PDA

צפה בגרסא המלאה : שאלות בשביל ההבנה שלי באנטומיה

ברי צקלה
01-09-06, 04:49
אין לי מושג למה הפוסט הזה נישאר

compex
01-09-06, 09:19
אני רוצה לתת קודם לכמה שיותר אנשים לענות על השאלות לאחר מכן אשלים. יופי של פוסט, והפגישה שלנו (השיעור) הולך להתרכז כנראה בדיוק בנושא הזה... אם כך, אלו השאלות:

1. איך פעילות של השריר מעלה את הנפח שלו?
2. מה זה חימום? למה צריך אותו? למה הוא עוזר או מה הוא מונע?

comeny
01-09-06, 12:38
קודם כל, אני כבר כמה זמן קורא המון על אנטומיה, אבל יש כמה דברים שאני לא בטוח לגבם, ולא ממש הבנתי את הרעיון.

-זהו כלל ממש ראשוני באנטומיה- שריר לא מסוגל לדחוף אלא רק למשוך(-להיתכווץ וכתוצאה מזה למשוך). אם כשעושים שריר, או מפעילים את השריר, מדוע השריר גדל, או יותר נכון היקף השריר גדל?

כל חיי ידעתי שחימום לפני פעילות גופנית הוא צרוך, ולכן כבר מגיל צעיר, תמיד, אבל תמיד עשיתי חימום, אבל מהיא הסיבה באמת? מדוע חימום לפני פעילות גופנית צרוך? (אני מדבר על מבחינה פיזית, לא מה יכול לקרות, אני יודע מה יכול לקרות.)
-הסיבה שאני חשבתי עליה היא שהגוף צריך להגיע למצב נכון מבחינה של העצבים, והעברת הדם לרקמות השריר. במיקרה והשריר "יותקף", בפתאומיות, זה יכול להביא לפציע, כמו בעצם בתאונות, או דברים דומים.
זה מה שאני הצלחתי לחשוב עליו. עוד לא קראתי מבחינה מדעית מדוע צריכים לעשות חימום, אלא מניסיון.

תעשו לי סדר בחשיבה קצת! -במיוחד אריאל!

תודה מראש!!!

בן.

אני אסביר לך את הקטע עם השריר שמתכווץ
כשאתה מכווץ שריר הוא בעצם קטן באורך שלו וגדל ברוחב שלו (לא יודע איך לקרוא לזה הבנת את הרעיון)
זה כמו שתיקח גומייה ותמתח אותה. אתה תראה שהיא נהיית דקה. עכשיו תשחרר אותה והיא תהיה עבה... זה בדיוק אותו עיקרון

בקשר לחימום אני חושב שאתה צודק אבל אין לי מושג בזה

Nimrod
01-09-06, 13:30

1. בזמן הפעילות אתה עושה "קרעים" קטנים בשריר.
אחרי הפעילות השריר עושה פיצוי יתר על הקרעים, מפצה ועושה יותר מזה.
כתוצאה מזה השריר גדל.

2. בשביל שהגוף יעלה דופק, יזרים דם לשרירים, יעלה את החום של הגוף - המערכות יבינו שהן לקראת פעילות (מבחינת זרימת הדם , חום הגוף והדופק).

ברי צקלה
02-09-06, 01:25
שכחתי לציין מן תאוריה/שאלה שחשבתי עליה;
בזמן חימום, האם יש קשר למאמץ של השריר, או רק היות התנועה שאני עושה בזמן שאני עושה חימום, בעצם היא הסיבה לחימום..?
אם התנועה/ביצוע של החימום, זאת הסיבה, שבעצם "מכינה" את השריר לאינטנסיביות גדולה/לחץ גדול/התקפה על השריר, אז הנה משהו שחשבתי עליו:
למישקל (במיקרה וזה חימום לפני תרגיל ספציפי) אין חשיבות לחימום, אלא עצם הפעולה של השריר, היא החשובה. אם אני יעשה סט חימום לפני תרגיל מסויים, ואני ישתמש לדוגמא ב3 קילו, או 10 קילו, (לא משנה כמעט למה) זה לא ישנה, העיקר שאני יעשה מספר מסויים של חזרות.

