PDA

צפה בגרסא המלאה : רגע של עברית.

hell
12-04-07, 15:02
חברים יקרים,

אני יודע שמה שאני עומד לכתוב יכול להתפרש כמתנשא, אבל זו אינה הכוונה. אני מתנצל מראש אם אפגע במישהו.

אני מוטרד מאוד מרמת העברית וכמות שגיאות הכתיב בהודעות המתפרסמות בפורום. חלק מההודעות פשוט בלתי קריאות. אני לא מדבר על סלנג, אלא על שגיאות כתיב בהגדרה.

אני מודע גם לעובדה כי חלק מהכותבים אולי דיסלקטים, אבל אני לא מניח שזה תקף לכל הכותבים בשגיאות.

אני מבקש, שאם אפשר, תשתדלו לנסות ולהשתמש בשפה מדוייקת ככל האפשר. זה מכבד הן את הכותב והן את הקורא. יש לנו אופציה לבצע עריכה, כך שיש מספיק זמן לבצע הגהה להודעות, גם לאחר שעלו לאויר.

ושוב, אני מתנצל אם פגעתי במי מהחברים. לא זו הכוונה.

:book:

Psychopath
12-04-07, 15:12
עני לו מווין מה הבאיה...

סתם, אני חושב שיותר חשוב משגיאות הכתיב, זה פיסוק מתאים.. כי לפעמים לקרוא הודעות בפורום הזה, זה סיוט!
ואני מסכים עם hell.

:)

SiX PACK
12-04-07, 15:16
מסכים איתך, אבל הבעייה היא לא באלו שכותבים עם שגיאות, אתה חושב שהם כותבים כך בכוונה..?

הבעייה היא אצל אנשים כמוך (אל תיקח ללב) שבמקום לתקן אנשים רק מתלוננים..

תתחילו לתקן כי זה עוזר, אל תתביישו לתקן אף אחד, אתם לא תצאו מתנשאים זה רק יעזור..

zidan
12-04-07, 15:17
סיקס פאק יש לציין שהשתפרת חבל על הזמן..כל הכבוד אחי

SiX PACK
12-04-07, 15:19
סיקס פאק יש לציין שהשתפרת חבל על הזמן..כל הכבוד אחי

תודה אחי, לאט לאט לומדים אתה רואה..

* והכל בזכות הכתיבה בפורום, שעזר לי בעוד הרבה דברים אחרים גם כן.. ^_^

DMX
12-04-07, 15:21

לעט* , רועה**,בזחות*** ..:sad:

סתם כפרה כל הכבוד

sojgoon
12-04-07, 15:21
אתה לא תשנה כאן כלום אחי.

shahaflol
12-04-07, 15:23

עזרה*

Yoshi-Moto
12-04-07, 15:25
מסכים ב100%.

הקטע עם הסימני פיסוק ממש מעצבן לקרוא הודעות ככה.

קחו לדוגמא את מאיה (בלי להעליב, סתם דוגמא) רושמת הודעה ארוכה הכל בלי סימני פיסוק אתה לא מצליח לקרוא אתץ זה, לא מצליח לסדר את הקריאה שישמע הגיוני.

בקיצור, פשוט תתקנו אנשים והם ילמדו עם הזמן(סיקס פאק לדוגמא).

VoRteX
עזרה*

ב"עזר" הוא מתכוון לפורום ולא לכתיבה.
"שעזר לי בהרבה דברים אחרים..."

shahaflol
ב"עזר" הוא מתכוון לפורום ולא לכתיבה.
"שעזר לי בהרבה דברים אחרים..."

אהה, לא הבנתי אותו. טוב לא נורא, לא משנה.

SiX PACK
12-04-07, 15:26
עזרה*

פורום זה זכר או נקבה..? (שאלה רטורית כמובן)

shahaflol
12-04-07, 15:27
מסכים ב100%.

קחו לדוגמא את מאיה (בלי להעליב, סתם דוגמא) רושמת הודעה ארוכה הכל בלי סימני פיסוק אתה לא מצליח לקרוא אתץ זה, לא מצליח לסדר את הקריאה שישמע הגיוני.

הודעות בלי סימני פיסוק קשה מאוד לקרוא, אבל אני לא חושב שהפוסט הזה ישנה משהו.

אם תסתכל קצת למעלה תראה שחשבתי שהתכוונת לכתיבה... אז אמרתי לא משנה.
ד"א טכניקה כותבים עם ט'.

DMX
12-04-07, 15:27

פורום זה קוקסינל:disgust:

Ilan-V
12-04-07, 15:32
חח איך כולם באשכול הזה עכשיו מתחילים לירשום כמו מומחים חח אני לא מבין אם זה כדי לעשות רושם או מה.

לי אישית ממש לא אכפת מי איך שאנשים רושמים ובכלל כל עוד מבינים את השפה כמו שצריך... לדעתי הכי חשוב זה להבין הכל ולדבר כמו שצריך... וכמובן להוציא ציון טוב בלשון =)

VoRteX
12-04-07, 15:39
למה אתה כותב שלוש הודעות ברצף? על האפשרות עריכה שמעת?

hell
12-04-07, 15:59
Six Pack - אחל'ה, אני אשמח לתקן. הבעיה שלא כולם אוהבים שמתקנים אותם ולוקחים את זה קשה לפעמים.
Sojgoon - חבל מאוד. יש לנו שפה יפה מאוד וחבל שאנשים לא מתאמצים קצת לשמר אותה.

sojgoon
12-04-07, 16:13
באמת חבל מאוד, תמיד יבוא מישהו שירשום עם שגיאות כתיב.

Leo
12-04-07, 16:15
זה פורום לא איזה מכתב רשמי.......

Vin diesel
12-04-07, 16:21
hell אני רואה קרעת יותר מידי אודעות שלי?אה?חחח
אם כבר פתחת פוסט כזה...

OMRI-TURBO
12-04-07, 16:21
חברים יקרים,

אני יודע שמה שאני עומד לכתוב יכול להתפרש כמתנשא, אבל זו אינה הכוונה. אני מתנצל מראש אם אפגע במישהו.

