודיסקים. אני ממליץ ליטול תוספי מזון, במיוחד ויטמין סי, לשיקום הרקמות הנ"ל. בנוסף, רצוי לשלב תוספי מזון כגון גלוקוזמין וכונדרואיטין-MSM, על מנת לשקם את רמת הקולאגן במפרקים, וכן פרוטאין וקריאטין כדי לשקם את רקמת השריר ולהגדיל את המסה שלו. מובן מאליו, שהכרחי לשתות הרבה מים בעת האימונים. קיימים בשוק תוספי מזון רבים. נא הקפידו לקרוא אודותם ולהבין את התועלת שבהם, לפני השימוש. לעומת זאת, כל מי שעוסק ברפואה, ואני בתוכם, ימליץ לכם להימנע משימוש בסטרואידים או בהורמון הגדילה. השימוש בחומרים אלה מביא אמנם לתוצאות מהירות יותר, אך תופעות הלוואי לעיתים קרובות קטלניות. 4. אחרי שמתאמנים בחדר הכושר, יש לתת לגוף די זמן להתאושש. אימון יתר עלול לגרום לפציעות. פציעות נגרמות גם כתוצאה מהרמת משקולות בטכניקה לא נכונה, ואף כתוצאה העמסת משקל יתר באופן לא פרופורציונאלי על צד אחד של הגוף, וזאת בגלל אי סימטריה או חוסר איזון בגוף, 5. לפעמים יש צורך לפנות לאנשי מקצוע שמתמחים בטיפול בבעיות שרירים ומפרקים. אם אתם סובלים מתת-פריקה של חוליות בגב, מפציעות לא חמורות בדיסקים, או מנקע/מתח בגב התחתון, רצוי להשתמש בקרח בשלבים הראשונים של הבעיה (24 השעות הראשונות לאחר הפציעה), ואז לפנות לכירופרקט. בפציעות ספורט אחרות יש לפנות למומחה לפיזיוטרפיה או לרופא אורטופד. רצוי שאיש המקצוע אליו אתם פונים, יהיה אדם העוסק בהרמת משקולות בעצמו. איש מקצוע כזה יבין טוב יותר את סוג הפציעה שלכם ואת הטיפול בה, וכן את סוג התרגילים שעליכם לבצע בחדר הכושר.

Fatty
22-02-07, 13:54
תודה בה על המאמר אבל
אני בטוח שאם היית נותנת עוד 5 דקות מזמנך
והייתי מסדרת את השורות, עושה קצת "אנטרים" וכותרות
היה הרבה הרבה יותר קל לקרוא את זה.

NIRAN
22-02-07, 16:34
יש את זה באתר הראשי של ישראלבודי אם אני זוכר נכון.