מה אתם אומרים על זה..?
חשבתי על זה, בגלל תיאורים של מצב שפציעה יכולה לקרות, הרבה מאוד כתוב; "תנועה פתאומית/ בפתאומיות", ולכן באתי עם הרעיון...

בן.

Yoshi-Moto
02-09-06, 02:28
בן אני חושב שאתה צודק אבל אנשים עושים את זה הרבה... מרימים מוט ריק לפני שהם מתחילים להתאמן במשקלים שמקשים על השריר שלהם

ברי צקלה
02-09-06, 02:41
בן אני חושב שאתה צודק אבל אנשים עושים את זה הרבה... מרימים מוט ריק לפני שהם מתחילים להתאמן במשקלים שמקשים על השריר שלהם
אני רואה גם כן כאלה שבקושי מרימים את המוט, וכאלה שבעצם זה משקל העבודה שלהם...LOL!
אני מדבר לדוגמא על חימום לבייספס, כשמישתמשים בקילו כל יד עם דמבלים, או בלי משקולות בכלל- איזה 30 חזרות.

אני מתכוון לכך שכל עוד השריר פועל בזמן החימום, למישקל בכלל אין חשיבות.

Bullet
02-09-06, 08:33
חימום צריך להיות מספר חזרות נמוך על משקל לא קטן מדי.
כי מספר חזרות גבוה מרוקן גליקוגן מהשרירים ואז לא נשאר כוח להתאמן.
ומשקל קטן מדי פשוט לא מגייס מספיק סיבי שריר ככה שאתה לא מחמם את כל השריר שלך.

ברי צקלה
03-09-06, 02:49
אני לא מדבר על מדוע שריר מתפתח, אלא מדוע כש"עושים שריר", השריר גדל (היקף השריר גדל) בעצם, ולא קטן?

comeny
03-09-06, 18:55
אני לא מדבר על מדוע שריר מתפתח, אלא מדוע כש"עושים שריר", השריר גדל (היקף השריר גדל) בעצם, ולא קטן?

כי שאתה עושה שריר אתה מקצר את האורך שלו ומגדיל את ההיקף

-Bk
03-09-06, 19:14
בירכותיי! יש לך ראיה 6:6 =) הוא התכוון למה...
כשאתה עושה שריר ישנים אברונים בשריר (אקטין ומיוזין אם מישהו רוצה למצוא עוד פרטים) שמחליקים אחד על השני, כתוצאה מכך נוצר הכיווץ של השריר והוא משנה את צורתו,
למעשה מה קורה כאן ? שריר שבהתחלה התפרס על נגיד 20 ס"מ, התכווץ כלומר חלק גדול מיחידות האקטין החליקו לעבר המיוזין שלהם, לכן השריר התכווץ למשו נגיד 15 ס"מ מכיוון שהוא פרוס על פחות שטח הוא "גדל" כמו כן אם גם לזה התכוונת הפאמפ שלך באימון זה כתוצאה מהגעה של דם וחומרי אנרגיה (פחמימות וכו') לשריר שגורמים לו להתנפח ... זה בכללי ככה על קצה המזלג יותר מזה זה כבר נראה לי יותר עמוק ממה שהתכוונת...
למה חשוב לעשות חימום?
כמו שכבר אתה אמרת להכין את השריר לאימון... כמו כן זה מפחית מרמת הצמיגות של השריר כלומר מוריד את זה התגובה שלו, נותן לו להיות אפשרות לשנות מצבים מהר יותר כך שהוא לא יקרע מפעילות פתאומית (של הרמת משקל גבוהה ... ) וגם זה מעלה את דופק הלב או ליתר דיוק את תפוקת הלב (כאילו את הדופק אבל זה נועד בשביל להעלות את תפוקת הלב) כך שהשרירים שלך יוכלו לקבל יותר חמצן, ושוב פעם כמו שהזכרתי חומרי אנרגיה מהדם ויפעלו טוב יותר בשביל לשפר את האימון שלך...
ובולט אתה מדבר על חימום ספציפי עושים אותו אחרי החימום הכללי דרך אגב אפשרי לעשות גם רק אותו אבל לא ממש מומלץ עדיף לעשות כללי ואם אתה רוצה אחר כך להוסיף ספציפי זה אפשרות...
ולא הבנתי למה אתה מתכוון בתאוריה שלך ... כאילו למה שבולט תיאר ?