אני מוטרד מאוד מרמת העברית וכמות שגיאות הכתיב בהודעות המתפרסמות בפורום. חלק מההודעות פשוט בלתי קריאות. אני לא מדבר על סלנג, אלא על שגיאות כתיב בהגדרה.

אני מודע גם לעובדה כי חלק מהכותבים אולי דיסלקטים, אבל אני לא מניח שזה תקף לכל הכותבים בשגיאות.

אני מבקש, שאם אפשר, תשתדלו לנסות ולהשתמש בשפה מדוייקת ככל האפשר. זה מכבד הן את הכותב והן את הקורא. יש לנו אופציה לבצע עריכה, כך שיש מספיק זמן לבצע הגהה להודעות, גם לאחר שעלו לאויר.

מעולה, אנשים צריכים להבין שהדרך שבא הם מתבטאים לפעמים חשובה יותר מהתוכן של מה שהם כותבים מבחינת הרושם שהם משאירים. בן אדם שרושם עם שגיאות כתיב רציניות ולא יודע להתבטא בשפה, הוא כמו בן אדם נכה במושגים אקדמאים.
כל עוד אתם רושמים כמו ילדים בני 5 עם שגיאות כתיב/אי שימוש בסימני פיסוק בצורה נכונה, ההודעות שאתם כותבים בלי קשר אפילו לתוכן שלהם ישאירו רושם נחות וזלזול כלפי מי שקורא אותן.

bode
12-04-07, 16:25
לה כייו סימני פיסוכ ,האיקר לו לחתוב אם שגיהות חתיב.

arbel2
12-04-07, 16:54
למען האמת יש יוזמה של המנהלים בנושא , והודעות שנמצאות בהן שגיאות כתיב מתוקנות
אומנם אי אפשר לתקן את כל ההודעות בפורום ,אבל נקווה שבסופו של דבר אנשים יבינו את הרמז.

VoRteX
12-04-07, 16:55
לה כייו סימני פיסוכ ,האיקר לו לחתוב אם שגיהות חתיב.

בטח שחייב סימני פיסוק, במיוחד בפסקאות גדולות.

zidan
12-04-07, 16:56
*ארבל מראה שהמנהלים לוקחים יותר יוזמה בפורום*

חחח סתם אחי תמשיך עם הכוכביות

Yoggie
12-04-07, 17:08
כמו שארבל אמר, זו בעיה רצינית בפורום! לקחנו על עצמו לתקן הודעות אבל עליכם גם לקחת חלק ולחשוב פעמיים לפני שאתם לוחצים על מקש ה"שלח תגובה". תעצרו שניה, קחו נשימה ארוכה ותקראו שוב את מה שרשמתם. הכנתי מדריך "עברית שפה יפה" במיוחד בשביל זה ואני אעלה אותו בקרוב בתקווה שזה יעזור למי שצריך.
ככל שהרמת כתיבה תעלה בפורום גם נרגיש יותר בנוח להביא אורחים לצ'טים כמו שהיה עם מאור ובקרוב עם לוליק ואולי גם עם ד"ר איתי זיו על ספרו החדש.

hell
12-04-07, 17:10
דיזל, אני מבין מאיפה השגיאות שלך מגיעות. (אתה עולה חדש או שעברית איננה שפת האם שלך?)
אין לי בעיה עם דילסקטים או עולים חדשים שיש להם שגיאות כתיב,
אלא עם צברים, שנולדו בארץ והרמה שלהם בהודעות מתאימה לילד בן 10 מקסימום.
זה די עצוב חברים...

:cry_1:

תודה ליוגי,ארבל ועומרי שעושים עבודה נפלאה ומבינים את הבעיה.

SiX PACK
12-04-07, 17:11
דיזל, אני מבין מאיפה השגיאות שלך מגיעות. (אתה עולה חדש או שעברית איננה שפת האם שלך?)
זה די עצוב חברים...

:cry_1:

יש לו סוג של דיסלקציה כלשהיא אני לא חושב שהוא עולה חדש... אולי כן ?!

Johnny
12-04-07, 17:20
הבעיה של וין היא לאו דווקא שגיאות הכתיב (למרות שבהחלט יעזור אם יתוקנו) אלא הפיסוק שלא קיים לפעמים, ולא רק פסיקים ונקודות אלא רווחים (!).

Daniel-Barak
12-04-07, 17:28
hell, אני מסכים ומחזק את דברייך.
בתור גולש די "כבד" פה בפורום, אני שם לב לכמות שגיאות הכתיב (אני לא מדבר על סימני פיסוק, שאגב, לא יזיקו...) ההולכות וגוברות
תהיה זו יוזמה מבורכת, אם חברי הפורום אשר יבחינו בשגיאה יתקנו, ולא מתוך התנשאות, אלא על מנת לתקן ולגרום לטועה ללמוד מהשגיאה שעשה.

hell
12-04-07, 17:40
חברים, אני באמת מופתע לטובה מכם.
שמח לראות שלא רק לי הנושא הנ"ל מפריע.
תודה על המאמץ של כולכם,
המנעות משגיאות כתיב תתן לנו פורום איכותי ומקצועי הרבה יותר.

sojgoon
12-04-07, 17:50
עומרי, שים לב שגם לך עכשיו הייתה שגיאת כתיב

Mazoz3
12-04-07, 18:02
יש פשוט בפורום גם הרבה אנשים שהם לא צברים.. ולדעתי משם נובעות רוב השגיאות הקיימות...

ZivX
12-04-07, 18:11
אני גולש בפורום שאם אתה כותב שם אחי או יותר מדי נקודות או חחח או מלךךךך מוחקים לך את ההודעה. וזה עובד.

יונתן מהמעלית
12-04-07, 18:18
יש לי דיסלקציה ושגיעות כתיב ובעיות רבות בנושא...
היה לי מבחן מותאם בלשון....

hell
12-04-07, 18:27
אני גולש בפורום שאם אתה כותב שם אחי או יותר מדי נקודות או חחח או מלךךךך מוחקים לך את ההודעה. וזה עובד.
אם כך, אז היו מוחקים ל 90% מהפורום כאן את ההודעות.
ודרך אגב, אני מסכים עם הפורום ההוא שאתה כותב בו לגבי העניין הזה.

ran_z
12-04-07, 18:30
למען האמת יש יוזמה של המנהלים בנושא , והודעות שנמצאות בהן שגיאות כתיב מתוקנות
אומנם אי אפשר לתקן את כל ההודעות בפורום ,אבל נקווה שבסופו של דבר אנשים יבינו את הרמז.

