ישראלבודי

ישראלבודי (https://israelbody.com/index.php)
-   אימונים (https://israelbody.com/forumdisplay.php?f=4)
-   -   לאור המצב הקשה של עולם תכניות האימון בישראל (https://israelbody.com/showthread.php?t=50365)

shraga 05-03-09 22:41

לאור המצב הקשה של עולם תכניות האימון בישראל

החלטתי להאיר את עיניהם של חלק מהמתאמנים המתחילים-מעט מנוסים, שבוחרים להתאמן לפי תכניות אימון בעלות אותו עיקרון כה נפוץ, אותו עיקרון שאינו מתאים לקהל היעד הנרחב שבו הוא פועל כרגע.
במילים פשוטות- התכנית הנפוצה לגדילה והתחזקות, המפוצלת לשניים (ab) ודוגלת במס' סטים של כ-9-12 לשריר קטן וכ-6-8 לשריר גדול אינה מתאימה לכל אחד, ולמרות שימושה הנרחב והשרשתה ב"תרבות האימונים" אין אני מוצא סיבות למדוע היא נפוצה מלכתחילה מלבד לטבע האנושי והאפקט הפסיכולוגי.

הגוף האנושי מגיב לגירויים. הוא "יודע" מתי עליו לתחזק את עצמו ואת מע' התנועה על מנת לשפר את מנגנון ההשרדות שלו ולהיות "מוכן למתקפה הבאה".
הבעיה היא שהגוף עדיין רגיש ביותר. הוא ידע לזהות גירוי נרחב של סיבי השריר, אך בו בעת גירוי גדול מדי עלול לשבש את המע' ולגרום למעין עומס, שבסופו של דבר יוביל לאימון יתר. במצב כזה הגוף לא יצליח להתגבר על הנזק שנגרם לשריר, ופיצוי הסף יאחר לבוא.

איך זה מתקשר?
העומס המופעל על השריר והפיצוי על כך תלוי בגודל השריר, בתדירות הגירוי (ומכאן ההתאוששות) וכו'. בעת ש"שריר קטן" יקבל גירוי גדול מדי, הוא כמובן ימנע מלהתפתח. הגירוי הנוסף שהוא מקבל מתרגילים מורכבים (רב-מפרקיים) יוסיף חטא על פשע ואף יגרע מהתפתחות "השריר הגדול"! בסופו של דבר, ההשקעה היתרה והמאמץ הנוסף ירד לטמיון ואף יגרע מהתקדמות המתאמן.

אחרי כל ה"חפירות" וה"מריחות", נאמר כי בסופו של דבר השקענו יותר- קיבלנו פחות. למרות שציפינו, מבחינה הגיונית ביותר אגב, שבעקבות 20 הסטים שהוענקו לבייספס בשבוע נגדל יותר, בסופו של דבר הוא לא יגדל??!! האם מוסיקאי המתאמן 3 שעות ביום על אותה המנגינה לא יבצע אותה באופן מושלם בסופו של דבר?
המסקנה המתקבלת היא כי יש להפריד את ההגיון הבריא המלווה אותנו ביומיום מהעקרונות עליהם פועל הגוף. לפענים המשפט less is more נראה נכון מתמיד.

הרבה פעמים הגיעו אליי לקוחות שעבדו במשך כל תקופת אימוניהם המוקדמות בתכניות הנפוצות. הם אכן התקדמו עם התכניות, אך גופו מתאמן מתחיל עדיין לא הסתגל לאימונים, וסביר להניח שבתקופה הזו יתקדם מכל תכנית שאינה חסרת הגיון לחלוטין. במקום להיות כשאר המאמנים, לספק להם תכנית שגויה, אך כזו ש"נראית טוב" (מס' סטים גדול לבייספס), הייתי נאמן לעקרונותיי וסיפקתי להם תכנית טובה ונכונה להם, כמתחילים (דוגמאות בהמשך). אכן חלק מהלקוחות נטשו אותי לטובת תכניות נוצצות אחרות, אך אלו שנשארו והאמינו, חוו את השיפור על בשרם. נכון לעכשיו, אני מסוגן לאמר בבטחון- התכניות שסיפקתי אני התעלו על אלו הקודמות.

אז למרות שאנו מרישים נפלא לאחר שכתשנו את הטרייספס וקיבלנו פאמפ של החיים, ונכון שג'יי קאטלר נותן 40 סטים לסיב התחתון בפינה של הדלתויד הקדמית, הרי שאם כולנו בני אדם פשוטים וממוצעים הרי שיש ללכת נגד ההיגיון.

אז מה אנחנו עושים? איך בונים תכנית ללא רוטאציה מדיאלית של הבוהן בכבל? מתבססים על התרגילים המרכזיים המורכבים, שמגרים את הגוף בצורה הטובה ביותר ומאפשרים גדילה והתפתחות.

תדירות של 3 פעמים בשבוע, חלוקה ל-full body או ab ןהשענות על תרגילים מרכזיים.

