צפיה בהודעה בודדת
ישן 21-10-10, 13:50   #57
BigWolf
הרב הראשי לישראלבודי

הסמל האישי שלBigWolf

עוסק ב:: מחשבים ותקשורת - Compu-lab.co.il
ברירת מחדל תגובה

ציטוט:
פורסם במקור על ידי fatboy צפה בהודעה
מה הופך מטרה ללגיטימית?

אני חושב שאם מפרקים כל דבר שאנחנו עושים לגורמים בסיסיים, אנשים עושים דברים רק מ4 סיבות, בדרך כלל עם שילוב בינהם:
-צרכים טבעיים (אוכל,מים,פריקה מינית וכו')
-פחד (כאב פיזי,פסיכולוגי וכו')
-הנאה מיידית (אוכל טעים,סקס,אנדורפינים מאימון וכו')
-הנאה עתידית (משרה טובה,חופש כלכלי,בריאות וכו')

בס"ד

האמת שזה נכון מאוד (למרבית האנשים בעולם, כולל האנשי "דת" רבים. אני קורא להם "אנשי הפולחן")
אבל אז נשארת רק שאלה אחת והיא: מה מבדיל את האדם מהחיות ?
גם לחיות יש צרכים טבעיים, הם מפחדים, רוצים הנעה מיידית וגם הנאה עתידית (למשל וותור על חיי הנעה למען גידול גורים)

האם אתה מוכן לקבל שאדם הוא חיה "מתקדמת" ? - אני לא יכול, כי אדם הוא באמת הרבה מעבר לחיה. למשל: הוא אוהב, הוא מדבר, הוא יכול לתת צדקה (לעזור בחינם)

אפשר להגיד בכללי שאמונה באלוהים בצורת חיי דת זה שילוב של שתיים:
-פחד מתוצאות שליליות של חוסר אמונה
-הנאה עתידית מאמונה בבוא המשיח, גן עדן וכו'

הגישה הזאת היא הגישה המקובלת היום לעבודת ה' לצערי. אנשים חושבים שה' הוא שוטר במדים, והוא משלם הרבה לאנשים שעושים "בכוח" את רצונו המרושע ! - ואדם שזה מה שהוא עושה בחיים, הרבה יותר גרוע (מצד אחד) מאדם שעוסק רק בפאוורליפטינג. למה הוא יותר גרוע ? ("איש הפולחן") היא בנוסף להכל, עושה חילול ה' נוראי.

אבל זה לא האמת !

יהודי עובד את ה' לא בגלל שהוא מפחד מהעונש! - זאת גישה שהתקבלה בנו מילדות בגלל שרק כך היינו יכולים להבין את ה"סיפורים" מהתנ"ך ולקבל מושגים בסיסיים של שכר ועונש.
יהודי עובד את ה' בגלל "פחד הרוממות" - ז"א כי אני לא רוצה לאכזב אותו ולא בגלל שאני מפחד ממנו. זה דומה ליחסים שלנו עם ההורים. אנו לא מפחדים מהם בגיל בוגר, אבל עושים את רצונם כי יש בנו "פחד הרוממות" מהם. אנו מכבדים ואוהבים אותם.

לגבי ההנעה העתידית - כל מי שעבד את ה' בגלל ההנעה העתידית הצפויה נכשל! זה התחיל מצדוק וביטוס שלא הבינו נכון את דברי רבם כשאמר להם:
"אל תהיו כעבדים המשמשים את הרב על מנת לקבל פרס"

אנו עובדים את ה' כי אנו רוצים "לתקן", "להבין", "להתקרב", "לעשות נחת רוח" - החיות לא מסוגלים לזה

מהצד השני ניקח פאוורליפטינג, אני יודע שזאת השוואה קצת בעייתית אבל סתם לצורך דוגמה:
-הנאה מיידית (הרגשה טובה אחרי אימון)
-הנאה עתידית (הגשת מטרות שנקבעו)

ההבדל העיקרי בינהם זה ששניהם מונעים מהנאה, אבל רק אמונה בדת מונעת גם מפחד.
אני אישית הייתי רוצה שהמטרה שלי תהיה מונעת מדברים חיוביים ולא שליליים.
לסיכום:

"עבודת ה'" המונעת מדברים שלילים - כלל לא עבודת ה'

נערך לאחרונה על ידי BigWolf, 21-10-10 בשעה 13:54.
BigWolf מנותק   הגב עם ציטוט