PDA

צפה בגרסא המלאה : שאלה בקשר לחלבון הביצה

baba
11-03-07, 17:59
אוקיי.. זו שאלה קצת טיפשית, אבל אני בכל זאת אשאל:

לפעמים כשאוכל מסויים עובר "עיבוד" כלשהו, בישול, טיגון, אפיה וכו" ...הערכים של האוכל יורדים או משתנים.

עד היום אחרי אימון הייתי מכין לעצמי חביתה, או ביצת עין שמורכבת מ-2 חלבונים (לבן של הביצה) ו-1 חלמון, לפעמים גם בלי החלמון גם ככה הוא לא החשוב. (כמובן בתוספת לאוכל של אחרי אימון: טונה, ירקות, תפוח, והגיינר שאני משתמש פרפקט-3000).

השאלה שלי היא כזו:
האם זה משנה אם אני פשוט אשתה את החלבון (2 חלבונים ביחד) ?
או עדיף שאמשיך לטגן את החביתה כרגיל ? האם יש הבדל בין ה-"חי" למטוגן ?

מה אתם עושים ? ומה אתם ממליצים... ?

תודה מראש

- Idan -
11-03-07, 18:07
כמובן שלטגן את הביצים.
בביצה "חיה" יש סכנה לסלמונלה זה דבר ראשון, דבר שני הביצה אמנם עוברת דנטורציה, אך זה לא משנה דבר בקשר לערך הביולוגי שלה.

דבר נוסף, אל תוותר על החלמון. הוא ממש לא מיותר, זה החלק בביצה שמכיל את כל הרכיבים החיוניים (ויטמינים ומינרלים), בנוסף לכולסטרול כמובן. בהנחה שאתה לא צורך הרבה כולסטרול ממקורות אחרים, עד 2 חלמונים ביום לא צריך להוות בעיה.

baba
11-03-07, 18:16
כמובן שלטגן את הביצים.
בביצה "חיה" יש סכנה לסלמונלה זה דבר ראשון, דבר שני הביצה אמנם עוברת דנטורציה, אך זה לא משנה דבר בקשר לערך הביולוגי שלה.

דבר נוסף, אל תוותר על החלמון. הוא ממש לא מיותר, זה החלק בביצה שמכיל את כל הרכיבים החיוניים (ויטמינים ומינרלים), בנוסף לכולסטרול כמובן. בהנחה שאתה לא צורך הרבה כולסטרול ממקורות אחרים, עד 2 חלמונים ביום לא צריך להוות בעיה.

הבנתי, תמיד חשבתי שהחלמון הוא מיותר בגלל הכולסטרול ושאין בו כלום מלבד זאת, טוב לדעת !

עכשיו שאלה שאני מבולבל לגביה, איך אני יכול לדעת כמה חלבון אני צריך לקחת ביום ?
אין לי מושג כמה גרם חלבון יש בביצה ובכלל בקטע של המשקלים של אוכל אני לא מבין כלום, יש איזהשהו ממוצע ? (למרות שלא כל הביצים אותו הגודל).

אני שוקל 51 (שחיףףף) ואוכל 4 עד 5 (לפעמים גם 6) ארוחות ביום (תפריט מסודר פירטתי בהודעה אחרת) ביניהם פעמים ביום ללא אימון גיינר (פרפקט-3000), וביום של אימון 3 פעמים גיינר.

השאלה היא... האם ה-2 ביצים אחרי אימון בכלל מספיקים ? אין לי מושג כמה אני צריך.
והאם ביום ללא אימון 2 ביצים יספיקו, כי הבנתי שהשריר למעשה נבנה במנוחה.

תודה מראש על התשובות.

- Idan -
11-03-07, 21:33
צריכת חלבון מומלצת ע"פ רוב, היא 1.7-2 גרם חלבון כפול משקל גוף (כולל חלבון לא מלא).

בביצה שלמה יש בערך 6-8 גרם חלבון, תלוי בגודל הביצה. גם בחלמון וגם בחלבון יש 3-4 גרם חלבון.

2 ביצים אחרי אימון יספיקו, בהנחה שצריכת החלבון במשך היום באופן כללי היא טובה. בכל מקרה עדיף לרכז יותר חלבון סביב זמן האימון, כלומר ארוחה עשירה בחלבון שעה-שעה וחצי לפני האימון, וארוחה עשירה בחלבון אחרי האימון. לא לשכוח גם פחמימות כמובן. http://www.atraf-f.net/or/images/icons/icon7.gif

YNZ
12-03-07, 00:59
בחלבון יש 3-4 גרם ובחלמון גם 3-4 אם אתה אוכל רק את החלבון זה כולו 3-4 גרם ..

ZoonD
12-03-07, 04:57
מזה מלחיץ אותי הסלמונלה הזאת ..
מה הסכנה בעצם מה החיידק הזה גורם ?
משהו רציני ?
אני ממש שוקל להפסיק לשתות חלבון ככה
איזה תחליף טבעי אתם ממליצים לי במקום ?

birzia
12-03-07, 09:04
מזה מלחיץ אותי הסלמונלה הזאת ..
מה הסכנה בעצם מה החיידק הזה גורם ?
משהו רציני ?
אני ממש שוקל להפסיק לשתות חלבון ככה
איזה תחליף טבעי אתם ממליצים לי במקום ?