יוזמה ברוכה אבל לא מציאותית, כל הודעה שניה פה אם שגיאות כתיב, וזה די מובן, יש פה הרבה ילדים בגילאי 13-16 שעדין לומדים לשון, ולא יודעים את השפה על בוריה.
אתם תמצאו את עצמכם מתעסקים בקקי אם תתחילו לתקן פוסטים של שגיאות.
עצה שלי, בנאדם שיש לו די הרבה שגיאות בפורום תלבישו לו אזהרה "שגיאות כתיב" , :):):):)' אם אזהרה כזאת הוא ירוץ לסיפרייה יקח מילון וילמד אותו בעל-פה מרוב בושה.

Bullet
12-04-07, 18:30
יש פשוט בפורום גם הרבה אנשים שהם לא צברים.. ולדעתי משם נובעות רוב השגיאות הקיימות...
זה שהם לא צברים לא נותן להם זכות מיוחדת.

P-a-n-1-c
12-04-07, 18:31
אני לא צבר ואני לא כותב עם שגיאות כתיב :wacko:

זה שאתה לא צבר זה לא אומר כלום..

shahaflol
12-04-07, 18:35
יוזמה ברוכה אבל לא מציאותית, כל הודעה שניה פה אם שגיאות כתיב, וזה די מובן, יש פה הרבה ילדים בגילאי 13-16 שעדין לומדים לשון, ולא יודעים את השפה על בוריה.
אתם תמצאו את עצמכם מתעסקים בקקי אם תתחילו לתקן פוסטים של שגיאות.
עצה שלי, בנאדם שיש לו די הרבה שגיאות בפורום תלבישו לו אזהרה "שגיאות כתיב" , חחחח' אם אזהרה כזאת הוא ירוץ לסיפרייה יקח מילון וילמד אותו בעל-פה מרוב בושה.

רן, אני מסכים איתך ואתה אחלה בן אדם, אבל אני חייב לתקן אותך: עם* שגיאות כתיב, עם* אזהרה כזו.
בעקרון אני לא רואה אותך כותב עם שגיאות כתיב, חוץ ממילות היחס והקישור עם, אם, על ואל.

ran_z
12-04-07, 18:40
רן, אני מסכים איתך ואתה אחלה בן אדם, אבל אני חייב לתקן אותך: עם* שגיאות כתיב, עם* אזהרה כזו.
בעקרון אני לא רואה אותך כותב עם שגיאות כתיב, חוץ ממילות היחס עם, אם, על ואל.

אחי כל הזמן מתקנים אותי אם שני המילים האלה "אם" "עם" אני לא מצליח להבדיל בניהם אלף פעם הסבירו לי...

נניח אם באל"ף זה כאילו שאלה..ועם בע"ין זה יענתו פעולה או משהו בסגנון נכון?

יענתו "אני הולך לשחק כדורגל "עם יוסי"
"אני אלך עם יוסי אם אתה תבוא איתי"

נכון זה משהו כזה לא?

toxicity
12-04-07, 18:42
אחי כל הזמן מתקנים אותי אם שני המילים האלה "אם" "עם" אני לא מצליח להבדיל בניהם אלף פעם הסבירו לי...

נכון זה משהו כזה לא?
צדקת אבל לפני זה זה מתקנים אותי עם*
:jockey:

ran_z
12-04-07, 18:42
צדקת אבל לפני זה זה מתקנים אותי עם*
:jockey:

אוףףףף

shahaflol
12-04-07, 18:50

נכון זה משהו כזה לא?

המילה "אם" מתפקדת ברוב המקרים כמילת תנאי, אז אם אין תנאי במשפט שאתה רושם, תרשום "עם".
אם אתה רוצה אפשר לתקן אותך עד שתתרגל, אבל זה נראה קצת מציק אז לא עושים את זה.
יאללה יש היום מכבי אז תהנו לכם פה, ביי!

Bir0x
12-04-07, 19:47
אנשים פה כותבים מהר ולו בודקים אם יש להם שגיאות כתיב =]

gman
12-04-07, 19:49
hell,אולי כדאי לחשוב למה בעצם אתה מרגיש צורך לכתוב טוב ולהשקיע בכל הודעה?
אני אישית יכול לכתוב ברמה גבוה יותר, אבל בשביל מה זה טוב?

מה שכן, זה שאני מסכים שיש מקרים שאנשים כותבים הודעות שאי אפשר להבין מה כתוב בהן בכלל, וזה כבר מעצבן...

hell
12-04-07, 20:03
..
מצטער, זה בא לי טבעי.
ואם אתה יכול לכתוב ברמה גבוה יותר, תשקיע ותראה שאחרי כמה שנים זה ייצא לך באופן טבעי.

לפי מה שמשתמע מדבריך זה משהו רע לכתוב ברמה גבוהה...עדיף להיות ערס כלי?

P-a-n-1-c
12-04-07, 20:16

מה שכן, זה שאני מסכים שיש מקרים שאנשים כותבים הודעות שאי אפשר להבין מה כתוב בהן בכלל, וזה כבר מעצבן...

האמת? אתה לא חייב.
אני אישית כשאני קורא הודעה של מישהו שכתובה בצורה עיניינית ותקינה אני יותר "שם" עליו מאשר מישהו שכותב עם שגיאות כתיב או בלי סימני פיסוק. תכלאס הרמת כתיבה לא מצביעה על איכות האדם, אבל לדעתי אלא אם כן אתה דיסלקט או בעל הקלות כאלו ואחרות אין שום סיבה שבעולם שלא תדע לכתוב כמו שצריך. ובגלל זה אנשים שלא כותבים כמו שצריך אני פחות מייחס חשיבות להודעות שלהם.

Vin diesel
12-04-07, 20:23
זה די עצוב חברים...

