PDA

צפה בגרסא המלאה : שאלה למבינים בלבד!!! אימונים לקראת צבא.

maor12321
14-01-11, 23:18
שלום,

אני בוגר המגמה לחינוך גופני,למדנו שם דברים שעזרו לי מאוד בתכנון האימונים,למרות שקיבלתי ציון גבוה מאוד ושלטתי בחומר יש כמה דברים שרציתי לשאול,דברים שלא ברורים לי,השאלות דורשות ידע לא קטן בכלל ולכן אשמח אם מישהו מצוות האתר יגיב לי.

1}אחד המרכיבי יסוד הוא סבולת.

א}מה ההבדל אם אני עושה 15 חזרות בחדר הכושר על שריר הארבע ראשי (לדוגמא) או אם אני רץ 20 דקות?
כלומר,האם אימון סיבולת במכון עובד על אותו מרכיב סיבולת שאני עובד בריצה?
ב}האם הסיבים האדומים שאני מפתח בחדר הכושר בעבודת סבולת הן אותן הסיבים האדומים שאני מפתח בריצה? האם הסיבים שאני מפתח בריצה הן אותן סיבים שאני מפתח בעבודת סבולת במכון או שהסיבים האדומים שאני מפתח בחדר הכושר נמצאים בחלקים אחרים בשריר?
ג}במה כדיי לשים יותר דגש בשבילפיתוח סבולת ברגליים,באימוני חדר כושר הכוללים סיבולת (15-20 חזרות) או באימוני בריצה (שעובדת על סבולת כמובן)?
ד}האם גם הסיבים הלבנים ככה? האם עדיף בשביל לפתח כוח מתפרץ ברגליים,לרוץ ספרינטים או לעבוד על כוח במכון? האם גם במקרה זה העבודה הן על אותן סיבים לבנים?

2}
להלן כמה תרגילים שיש ברוב הגיבושים בצה"ל.
- מסע אלנוקות - אלונקה למרחק 10 ק"מ.
- אלונקה סוציומטרית.(לאחר ספרינט,4 ראשונים שמגיעים מרימים אלונקה - האלונקה מורמת למרחק 50 מטר בערך).
- זחילות.(קיימים 2 סוגי תרגילי - הראשון כולל זחילה,מנוחה,זחילה מנוחה,וקיים תרגיל זחילות נוסף שכולל חצי שעה של זחילה רצופה).
-ספרינטים.
א}על איזה קבוצות שרירים עובד כל אחד מהתרגילים? (אשמח אם תפרטו על איזה שרירים עובד כל תרגיל,ואם בשריר זה יש להדגיש יותר כוח או סבולת).
ב}האם בשביל לחזק שרירים אלה מומלץ לעשות כוח או סבולת? אם כן איפה כוח ואיפה סבולת?
ג}קיימים שרירים שיש בהן יותר סיבים אדומים מאשר לבנים? או ההפך? (יותר לבנים מאדומים)? והאם צריך לתת לזה חשיבות?

3}מהם השרירים המייצבים? האם חשוב לחזק אותם? איזה שרירים מייצבים קיימים?

4}האם לקראת גיבוש צריך לעבוד יותר על סבולת מאשר על כוח או ההפך?

5}מה ההבדל בין סבולת של 15 חזרות לסבולת של 20 חזרות? איזה שרירים צריכים יותר הדגשה בסבולת של 15 ואלה בסבולת של 20?

6}מה החשיבות של אימוני הגמישות לקראת גיבוש צבאי?

אני יודע ששאלתי הרבה שאלות,אשמח אם תענו לי עליהן בצורה מסודרת ככה שאני לא יתבלבל למה נתנו לי תשובה,רובן שאלות מקצועיות ולכן אני אשמח אם מישהו מקצוען יענה לי - גם אם לא על כולן,השאלות לא פשוטות.

תודה מראש!!!:)

lifton
14-01-11, 23:57
אני יענה לך ככה..((אם אתה בא בקטע של ללמוד אני יענה לך אבל אני יכתוב בצורה של מה עושים ומה כדאי כדי להתכונן לגיבושים האלה..) כי זה נראה לי מצחיק להתחיל לתאר לך כל תשובה לשאלות שלך.