דוגמה:

תכנית ab (שכולנו אוהבים) בסגנון דחיקה/פשיטה:
סקוואט 5 סטים
לחיצת חזה 5 סטים
לחיצת כתפיים 3 סטים

דדליפט 5 סטים
חתירה בכפיפה 5 סטים
מתח 3 סטים

תכנית full body:
סקוואט 3 סטים
דדליפט 3 סטים
לחיצת חזה 3 סטים
חתירה בכפיפה 3 סטים
לחיצת כתפיים 1-2 סטים
מתח 1-2 סטים

מקווה שמתאמנים מתחילים יראו וישכילו.
לילה טוב.

The Sun 05-03-09 22:49

וואו דדליפט 5 סטים נשמע די קשה, אפשר לעשות גם סט אחד

גד"שניק 05-03-09 22:57

ציטוט:

פורסם במקור על ידי the sun (הודעה 779760)
וואו דדליפט 5 סטים נשמע די קשה, אפשר לעשות גם סט אחד

כמו ב-ss

WEST $ SIDE 05-03-09 23:37

אני לא מסכים איתך .

kodi 06-03-09 06:43

למדתי

Eyeseen 06-03-09 08:25

גם תכנית ה fbw וגם הab הן ל 3 פעמים בשבוע ? אם ככה איך צריך לבחור על איזה אימון חזרים ב ab ?

The Sun 06-03-09 09:15

ציטוט:

פורסם במקור על ידי eyeseen (הודעה 779863)
גם תכנית ה fbw וגם הab הן ל 3 פעמים בשבוע ? אם ככה איך צריך לבחור על איזה אימון חזרים ב ab ?

כל שבוע יוצא או פעמיים a או פעמיים b, פשוט מחליפים ביניהם.

Eyeseen 06-03-09 09:33

ציטוט:

פורסם במקור על ידי The Sun (הודעה 779873)
כל שבוע יוצא או פעמיים a או פעמיים b, פשוט מחליפים ביניהם.

ומה החלוקה ? AxBxAxx ? ואז BxAxBxx ?

Max90kg 06-03-09 09:33

באמת התוכניות שנתת הולכות נגד ההגיון, כאילו, כמה זמן יקח לי לעשות 5 סטים חזה 5 סטים סקוואט ו-3 סטים לחיצת כתפיים? חצי שעה בלחץ.
אתה באמת אומר דברים הגיוניים, אבל התוכניות שנתת לא יביאו אף אחד לשום מקום. זה לא רק הולך נגד ההגיון, הגוף פשוט לא יתעייף מספיק. זה כמו שתגיד לי כל יום לעשות ריצה של 50 מטר ותוך שנה אני ארוץ מרתון

ולזה שמעליי החלוקה axbxaxx bxaxbxx

Fatboy 06-03-09 09:37

ציטוט:

פורסם במקור על ידי Eyeseen (הודעה 779876)
ומה החלוקה ? AxBxAxx ? ואז BxAxBxx ?

כן
aba
bab

תכניות של 4 אימונים בשבוע בדרך כלל לא מתאימות למתאמן אם גנטיקה ממוצעת

Fatboy 06-03-09 09:41

ציטוט:

פורסם במקור על ידי Max70kg (הודעה 779877)
באמת התוכניות שנתת הולכות נגד ההגיון, כאילו, כמה זמן יקח לי לעשות 5 סטים חזה 5 סטים סקוואט ו-3 סטים לחיצת כתפיים? חצי שעה בלחץ.
אתה באמת אומר דברים הגיוניים, אבל התוכניות שנתת לא יביאו אף אחד לשום מקום. זה לא רק הולך נגד ההגיון, הגוף פשוט לא יתעייף מספיק. זה כמו שתגיד לי כל יום לעשות ריצה של 50 מטר ותוך שנה אני ארוץ מרתון

אני מניח שאתה אומר את זה מעשרות שנות הניסיון שלך בחדר כושר ואימונים של אנשים אחרים,
לא בגלל שאתה מפחד לחשוב שאולי רק אולי יכול להיות שיש דרך יותר טובה להתאמן ממה שעשית עד עכשיו :winked:

Max90kg 06-03-09 09:43

ציטוט:

פורסם במקור על ידי fatboy (הודעה 779880)
אני מניח שאתה אומר את זה מעשרות שנות הניסיון שלך בחדר כושר ואימונים של אנשים אחרים,
לא בגלל שאתה מפחד לחשוב שאולי רק אולי יכול להיות שיש דרך יותר טובה להתאמן ממה שעשית עד עכשיו :winked:

אני לא אומר שיש לי בזה הרבה נסיון. אני רק אומר שזה ממש לא נשמע הגיוני שאני אצליח לעייף את עצמי מ-3 תרגילים
ואם אני חוזר הביתה אחרי אימון ולא מרגיש שעבדתי בכלל מה הטעם? אני לא מדבר על הפאמפ אני מדבר על ההרגשה הכללית שאני פשוט כמו שאני בא למכון אני הולך