לא נולדתי בארץ...אני מרוסיה....
מגיל 6 אני פה עכשיו אני בן 19 וחצי+

Night_Wolf
12-04-07, 20:25
תשמע אחי
יש אנשים שלא כלכך מסתדרים אם הקפדה על אי שגיאות כתיב זה דבר שמשפרים אם הזמן

Yoggie
12-04-07, 20:30
לא נולדתי בארץ...אני מרוסיה....
מגיל 6 אני פה עכשיו אני בן 19 וחצי+

דיזל עם כל זה שאני אוהב אותך ודווקא השגיאות שלך לא נוראיות כל כך, לדעתי זה סתם תירוץ אם אתה בארץ מגיל 6... חברה שלי בארץ מגיל 6 גם והעברית שלה יותר טובה משלי :1eye:

Yoshi-Moto
12-04-07, 20:36

נכון זה משהו כזה לא?

אני אראה לך 2 שיטות שגרמו לי לזכור.

אם בא' היא מילת תנאי

ועם בע', פשוט תחשוב על הדרך שבה רושמים את ע בכתב, לא בדפוס- זה כאילו 2 ידיים חבוקות זו עם זו.

נשמע דפוק כן אני יודע אבל ככה אני זוכר את זה...

iNFace
12-04-07, 21:16
חבר'ה, אני יודע ש95% אתם יודעים מהמדריך הזה הכל, אבל לא יזיק.
למדו איך כותבים נכונה בעברית, ותוכלו לתרגם כתוביות באופן נכון יותר, כמו גם לכתוב נכון בכלל.

--------------------------------------------------------------------------------

כותב/ים: CentralEruption

--------------------------------------------------------------------------------

1. הקדמה
משום מה, בשפה העברית, שגיאות כתיב רבות הפכו למושרשות בתוך השפה, למרות שהן כלל לא תקניות. קחו לדוגמא, את הכפלת האותיות - אפילו בממשלה משתמשים בשגיאה החמורה הזו.
אז צעד אחד לפני שעברית נהרסת כמו האנגלית, הגיע הזמן שכל אחד ואחד ילמד לכתוב בעברית כמו שצריך. המדריך נכתב על ידי, ואשמח אם תוכלו להפיץ אותו כדי שיושרש בלב כל אחד בעמנו הקטן.

2. הכפלת אותיות
בשתי אותיות ה-אהו"י, י' ו-ו', נעשית השגיאה הנפוצה ביותר כיום בעברית - הכפלת אותיות.
לא מכפילים את אותיות י' ו-ו' בראש ובסוף מילים!
דוגמאות שגויות:
ייעוד (לא תקין), עליי (לא תקין), גבירותיי ורבותיי (לא תקין), מייד (לא תקין), מיידיי (לא תקין), הייתה (לא תקין)
דוגמאות נכונות:
יעוד (תקין), עלי (תקין), אלי (תקין), גבירותי ורבותי (תקין), מיד (תקין), מידי (תקין), היתה (תקין)
הערה:
- ישנן מספר מילים שבהן מותר להשתמש בהכפלת אותיות, כמו חיים, היית ויין.
- האקדמיה ללשון העברית מאפשרת כיום להשתמש בהכפלת אותיות בתחילת מילים.

3. נטיות זכר ונקבה
משום מה, הישראלים שכחו כמעט לגמרי מנטיות מסוימות בזכר ומנטיות מסוימות בנקבה.
כך למשל, ישראלים אומרים, "קניתי אתמול שתי מסטיקים." מסטיק הוא זכר, ו"שתי" הוא נטיה של נקבה - טעות! צריך לומר: "קניתי אתמול שני מסטיקים".
מצד אחר, כאשר פונים לבנות אומרים, "בנות, אתם רוצים לבוא?" בנות הן נקבות, ו"אתם" ו"רוצים" הם נטיות של זכר - טעות! צריך לומר: "בנות, אתן רוצות לבוא?"

4. מספרים במילים
כאשר ישראלים מתרגמים מספרים בכתיבה שלהם למילים, למשל במקום 2 הם כותבים "שנים" או "שתים", הם מתבלבלים כמעט תמיד.
אני לא אתן דוגמאות, אני פשוט אתקן אתכם:
אחד, שניים, שלושה, ארבעה, שנים עשר, חמישה עשר, עשרים ואחד - כל אלו הם מספרי זכר במילים.
אחת, שתיים, שלוש, ארבע, שתים עשרה, שלוש עשרה, חמש עשרה, עשרים ואחת - כל אלו הם מספרי נקבה במילים.
כאשר מונים משהו סתמי, שאין לו קשר לכלום, לדוגמא, קו אוטובוס או מספר בית, משתמשים בנקבה בלבד ותמיד: "זוהי דירה מספר שתים עשרה."
כאשר מציינים גיל של אדם, משתמשים בנקבה. טעות נפוצה מאד בדיבור היא כאשר אומרים: "שמונַה עשרה" במקום "שמונֶה עשרה".

5. ציווי
משום מה בעברית נעלמו כמעט לגמרי מילות הציווי והוחלפו כמעט כולן בנטיות העתיד של הפועל המסוים.
כך לדוגמא, פועל כמו "הבא" הוחלף ב"תביאו", וזו טעות. כמעט כל הציווים בעברית מתחילים ב-ה', מלבד הפעלים הקצרים כמו "רוץ" שהשורש שלו בן שתי אותיות: ר.צ.
דוגמאות תקינות:
הבא, רוץ, לך, תן, קח, בוא, הפסק, המשך, נעל, חלוץ, הקלט, השמע, עמוד

6. גוף ראשון, עתיד
בעתיד, גוף ראשון ("אני", "אנחנו") לא יופיע עם אות תחילית של י'. זוהי נטית גוף שלישי. בגוף ראשון תופיע התחילית א', כך לדוגמא: "אני אלך לים היום."

7. ה' בסוף נטית זכר
רבים טועים ומבטאים את האות ה', למרות שהיא לא קיימת בכלל בנטיות הזכר. כך לדוגמא, כותבים "עשיתה" או "הייתה" שהן טעויות (היתה מתפרשת כפניה לנקבה).