ברי צקלה
04-09-06, 21:27
"שריר שבהתחלה התפרס על נגיד 20 ס"מ, התכווץ כלומר חלק גדול מיחידות האקטין החליקו לעבר המיוזין שלהם, לכן השריר התכווץ למשו נגיד 15 ס"מ מכיוון שהוא פרוס על פחות שטח הוא "גדל""
אם כך, לא היה צריך לקרות להיקף השריר שום דבר; כלומר בסך הכל- יכול להיות שאם נסים סרט מדידיה בכל אזור בשריר, בחלק מהאזורים ההיקף צריך לקטון, ובחלק לגדול... חוץ מזה, אם לדוגמא "נעשה שריר", ביד, ולאחר שנעשה, נרחיב את האורך של השריר- כלומר לכוון את היד יותר לכיוון הנעילה של המרפק, זה צריך לשלולל את האפשרות שהשריר "יגדל"...

אל תיקח את זה לכיוון הלא נכון, אני מודה לך, ומעריך אותך, אבל זאת לא ניראת לי התשובה הנכונה.

בן.

Amit
04-09-06, 22:01
אני לא בטוח אבל אני חושב ש"מחזקים" את השריר זה מדמה עבודה על השריר או אפילו עושה את אותו הדבר (אפשר לחזק את השריר עד שהוא נתפס) ובגלל זה כמו שהוא גודל שהוא עובד הוא גודל גם שמחזקים אותו אבל זה משהו שהמצאתי הרגע אז לא לקחת את זה יותר מדי ברצינות

ברי צקלה
04-09-06, 23:08
אני לא בטוח אבל אני חושב ש"מחזקים" את השריר זה מדמה עבודה על השריר או אפילו עושה את אותו הדבר (אפשר לחזק את השריר עד שהוא נתפס) ובגלל זה כמו שהוא גודל שהוא עובד הוא גודל גם שמחזקים אותו אבל זה משהו שהמצאתי הרגע אז לא לקחת את זה יותר מדי ברצינות
בכלל לא הבנתי אותך...:disgust:
ממה שאני מבין, אנחנו לא מדברים על אותו הדבר. אני מדבר על "כשעושים שריר", לא כשמפתחים את השריר.

בן.

-Bk
05-09-06, 00:04
אהה רגע אתה מדבר על הפעולה של כיווץ או על היפרטרופיה (הגדלה של השריר כתוצאה מאימונים ותזונה וכל זה ) ?

ברי צקלה
05-09-06, 00:15
אהה רגע אתה מדבר על הפעולה של כיווץ או על היפרטרופיה (הגדלה של השריר כתוצאה מאימונים ותזונה וכל זה ) ?
כיווץ. אתה ניראה לי שהבנתה אותי, אמית לא...

-Bk
11-09-06, 18:16
אני רוצה לתת קודם לכמה שיותר אנשים לענות על השאלות לאחר מכן אשלים. יופי של פוסט, והפגישה שלנו (השיעור) הולך להתרכז כנראה בדיוק בנושא הזה... אם כך, אלו השאלות:

מתי התשובה שלך ?

ברי צקלה
12-09-06, 02:59
מתי התשובה שלך ?
בדיוק עכשיו חשבתי לשאול את זה...