Eyeseen 06-03-09 09:46

ציטוט:

פורסם במקור על ידי max70kg (הודעה 779882)
אני לא אומר שיש לי בזה הרבה נסיון. אני רק אומר שזה ממש לא נשמע הגיוני שאני אצליח לעייף את עצמי מ-3 תרגילים
ואם אני חוזר הביתה אחרי אימון ולא מרגיש שעבדתי בכלל מה הטעם? אני לא מדבר על הפאמפ אני מדבר על ההרגשה הכללית שאני פשוט כמו שאני בא למכון אני הולך

קראתי על זה די הרבה הבוקר וזה דווקא נשמע מאוד הגיוני..

Fatboy 06-03-09 09:48

ציטוט:

אין בעיה, רק אל תגיד דברים כמו "זה לא יביא אף אחד לשום מקום" כעובדה אם אתה לא באמת יודע
זה מה שמפריע לי

shraga 06-03-09 09:51

ציטוט:

פורסם במקור על ידי Max70kg (הודעה 779877)

Just what I was waiting for:)

m0she 06-03-09 09:56

ציטוט:

אתה ממש לא צריך לצאת עייף ועל ארבע מהאימון. מה זה קשור בכלל?

Max90kg 06-03-09 09:58

ציטוט:

פורסם במקור על ידי shraga (הודעה 779885)
just what i was waiting for:)

רגע מה המטרה של התוכנית הזאת? היא אמורה יענו להיות תחליף לab? או שהיא מין סוג של 5x5 כי היא דומה לתוכנית של מארק
ומשה, אני כאילו אמור לבוא לאימון להתאמן בחפיף 20 דקות ללכת הביתה לאכול ופתאום אחרי כמה חודשים יגדלו לי השרירים?!

bodybuilding4everr 06-03-09 10:03

ציטוט:

פורסם במקור על ידי eyeseen (הודעה 779876)
ומה החלוקה ? Axbxaxx ? ואז bxaxbxx ?

פעם ככה ופעם ככה
יענו זה יוצא שבוע 1 עם פעמיים a
ושבוע שני פעמיים b

ציטוט:

פורסם במקור על ידי Max70kg (הודעה 779889)
רגע מה המטרה של התוכנית הזאת? היא אמורה יענו להיות תחליף לab? או שהיא מין סוג של 5x5 כי היא דומה לתוכנית של מארק
ומשה, אני כאילו אמור לבוא לאימון להתאמן בחפיף 20 דקות ללכת הביתה לאכול ופתאום אחרי כמה חודשים יגדלו לי השרירים?!

ילד! מה אתה רוצה??? תחזור הביתה מה הקשר ניסיון עכשיו וכל השטויות שאמרתה...
דיי לפדח תצמך...במקרה הרע פשוט תחזור לFXP

המטרה שלך באימון היא לא "לעייף" את עצמך:confused:

והתוכנית דווקא נראת ונשמעת הגיונית מאוד -ולבוא למכון ולראות מישהו ששוקל 50 קילו עשוה תוכנית אימונים של מפתח גוף מקצועי (נניח תתוכנית של ארנולד למשל) ואותו ילד עושה 40 סטים ליד קדמית עם 4 קילו בקושי ומגיע לכשל רציני ביותר עדיף?!:eek::laughing:??!

doldol360 06-03-09 11:12

אני לא מאלה שדוגלים בתוכנית ללא שרירים קטנים.. אז אני לא מסכים עם התוכנית אבל הדברים שכתבת דיי נכונים
כל עוד לא מעמיסים משקלים ועושים עוד סטים כדי להרשים זה בסדר.
למתאמן מתחיל 6 סטים לשריר קטן יהיה מספיק.
לשריר גדול 9 סטים יהיה מספיק.
בתוכנית ab שמסודרת כהלכה. עם ימי מנוחות בשבוע. 3-4 פעמים בשבוע וכמובן תזונה יהיו תוצאות! אין ספק

m0she 06-03-09 12:29

ציטוט:

פורסם במקור על ידי max70kg (הודעה 779889)
משה, אני כאילו אמור לבוא לאימון להתאמן בחפיף 20 דקות ללכת הביתה לאכול ופתאום אחרי כמה חודשים יגדלו לי השרירים?!

אתה לא אמור להתאמן בחפיף. אתה אמור לעשות כמות סטים שתאפשר גדילה בצורה טובה וללכת הביתה. אחרי כמה חודשים לא יגדלו לך פתאום השרירים סתם, הם יגדלו כי נתת להם גירוי מתאים. להתאמן עד זוב דם זה הרבה יותר ממה שצריך כדי שהשריר יגדל.

כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 23:20.

מופעל על: vBulletin Version 3.7.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
כל הזכויות שמורות לישראלבודי בע"מ