8. פיסוק
הפיסוק הוא חלק אינטרגרלי בהבנת משפט בעברית, ובכלל בכל שפה. ישראלים בימנו, מכל הגילאים, שוכחים לפסק משפטים, ועל כן קשה להבין אותם.
אם רצית לצעוק על מישהו בהודעת ICQ, איך היית כותב לו? -"גדי אתה דפוק", בהנחה ששמו הוא גדי. האדם, שאין לו פיסוק של סימן קריאה בסוף המשפט, עלול להבין את המשפט כשאלה, ואז הוא שולל את זה ואומר "לא." זוהי דוגמא לחוסר קומיוניקציה ברורה.
אז נסביר את כל אחד מסימני הפיסוק ונדגים היכן הם יופיעו:
נקודה ( . ) - תופיע בסוף משפט פשוט. תסמן מעבר למשפט חדש.
פסיק ( , ) - מסמן בעיקר מעבר מנושא לנושא, לדוגמא: "אני רוצה ללכת לים, אבל לא אכפת לי ללכת לבריכה."
סימן שאלה ( ? ) - מופיע בסוף משפט שאלה, כאשר שואלים שאלה ישירה, לדוגמא: "רוצה לבוא לים או לבריכה?"
סימן קריאה ( ! ) - בדרך כלל מסמן ציווי או משפט בכל משמעות חשובה, לדוגמא: "אני הולך לים!" ניתן לפרש משפט זה בהצהרה כועסת.
נקודה-פסיק ( ; ) - כמעט שנעלם לגמרי מהעברית. מסמן בדרך כלל מעבר נושאים, כשנעשה שימוש כבר בפסיק, לדוגמא: "אני רוצה ללכת לים; אולי רוני, ירצה להתלוות אלי; אמנם, אני חושב שאלך לבד;"
מרכאות ( "..." ) - מסמנות ציטוט. אחת תופיע בתחילת ציטוט, והשניה תופיע בסוף הציטוט לסמן את תומו. כמו כן, גם ישמשו לתחום שמות או ביטוים, לדוגמא בסלנג: "מעריב" או "סבבה".
גרשים ( '...' ) - בדרך כלל באות בשימוש לציטוט בתוך ציטוט, כדי להמנע מבלבול עם המרכאות. באות בעברית גם אחרי אותיות כמו ג' כדי לסמן שינוי בהגית העיצור: "ג'ורג' בוש הוא נשיא ארצות הברית."
נקודותים ( : ) - יבואו בדרך כלל לפני ציטוט או אחרי מילים כמו "לדוגמא" וכו'.

9. בלבולים נפוצים
כדאי/כדי - ההבדל בין שתי המילים פשוט מאד: "כדאי" פירושה האם 'שווה' לעשות את הפעולה וכו'; "כדי" פירושה 'למען'.
עם/אם - "עם" פירושו בצוותא, יחד עם... ; "אם" פירושה ברירה, "אם לא... אז לא..."
להאיר/להעיר - "להאיר" להביא אור למקום; "להעיר" לתת הערה.
אליך/עליך - "אליך" למקום שבו אתה נמצא; "עליך" הדבר נמצא על עצמך.

10. שגיאות כתיב נפוצות
"פה" - כאן.
"נמאס" - לא רוצה עוד.
"בוכה" - מיבב. משורש "בכי".
"כל" - אין לרשום "כול". זוהי טעות.

Vin diesel
12-04-07, 21:22
דיזל עם כל זה שאני אוהב אותך ודווקא השגיאות שלך לא נוראיות כל כך, לדעתי זה סתם תירוץ אם אתה בארץ מגיל 6... חברה שלי בארץ מגיל 6 גם והעברית שלה יותר טובה משלי :1eye:
חחח זה לא תירוץ...סתם רציתי ש- hell ידע על זה...שאני לא עולה חדש או משהו..

ran_z
12-04-07, 21:37
חבר'ה, אני יודע ש95% אתם יודעים מהמדריך הזה הכל, אבל לא יזיק.
למדו איך כותבים נכונה בעברית, ותוכלו לתרגם כתוביות באופן נכון יותר, כמו גם לכתוב נכון בכלל.

כותב/ים: CentralEruption

1. הקדמה
משום מה, בשפה העברית, שגיאות כתיב רבות הפכו למושרשות בתוך השפה, למרות שהן כלל לא תקניות. קחו לדוגמא, את הכפלת האותיות - אפילו בממשלה משתמשים בשגיאה החמורה הזו.
אז צעד אחד לפני שעברית נהרסת כמו האנגלית, הגיע הזמן שכל אחד ואחד ילמד לכתוב בעברית כמו שצריך. המדריך נכתב על ידי, ואשמח אם תוכלו להפיץ אותו כדי שיושרש בלב כל אחד בעמנו הקטן.

2. הכפלת אותיות
בשתי אותיות ה-אהו"י, י' ו-ו', נעשית השגיאה הנפוצה ביותר כיום בעברית - הכפלת אותיות.
לא מכפילים את אותיות י' ו-ו' בראש ובסוף מילים!
דוגמאות שגויות:
ייעוד (לא תקין), עליי (לא תקין), גבירותיי ורבותיי (לא תקין), מייד (לא תקין), מיידיי (לא תקין), הייתה (לא תקין)
דוגמאות נכונות:
יעוד (תקין), עלי (תקין), אלי (תקין), גבירותי ורבותי (תקין), מיד (תקין), מידי (תקין), היתה (תקין)
הערה:
- ישנן מספר מילים שבהן מותר להשתמש בהכפלת אותיות, כמו חיים, היית ויין.
- האקדמיה ללשון העברית מאפשרת כיום להשתמש בהכפלת אותיות בתחילת מילים.

3. נטיות זכר ונקבה
משום מה, הישראלים שכחו כמעט לגמרי מנטיות מסוימות בזכר ומנטיות מסוימות בנקבה.
כך למשל, ישראלים אומרים, "קניתי אתמול שתי מסטיקים." מסטיק הוא זכר, ו"שתי" הוא נטיה של נקבה - טעות! צריך לומר: "קניתי אתמול שני מסטיקים".
מצד אחר, כאשר פונים לבנות אומרים, "בנות, אתם רוצים לבוא?" בנות הן נקבות, ו"אתם" ו"רוצים" הם נטיות של זכר - טעות! צריך לומר: "בנות, אתן רוצות לבוא?"