לטגן תביצה

ZoonD
12-03-07, 15:39
כן אבל אז הערך שלה יורד
ומה זה סולמונלה

amir harduf
12-03-07, 15:50
כמובן שלטגן את הביצים.

תרשה לי להוסיף עידן שאם "שותים" את הביצה כשהיא נוזלית (ללא בישול) היא לא נספגת טוב בגוף, כשאתה מבשל את הביצה אתה גם מעלה את כושר הספיגה שלה בגוף וגם מעלה את הערך הביולוגי שלה.

צריך רק לשים לב שלא מבשיל את הביצה יתר על המידה ואז באמת מורידים מערכה בכך שהורסים כבר את החלבונים שנמצאים בה.

amir harduf
12-03-07, 15:52
כן אבל אז הערך שלה יורד
ומה זה סולמונלה

סלמונלה זה חיידק מזיק שנמצא לעיתים בביצים לא מבושלות, כשאתה מבשל את הביצה אתה הורס אותו אם הוא נמצא.

חיידק הסלמונלה לא רק נמצא בביצים לא מבושלות. לדוגמא: ידוע שצבים יכולים להעביר את חיידק הסלמונלה.

shahaflol
12-03-07, 15:53
קשה מאוד להרוס חלבון ע"י חימום ביתי.

amir harduf
12-03-07, 15:54
צריכת חלבון מומלצת ע"פ רוב, היא 1.7-2 גרם חלבון כפול משקל גוף (כולל חלבון לא מלא).

בביצה שלמה יש בערך 6-8 גרם חלבון, תלוי בגודל הביצה. גם בחלמון וגם בחלבון יש 3-4 גרם חלבון.

2 ביצים אחרי אימון יספיקו, בהנחה שצריכת החלבון במשך היום באופן כללי היא טובה. בכל מקרה עדיף לרכז יותר חלבון סביב זמן האימון, כלומר ארוחה עשירה בחלבון שעה-שעה וחצי לפני האימון, וארוחה עשירה בחלבון אחרי האימון. לא לשכוח גם פחמימות כמובן. http://www.atraf-f.net/or/images/icons/icon7.gif
אתה אוהב לאכול ביצים אחרי האימון עידן?

אני מעדיף אותן בבוקר\ לפני האימון.

ככה 8 לבנים + צהוב בבוקר +פחמימות וירקות עושה לי את הבוקר

amir harduf
12-03-07, 15:55
קשה מאוד להרוס חלבון ע"י חימום ביתי.

כשאתה מבשל חביתה ואתה מתחיל "לשרוף" אותה אתה כבר מוריד מערכה

PcGunMan
12-03-07, 15:58
תרשה לי להוסיף עידן שאם "שותים" את הביצה כשהיא נוזלית (ללא בישול) היא לא נספגת טוב בגוף, כשאתה מבשל את הביצה אתה גם מעלה את כושר הספיגה שלה בגוף וגם מעלה את הערך הביולוגי שלה.

צריך רק לשים לב שלא מבשיל את הביצה יתר על המידה ואז באמת מורידים מערכה בכך שהורסים כבר את החלבונים שנמצאים בה.

יש הרבה ששותים ביצים?? ובעצם הם אומרים שזה נספג יותר טוב ובלבלה ויש אולי אפילו יותר חלבון ואתה אומר ההפך?:huh: אפשר הסבר?

shahaflol
12-03-07, 15:58
כשאתה מבשל חביתה ואתה מתחיל "לשרוף" אותה אתה כבר מוריד מערכה

תלוי למה אתה מתכוון שאתה אומר לשרוף אותה.

בכל מקרה, כמה ביצים קשות לפני השינה עם גבינה צהובה והכל טוב

amir harduf
12-03-07, 16:01
יש הרבה ששותים ביצים?? ובעצם הם אומרים שזה נספג יותר טוב ובלבלה ויש אולי אפילו יותר חלבון ואתה אומר ההפך?:huh: אפשר הסבר?

טעות, יכול להיות שהם מתבססים על כך שנוזל נספג כביכול יותר מהר ממוצק. אך בגוף הביצה הלא מבושלת לא נספגת בכלל לפני הבישול. אין לי הסבר.. תחפש בגוגל מצאתי על זה מאמר בזמנו באנגלית.