הייתי בכמה אני רק זוכר שזה היה סיוט מבחינת סיבולת כח פחות, פשוט יש שלבים שבא לך לצרוח בגלל שאין לך אויר ומפה הרעל מניע אותך, עזוב כח, תן סיבולת, שלב בריצה שלך ספרינטים, רוץ 10 15 20 קילומטר ותן אחרי זה 50 שמיכה או 60 אפילו 80, תעבוד כח אחרי סיבולת.

תמיד בגיבושים האלה מגלים שהאימרה לתת 200% נכונה לגמריי, אז תן ככה גם באימונים, אם יש לך גישה לחוף ים, התברכת, אם יש לך איזה פיסת דשא ליד הבית אתה יכול לשלב זחילות עם ספרינטים קצרים ((ככה מתכוננים לזחילות..)

אלונקות..תעבוד על כתפיים ,תחזק את השכמות שלך מאוד..לא נעים להיות חלש שם שמתחילים מסע.

גמישות?..חח..אתה לא צריך גמישות..

חפרתי קצת אבל הנושא הזה רגיש לי ולא יודע למה חשוב לי שאנשים ידעו מה מצפא להם בגיבוש.

לכל שאלה כזו או אחרת אני פה, בהצלחה.

maor12321
15-01-11, 00:09
גם אני הייתי בגיבוש (גיבוש מטכ"ל).
אין טעם להיכנס לויכוח,אבל אמרת שאחרי שאני רץ 15-20 ק"מ אני יעבוד על כוח.
זה לא עבודה נכונה.
אימון סבולת ואחריו אימון כוח לא מומלץ.
(שאני יגיע ל7 הודעות אני ישלח לך לינק של מאמר מקצועי).
אני מעריך את הידע שלך,אבל אני רוצה תשובה מקצועית,כלומר של מאמן חדר כושר/בעל תואר,לא בגלל שאני מזלזל בך - תודה שאתה מתעניין.

TUXLIGHT
15-01-11, 00:18
גם אני הייתי בגיבוש (גיבוש מטכ"ל).
אין טעם להיכנס לויכוח,אבל אמרת שאחרי שאני רץ 15-20 ק"מ אני יעבוד על כוח.
זה לא עבודה נכונה.
אימון סבולת ואחריו אימון כוח לא מומלץ.
(שאני יגיע ל7 הודעות אני ישלח לך לינק של מאמר מקצועי).
אני מעריך את הידע שלך,אבל אני רוצה תשובה מקצועית,כלומר של מאמן חדר כושר/בעל תואר,לא בגלל שאני מזלזל בך - תודה שאתה מתעניין.

ועצם זה שיש לו תואר "מדריך חדר כושר" .. אומר שהוא מבין משהו? :confused:

maor12321
15-01-11, 00:34
הוא למד ועבר קורס,אומנם קורס בסיסי אבל עדיין יש לו הבנה בעניין.

אתה לא מצפה שאני יבקש שד"ר לפיזיולוגיה יגיב לי כן?
תשובה של בעל מקצוע - מדרך חדר כושר/בעל תואר עדיפה על תשובה של חובבן (כמוני,כמוך).
לא זלזול,אבל בעלי מקצוע מבינים יותר.

שהאשכול הזה לא יהפוך לנושא של "האם מאמני חדר כושר מבינים יותר ממני או ממך" זה לא רלוונטי. מי שיודע שיענה.

lifton
15-01-11, 00:40
תשמע..שתתגייס תבין שבדרך כלל עושים הרבה לא בריא.
לא התכוונתי שתעשה 20 קילומטר ריצה ואחרי זה דדליפט ובנצ'..מצטער, שאמרתי כח, התכוונתי לסטים של מתח מקבילים שמיכה ובטן.

יניב צוות ישראלבודי
15-01-11, 00:45
שלום,

אני בוגר המגמה לחינוך גופני,למדנו שם דברים שעזרו לי מאוד בתכנון האימונים,למרות שקיבלתי ציון גבוה מאוד ושלטתי בחומר יש כמה דברים שרציתי לשאול,דברים שלא ברורים לי,השאלות דורשות ידע לא קטן בכלל ולכן אשמח אם מישהו מצוות האתר יגיב לי.

1}אחד המרכיבי יסוד הוא סבולת.

א}מה ההבדל אם אני עושה 15 חזרות בחדר הכושר על שריר הארבע ראשי (לדוגמא) או אם אני רץ 20 דקות?
כלומר,האם אימון סיבולת במכון עובד על אותו מרכיב סיבולת שאני עובד בריצה?
עיקרון דומה אבל בפועל זה שונה. בריצה הארבע ראשי לא מבודד כמו בפשיטות רגליים לדוגמא, מה גם שריצה מחזיקה יותר זמן במיוחד 20 דקות.
אבל בשניהם יש עקרונות דומים, הגוף מפתח סבילות לחומצות חלב ומפנה אותם טוב יותר מהשריר לזרם הדם..

ב}האם הסיבים האדומים שאני מפתח בחדר הכושר בעבודת סבולת הן אותן הסיבים האדומים שאני מפתח בריצה? האם הסיבים שאני מפתח בריצה הן אותן סיבים שאני מפתח בעבודת סבולת במכון או שהסיבים האדומים שאני מפתח בחדר הכושר נמצאים בחלקים אחרים בשריר?

סיבים של שריר זה סיבים, לכן זה אותם סיבים, מלבד לעובדה שהעומסים יכולים להתחלק בצורה שונה על שרירים שונים בין ריצה לפשיטת ברכיים לדוגמה..

ג}במה כדיי לשים יותר דגש בשבילפיתוח סבולת ברגליים,באימוני חדר כושר הכוללים סיבולת (15-20 חזרות) או באימוני בריצה (שעובדת על סבולת כמובן)?
העיקרון המנחה הוא לעשות מה שאתה רוצה לשפר.
אם אתה הולך לאוריינטציה של צבא אז ריצה עדיף כי זה מה שעושים שם.

ד}האם גם הסיבים הלבנים ככה? האם עדיף בשביל לפתח כוח מתפרץ ברגליים,לרוץ ספרינטים או לעבוד על כוח במכון? האם גם במקרה זה העבודה הן על אותן סיבים לבנים?

סיבים זה סיבים כמו מקודם. יש שרירים שאחוז הסיבים האדומים בהם גדולים מהלבנים וזה גם תלוי גנטיקה.
בשביל כוח מתפרץ צריך לעבוד על כוח מתפרץ, ספרינטים טוב, סקוואטים טוב, הרמות אולימפיות מצויןי.

2}
להלן כמה תרגילים שיש ברוב הגיבושים בצה"ל.
- מסע אלנוקות - אלונקה למרחק 10 ק"מ.
- אלונקה סוציומטרית.(לאחר ספרינט,4 ראשונים שמגיעים מרימים אלונקה - האלונקה מורמת למרחק 50 מטר בערך).
- זחילות.(קיימים 2 סוגי תרגילי - הראשון כולל זחילה,מנוחה,זחילה מנוחה,וקיים תרגיל זחילות נוסף שכולל חצי שעה של זחילה רצופה).
-ספרינטים.
א}על איזה קבוצות שרירים עובד כל אחד מהתרגילים? (אשמח אם תפרטו על איזה שרירים עובד כל תרגיל,ואם בשריר זה יש להדגיש יותר כוח או סבולת).
אתה רוצה ניתוח קיניזיולוגי מדויק? חפש בגוגל. פחות או יותר על כל הגוף. זה לא ממש משנה, כמו שאמרתי אתה רוצה לשפר משהו אתה צריך לעשות אותו.

ב}האם בשביל לחזק שרירים אלה מומלץ לעשות כוח או סבולת? אם כן איפה כוח ואיפה סבולת?
בשביל לשפר זחילה צריך לתרגל זחילה, כנ"ל לגבי ריצה.

ג}קיימים שרירים שיש בהן יותר סיבים אדומים מאשר לבנים? או ההפך? (יותר לבנים מאדומים)? והאם צריך לתת לזה חשיבות?
כן יש הבדלים. לא, אתה לא צריך לתת לזה חשיבות.

3}מהם השרירים המייצבים? האם חשוב לחזק אותם? איזה שרירים מייצבים קיימים?
שריר מייצב זה שריר שמייצב (השם קצת מרמז על זה)
לדוגמה זוקפי הגו עוזרים לייצב את עמוד השידרה, כנ"ל שרירי הבטן.
כל תרגיל שאתה עושה השריר המייצב משתנה בהתאם לתרגיל ולאיבר שזז.
בעיקרון בד"כ מתכוונים לזוקפי הגו ולבטן וקוראים להם שרירי ליבה או core muscle
חפש בגוגל.
אגב מילה נוספת לגבי זה כי זה נושא חשוב מאוד.
שרירי ליבה חזקים גורמים לכל הגוף להתחזק.
ברגע שלמישהו יש ידיים או רגליים חזקות אבל זוקפים חלשים, יהיה קשה לו לבטא את החוזק שלו בידיים וברגליים והכוח הכללי שלו יהיה נמוך מאוד.
חוצמזה שרירי ליבה חזקים עוזרים לשמור על הגב זקוף ועוזרים ככה לשמור על בריאות עמוד השידרה ועוזרים למנוע פציעות. אחד הדברים הכי חשובים שיש לדעתי.

4}האם לקראת גיבוש צריך לעבוד יותר על סבולת מאשר על כוח או ההפך?

צריך יותר סבולת מאשר כוח, אבל שילוב של שניהם הוא הכי טוב.
בסופו של דבר הרבה מזה מנטלי.

5}מה ההבדל בין סבולת של 15 חזרות לסבולת של 20 חזרות? איזה שרירים צריכים יותר הדגשה בסבולת של 15 ואלה בסבולת של 20?

ב20 חזרות יש יותר חומצות חלב ולכן הגוף מתרגל לסילוק חומצות חלב ומשתפר בעבודה תחת השיחרור שלהם.
בדיוק באותו אופן ל30 חזרות יהיה אפילו עוד יותר חומצות חלב, וב50 יהיה אפילו יותר וכו'
אין שרירים ספציפיים, תלוי במטרות המתאמן.

6}מה החשיבות של אימוני הגמישות לקראת גיבוש צבאי?

בעיקרון גמישות טובה עוזרת למנוע פציעות בענפי ספורט שונים, ספציפית לצבא זה לא משנה.

אני יודע ששאלתי הרבה שאלות,אשמח אם תענו לי עליהן בצורה מסודרת ככה שאני לא יתבלבל למה נתנו לי תשובה,רובן שאלות מקצועיות ולכן אני אשמח אם מישהו מקצוען יענה לי - גם אם לא על כולן,השאלות לא פשוטות.

תודה מראש!!!:)
תשובות בתוך הציטוט.

Synex
15-01-11, 09:46
אני כרגע מתאמן לקראת גיוס לקרבי,
דיברתי עם הרבה חיילים קרביים ביחידות כמו גבעתי, גולני, ועוד כמה שהיו בגיבושים של צנחנים, חובלים ועוד כמה יחידות..

הטעות הגדולה שהרבה עושים כשהם באים לגיבושים, זה שהם מתאמנים רק על סיבולת,
אז הם יכולים לרוץ 15 קילומטר, אבל כשמתחיל המסע, הם לא מצליחים לעבור 60 קילומטר עם 50 קילו משקל עליהם..
לכן חשוב גם כח וסיבולת שריר..

אני משלב אימוני כח עם סיבולת, 2 אימוני כח 2 אימוני סיבולת בשבוע,
ברגע שאני מגיע לכושר גופני טוב שאני יוכל לרוץ בסביבות ה7-10 קילומטר, אני ישלב את הסיבולת אחרי האימון כח,
ובכך יעלה את מספרי האימוני כח ל-4, וישלב סיבולת אחרי כל אימון.

אני בנתיים רק שבוע עם התכנית הזאת, בנתיים אני מרוצה
אבל זה בערך התכנונים, ניראה איך יסתדר..

TUXLIGHT
15-01-11, 11:03
הוא למד ועבר קורס,אומנם קורס בסיסי אבל עדיין יש לו הבנה בעניין.

אתה לא מצפה שאני יבקש שד"ר לפיזיולוגיה יגיב לי כן?
תשובה של בעל מקצוע - מדרך חדר כושר/בעל תואר עדיפה על תשובה של חובבן (כמוני,כמוך).
לא זלזול,אבל בעלי מקצוע מבינים יותר.

שהאשכול הזה לא יהפוך לנושא של "האם מאמני חדר כושר מבינים יותר ממני או ממך" זה לא רלוונטי. מי שיודע שיענה.

סאבזירו ענה לך יפה

לגבי הקורס
אני עוד חודש מקבל את התעודה של הקורס.. ואני רוצה לומר לך שלא היית רוצה לקבל שום ביקורת או עזרה מ 90% ממי שלומד איתי שם ..