4. מספרים במילים
כאשר ישראלים מתרגמים מספרים בכתיבה שלהם למילים, למשל במקום 2 הם כותבים "שנים" או "שתים", הם מתבלבלים כמעט תמיד.
אני לא אתן דוגמאות, אני פשוט אתקן אתכם:
אחד, שניים, שלושה, ארבעה, שנים עשר, חמישה עשר, עשרים ואחד - כל אלו הם מספרי זכר במילים.
אחת, שתיים, שלוש, ארבע, שתים עשרה, שלוש עשרה, חמש עשרה, עשרים ואחת - כל אלו הם מספרי נקבה במילים.
כאשר מונים משהו סתמי, שאין לו קשר לכלום, לדוגמא, קו אוטובוס או מספר בית, משתמשים בנקבה בלבד ותמיד: "זוהי דירה מספר שתים עשרה."
כאשר מציינים גיל של אדם, משתמשים בנקבה. טעות נפוצה מאד בדיבור היא כאשר אומרים: "שמונַה עשרה" במקום "שמונֶה עשרה".

5. ציווי
משום מה בעברית נעלמו כמעט לגמרי מילות הציווי והוחלפו כמעט כולן בנטיות העתיד של הפועל המסוים.
כך לדוגמא, פועל כמו "הבא" הוחלף ב"תביאו", וזו טעות. כמעט כל הציווים בעברית מתחילים ב-ה', מלבד הפעלים הקצרים כמו "רוץ" שהשורש שלו בן שתי אותיות: ר.צ.
דוגמאות תקינות:
הבא, רוץ, לך, תן, קח, בוא, הפסק, המשך, נעל, חלוץ, הקלט, השמע, עמוד

6. גוף ראשון, עתיד
בעתיד, גוף ראשון ("אני", "אנחנו") לא יופיע עם אות תחילית של י'. זוהי נטית גוף שלישי. בגוף ראשון תופיע התחילית א', כך לדוגמא: "אני אלך לים היום."

7. ה' בסוף נטית זכר
רבים טועים ומבטאים את האות ה', למרות שהיא לא קיימת בכלל בנטיות הזכר. כך לדוגמא, כותבים "עשיתה" או "הייתה" שהן טעויות (היתה מתפרשת כפניה לנקבה).

8. פיסוק
הפיסוק הוא חלק אינטרגרלי בהבנת משפט בעברית, ובכלל בכל שפה. ישראלים בימנו, מכל הגילאים, שוכחים לפסק משפטים, ועל כן קשה להבין אותם.
אם רצית לצעוק על מישהו בהודעת ICQ, איך היית כותב לו? -"גדי אתה דפוק", בהנחה ששמו הוא גדי. האדם, שאין לו פיסוק של סימן קריאה בסוף המשפט, עלול להבין את המשפט כשאלה, ואז הוא שולל את זה ואומר "לא." זוהי דוגמא לחוסר קומיוניקציה ברורה.
אז נסביר את כל אחד מסימני הפיסוק ונדגים היכן הם יופיעו:
נקודה ( . ) - תופיע בסוף משפט פשוט. תסמן מעבר למשפט חדש.
פסיק ( , ) - מסמן בעיקר מעבר מנושא לנושא, לדוגמא: "אני רוצה ללכת לים, אבל לא אכפת לי ללכת לבריכה."
סימן שאלה ( ? ) - מופיע בסוף משפט שאלה, כאשר שואלים שאלה ישירה, לדוגמא: "רוצה לבוא לים או לבריכה?"
סימן קריאה ( ! ) - בדרך כלל מסמן ציווי או משפט בכל משמעות חשובה, לדוגמא: "אני הולך לים!" ניתן לפרש משפט זה בהצהרה כועסת.
נקודה-פסיק ( ; ) - כמעט שנעלם לגמרי מהעברית. מסמן בדרך כלל מעבר נושאים, כשנעשה שימוש כבר בפסיק, לדוגמא: "אני רוצה ללכת לים; אולי רוני, ירצה להתלוות אלי; אמנם, אני חושב שאלך לבד;"
מרכאות ( "..." ) - מסמנות ציטוט. אחת תופיע בתחילת ציטוט, והשניה תופיע בסוף הציטוט לסמן את תומו. כמו כן, גם ישמשו לתחום שמות או ביטוים, לדוגמא בסלנג: "מעריב" או "סבבה".
גרשים ( '...' ) - בדרך כלל באות בשימוש לציטוט בתוך ציטוט, כדי להמנע מבלבול עם המרכאות. באות בעברית גם אחרי אותיות כמו ג' כדי לסמן שינוי בהגית העיצור: "ג'ורג' בוש הוא נשיא ארצות הברית."
נקודותים ( : ) - יבואו בדרך כלל לפני ציטוט או אחרי מילים כמו "לדוגמא" וכו'.

9. בלבולים נפוצים
כדאי/כדי - ההבדל בין שתי המילים פשוט מאד: "כדאי" פירושה האם 'שווה' לעשות את הפעולה וכו'; "כדי" פירושה 'למען'.
עם/אם - "עם" פירושו בצוותא, יחד עם... ; "אם" פירושה ברירה, "אם לא... אז לא..."
להאיר/להעיר - "להאיר" להביא אור למקום; "להעיר" לתת הערה.
אליך/עליך - "אליך" למקום שבו אתה נמצא; "עליך" הדבר נמצא על עצמך.

10. שגיאות כתיב נפוצות
"פה" - כאן.
"נמאס" - לא רוצה עוד.
"בוכה" - מיבב. משורש "בכי".
"כל" - אין לרשום "כול". זוהי טעות.

תכף אבשלום קור יבוא יביא לך במוניטין

iNFace
12-04-07, 21:41
חחחחחחחחח
שיבוא :) חחח

SiX PACK
12-04-07, 21:45
חחחחחחחחח
שיבוא :) חחח

כל הכבוד על העיברית, אתה כתבת את זה או שלקחת את זה מאיפה שהו?

ran_z
12-04-07, 21:52

*עברית לא עיברית.
אויש לאן הדרדרתי עכשיו אני איש השגיאות כתיב מתקן אנשים:huh:

Rookie
12-04-07, 21:58
שהוא*

*עברית לא עיברית.
אויש לאן הדרדרתי עכשיו אני איש השגיאות כתיב מתקן אנשים
התדרדרתי*

וכן,לפעמים זה די מציק.

ran_z
12-04-07, 22:00
וכן,לפעמים זה די מציק.

* וכן, לפעמים...

(רווח אחרי הפסיק)

SiX PACK
12-04-07, 22:00
*עברית לא עיברית.
אויש לאן הדרדרתי עכשיו אני איש השגיאות כתיב מתקן אנשים:huh:

גם לך יש עברית טובה, חוץ מהקטע הזה של אם ו עם שאני רואה אצלך הרבה..

מוזר למה יש לך את זה, דווקא את זה אני יודע חלק..

אצלי זה באותיות ח, כ, ו- ק, שאני כל הזמן מתבלבת בינהם איזה מבעס זה...

אם זה תמיד בא במשפטים כמו "אם אני יעשה את זה, האם זה יהיה טוב..?"

ו עם בא במשפטים כמו "מחר אני ילך עם יוסי לאימון" או "מי שאוכל שום עם קוסברה הופך להיות בנאדם בודד"...

Dino Psaras
12-04-07, 22:01
אם = תנאי
עם = הוספה

ran_z
12-04-07, 22:02
חחחחחחחחחחחח' איזה מצחיק אתה הדגשת לי את המילים "אם ועם" בכל מה שרשמת, אני מרגיש כמו איזה אוטיסט ככה חחח'

Dino Psaras
12-04-07, 22:03
למה כמו רן? :XDemoticon:

SiX PACK
12-04-07, 22:06
חחחחחחחחחחחח' איזה מצחיק אתה הדגשת לי את המילים "אם ועם" בכל מה שרשמת, אני מרגיש כמו איזה אוטיסט ככה חחח'

:):):):) אני ביכלל לא מרגיש כמו אוטיסט כשמתקנים אותי..

כולה פורום זה לא משנה מה אנשים פה חושבים עליך...

Amit
12-04-07, 22:07
מסכים ב100%.

קח לדוגמא אותי בנאדם שלא יודע מה זה פסיק:whistle:

Yoshi-Moto
12-04-07, 22:07
חחחח אני ביכלל לא מרגיש כמו אוטיסט כשמתקנים אותי..

כולה פורום זה לא משנה מה אנשים פה חושבים עליך...
מה גם שבסופו של דבר זה לטובתך...

MagneZium
12-04-07, 22:28
מסכים!

shahaflol
12-04-07, 23:03
שהוא*

התדרדרתי*

וכן,לפעמים זה די מציק.

תגיד, אתה סטלן?
הדרדרתי*
הת' של בניין התפעל נפלה ובמקומה דגש משלים בד'.

ברוב המקרים "אם" מתפקד כתנאי, אבל לא תמיד.

ד"א, מישהו שאל למה צריך להתאמץ כדי לכתוב נכון עם פיסוק ובלי שגיאות - כמו שאמרו לך, זה טבעי. אם קשה לך עם כתיבה בסגנון כזה, תעלה את הרמה שלך, אל תבקש שאחרים יורידו את שלהם.

toxicity
12-04-07, 23:04
מסכים!
אולי תעיף תחשפן הזה עם החוטיני מהחתימה שלך? אם מישו יכנס לי לחדר יחשבו אני באתרים של הומואים

ran_z
12-04-07, 23:06
תגיד, אתה סטלן?
הדרדרתי*
הת' של בניין התפעל נפלה ובמקומה דגש משלים בד'.

אז מה שרשמתי היה נכון אחי?

ran_z
12-04-07, 23:07
אולי תעיף תחשפן הזה עם החוטיני מהחתימה שלך? אם מישו יכנס לי לחדר יחשבו אני באתרים של הומואים

חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח' גדול!
אני מסכים איתך.:jockey:

MagneZium
12-04-07, 23:07
סטאן לא חשפן אני מבקש

shahaflol
12-04-07, 23:09
אז מה שרשמתי היה נכון אחי?
כנראה שכן! :):):):) מרוצה מעצמך?

ran_z
12-04-07, 23:10
מאוד אחי תודה!
ראית מזה הוא מתקן אותי שאני כתבתי נכון והוא מתקן אותי Im שגיאה.

Johnny
12-04-07, 23:12
רן צדקת, מדרדר.
לטוקסיסיטי, סטאן לא חשפן הוא מתחרה. עם חוטיני. מגנזיום באמא שלך גזור ושמור על התמונה ותוריד את החוטיני.

shahaflol
12-04-07, 23:21
מאוד אחי תודה!
ראית מזה הוא מתקן אותי שאני כתבתי נכון והוא מתקן אותי Im שגיאה.
חחחחחחחחחחח im שגיאה!
כותבים עם שגיאה, שתדע לפעמים הבאות.

HHHEELLBBOOYY
12-04-07, 23:58
בשדר נשטדל לקטוב באיבריט טכינא

jonathan
13-04-07, 00:26
hell,מסכים איתך במאה אחוז.אני אישית,כשאני כותב הודעה ויש לי זמן ואני לא ממהר אז אני כותב אותה בלי שגיאות כתיב לגמרי.אבל לפעמים מגיבים במהירות ולא שמים לב,לא בגלל שלא יודעים לכתוב רגיל.אלא בגלל ההקלדה המהירה אז למשל אם ועם,הן מילים מאוד דומות,ובמוח זה מתערבב ופעם יוצא עם ופעם אם.כשאני מנסח הודעה ויושב עליה,אז אין שום סיבה שיהיה שגיאות כתיב,אני אומר פה את זה על כולם למה אני בטוח שיש כאלה שזה בגלל זה..מה שאני בא להגיד זה,שלא למהר לשלוח הודעה,אם יש זמן אז לעבור עליה ולראות שאין שגיאות כתיב!כמו שאמרת, זה מעלה את הרמה של הפורום בכמה רמות ויותר נעים לקרוא.לקחתי גם על עצמי..כל הודעה שאני רושם אני עובר עליה..:)וכל הכבוד על היוזמה..אני רואה שהרבה פה בעד.

SiX PACK
13-04-07, 13:12
hell,מסכים איתך במאה אחוז.אני אישית,כשאני כותב הודעה ויש לי זמן ואני לא ממהר אז אני כותב אותה בלי שגיאות כתיב לגמרי.אבל לפעמים מגיבים במהירות ולא שמים לב,לא בגלל שלא יודעים לכתוב רגיל.אלא בגלל ההקלדה המהירה אז למשל אם ועם,הן מילים מאוד דומות,ובמוח זה מתערבב ופעם יוצא עם ופעם אם.כשאני מנסח הודעה ויושב עליה,אז אין שום סיבה שיהיה שגיאות כתיב,אני אומר פה את זה על כולם למה אני בטוח שיש כאלה שזה בגלל זה..מה שאני בא להגיד זה,שלא למהר לשלוח הודעה,אם יש זמן אז לעבור עליה ולראות שאין שגיאות כתיב!כמו שאמרת, זה מעלה את הרמה של הפורום בכמה רמות ויותר נעים לקרוא.לקחתי גם על עצמי..כל הודעה שאני רושם אני עובר עליה..:)וכל הכבוד על היוזמה..אני רואה שהרבה פה בעד.

כניראה שלא היה לך מפסיק זמן לכתוב את ההודעה הזאת, וגם לא עברת עלייה...

שכחת ללחוץ רווח הרבה פעמים..

יונתן מהמעלית
13-04-07, 14:09
טוב יש אנשים דיסלקטים!!!
הם פשוט לא יכולים להבין ליזכור את זה
לא ביגלל בעיות זיכרון
אלא פשוט יש להם בעיות ליזכור פרטים כאלו קטנים !
יש לי את זה גם
אתם חושבים זה קל?!
ממש לא!!
ממש לא קל ליזכור הכול

וזה לא רק פה
גם במילים כמו היפורטרפיה (אני בטוח לא רשמתי נכון)
קשה ליזכור איך בידיוק לירשום בלי שגיעות, מה לעשות כמה שאני חוזר על זה לא עוזר
זאת סתם דוגמא ההיפרטרופיה

עריכה:
סימו לב שכתבתי פעמיים היפרטרופיה ובשתי הפעמים האלו היא הייתה כתובה אחרת!!
רק עכשיו סמתי לב... ומה לעשות דיסלקטים פשוט לא סמים לב לזה!

גאה להיות דיסלקט :)
חיים קלים שיש מבחן בגרות מותאם בלשון (מותאם אישית לי חחחח)
טוב אב גם בבגרות מותאמת בלשון קיבלתי 71...

ואני יודע שה-י' אחרי ה-ק' בקיבתי לא הייתה צריכה להיות שם
אבל אין לי כוח לתקן

comeny
13-04-07, 19:37
טוב יש אנשים דיסלקטים!!!
לא ביגלל בעיות זיכרון
יש לי את זה גם
אתם חושבים זה קל?!
ממש לא!!
ממש לא קל ליזכור הכול

וזה לא רק פה

עריכה:

חיים קלים שיש מבחן בגרות מותאם בלשון (מותאם אישית לי :):):):))

אבל אין לי כוח לתקן

דווקא הנושא לדעתי לא ממש מתייחס אליך...
יש אנשים שאי אפשר לקרוא את ההודעות שלהם, כל הזמן שגיאות כתיב או משפטים מוכנסים בתוך משפטים
אתה דווקא לדעתי כותב יפה חוץ מזה שיש לך קצת שגיאות כתיב (בשגיאות כתיב אתה אפילו מעל הרמה הממוצעת של הפורום נראה לי :):):):))

Ilan-V
13-04-07, 19:40
טוב יש אנשים דיסלקטים!!!
לא ביגלל בעיות זיכרון
יש לי את זה גם
אתם חושבים זה קל?!
ממש לא!!
ממש לא קל ליזכור הכול

וזה לא רק פה

עריכה:

חיים קלים שיש מבחן בגרות מותאם בלשון (מותאם אישית לי :):):):))

אבל אין לי כוח לתקן

חחח כע בגרות מותאם בלשון זה סוטול וגם ה בעל פה בהיסטוריה וכל זה ודווקא אתה רושם בסדר גמור אחי.. לא יודע אם לא היית אומר בחיים לא הייתי חושב שאתה דיסלקט חוץ מזה גם לי יש שגיאות כתיב.. וזה עדיין לא אומר כלום.. אני יושב בלשון אל 100 לא מותאם כך ששגיאות כתיב זה סתם לא יודע מה זה מפריע לאנשים מה שכן כשה המשפטים עצמם לא מובנים זה משהו אחר

Psychopath
13-04-07, 21:16
לא מבין.. כנראה שאני ההפך מדילסקט, כל החיים כתבתי בלי שגיאות בכלל.
אני גם מפסק אוטומטית, ואותו דבר עם נקודות ושורות.
:-/

toxicity
13-04-07, 21:19
דיסלקט* :)

יונתן מהמעלית
13-04-07, 21:22

היו לך הורים טובים :)
חינוך טוב

drift king
17-01-09, 17:25
................

Pro_XXL_Universe
17-01-09, 17:43
חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח איזה הקפצה יא חתיכת נבלה חחחחחחחחחח
קבלו תגובות של הלבוי איפה הרטטה הזה איפה?!?!

obzion
17-01-09, 17:46
חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח איזה הקפצה יא חתיכת נבלה חחחחחחחחחח
קבלו תגובות של הלבוי איפה הרטטה הזה איפה?!?!

חחחחחח :laughing::laughing: הרגת אותי..

ניגרי ענק
17-01-09, 17:53
חברים יקרים,

נו באמת, בעיית העברית היא הבעיה האחרונה של הפורום הזה.

Eyeseen
17-01-09, 18:09
נו באמת, בעיית העברית היא הבעיה האחרונה של הפורום הזה.

יכול להיות שהמצב השתנה, אחרי הכל ההודעה מלפני שנתיים...

ClassicBody
17-01-09, 18:13
גם אני שמתי לב לעניין הזה...