PcGunMan
12-03-07, 16:03
טעות, יכול להיות שהם מתבססים על כך שנוזל נספג כביכול יותר מהר ממוצק. אך בגוף הביצה הלא מבושלת לא נספגת בכלל לפני הבישול. אין לי הסבר.. תחפש בגוגל מצאתי על זה מאמר בזמנו באנגלית.
אני מסכים איתך...בשביל מה צריך לשתות סתם סלמונלות .. אפשר לאכול ואם אתה רוצה משהו שנספג מהר יש אבקת חלבון..תודה אני אחפש איזה מאמר.

shahaflol
12-03-07, 16:21

לא הבנתי למה אתה מתכוון שיש יותר חלבון. בביצה יש אותה כמות חלבון לפני ואחרי הבישול.
אין סיבה לשתות את הביצה לא מבושלת ולהסתכן בבעיות במערכת העיכול מהסלמונלה?

amir harduf
12-03-07, 17:20
לא הבנתי למה אתה מתכוון שיש יותר חלבון. בביצה יש אותה כמות חלבון לפני ואחרי הבישול.
אין סיבה לשתות את הביצה לא מבושלת ולהסתכן בבעיות במערכת העיכול מהסלמונלה?

אותה כמות חלבון... אבל השאלה אם הוא נספג כשהביצה רכה? התשובה: לא\חלקית

- Idan -
12-03-07, 17:22
לפי מה שידוע לי, אי אפשר לשנות את ערכו הביולוגי של החלבון בביצה. הערך ישאר זהה גם בתור ביצה "חיה" וגם בתור ביצה "שרופה". החלבון עובר דנטורציה והתפקיד שלו בתור חלבון נפגע (לכל חלבון יש תפקיד שונה. סוג וסדר חומצות האמינו שמסודרות בשרשרת החלבון משנות את תפקודו), אבל זה לא משנה עבור הגוף מאחר והוא בכל מקרה מפרק את החלבון לחומצות אמינו ומרכיב אותן מחדש בגוף לצורך תפקודים שונים.

אמיר, אני לא אוכל ביצים אחרי אימון. אני אוכל אותן בדר"כ בערב. אגב, בזמן האחרון אני מערבב ביצים מקושקשות עם אורז ופול, זה יוצא ממש טעים. http://www.atraf-f.net/or/images/icons/icon7.gif

Ronush
12-03-07, 17:46
חביתה, עם מי אתם מטגנים ? שמן זין או שמן קולונה ? או משהו אחר..

- Idan -
12-03-07, 17:50
חביתה, עם מי אתם מטגנים ? שמן זין או שמן קולונה ? או משהו אחר..
שמן זין? :huh:

והתכוונת להגיד בטח "קנולה", לא קולונה...

אני מטגן עם שמן קנולה.

jonathan
12-03-07, 17:58
שמן זין? :huh:

והתכוונת להגיד בטח "קנולה", לא קולונה...

אני מטגן עם שמן קנולה.
תטגן עם שמן זית..
שמן קנולה הוא מזוכך
שמן זית לא
נכון שלא טוב לטגן שמן זית אבל הזמן הוא מאוד מהר(הטיגון של הביצה)
וזה לא ביג דיל העניין עם השמן זית

בעיה לטגן עם שמן זית זה טיגון ציפס למשל שזה טיגון לאורך זמן
וזה בכלל נורא..
אין לי כח לפרט מה רע במזוכך ומה רע בשמן זית מטוגן..
מי שרוצה שיעשה חיפוש..היה על זה פוסט בערך לפני 4 חודשים..

Ronush
12-03-07, 18:05
לבסוף עם מה רצוי לטגן ?

jonathan
12-03-07, 18:06
לבסוף עם מה רצוי לטגן ?
תקרא את חסרונות השמן המזוכך
ואת חסרונות השמן זית המטוגן

חביתה ממילא אתה מטגן ממש קצת זמן ככה שהשמן לא כולו מתחמצן אם בכלל(ברור שכן אבל במידה מעטה)

תשווה ותחליט בעצמך
אני לחביתה מעדיף שמן זית

amir harduf
12-03-07, 20:47
לפי מה שידוע לי, אי אפשר לשנות את ערכו הביולוגי של החלבון בביצה. הערך ישאר זהה גם בתור ביצה "חיה" וגם בתור ביצה "שרופה". החלבון עובר דנטורציה והתפקיד שלו בתור חלבון נפגע (לכל חלבון יש תפקיד שונה. סוג וסדר חומצות האמינו שמסודרות בשרשרת החלבון משנות את תפקודו), אבל זה לא משנה עבור הגוף מאחר והוא בכל מקרה מפרק את החלבון לחומצות אמינו ומרכיב אותן מחדש בגוף לצורך תפקודים שונים.

אמיר, אני לא אוכל ביצים אחרי אימון. אני אוכל אותן בדר"כ בערב. אגב, בזמן האחרון אני מערבב ביצים מקושקשות עם אורז ופול, זה יוצא ממש טעים. http://www.atraf-f.net/or/images/icons/icon7.gif

בעעע אני אלרגי לפול (G6PD אם זה אומר לך משהו)

אנ יהייתי עושה חביתה עם שיבולת שועל.. מוריד ביצה או שתיים ומוסיף חלב\גבינה..

מעדן

gman
12-03-07, 20:51
בעעע אני אלרגי לפול (G6PD אם זה אומר לך משהו)

אנ יהייתי עושה חביתה עם שיבולת שועל.. מוריד ביצה או שתיים ומוסיף חלב\גבינה..

מעדן

הכי טעים חביתה בולגרית, זורקים חתיכות גבינה בולגרית וביצים ומטגנים :bot: