ישראלבודי
מתחייבים למחירים הזולים ביותר

חזור   ישראלבודי > ישראלבודי > תזונה ותוספים

תזונה ותוספים מה לאכול, מתי ולמה, תפריטים,אילו תוספי מזון מתאימים ועוד..

תגובה

הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
ישן 23-05-07, 14:37   #21
m0she
מנהל מחלקת התזונה

כללי:: משה גלעדי
עוסק ב:: סטודנט לרפואה

אני לחלוטין פתוח ומזמין אותך להביא רפרנס. ד"ר אבני, עם כל הכבוד, לא כותב עם רפרנס ואין סיבה להתייחס לטענות שלו כאשר הן כתובות כך. גם באתר של אנונימוס יש רפרנס למחקרים - רק חבל שבמחקר לא כתוב מה שהם טוענים שכתוב. הפרשנות המעניינת שחלק מהאנשים עושים למחקרים אינה במקומה ומובילה כמובן לטעויות. אני אשמח לראות את המקור לטענות.

MosheG@israelbody.org
m0she מנותק   הגב עם ציטוט
ישן 23-05-07, 15:39   #22
Elevation
IsraelBody VIP - חבר יהלום

ציטוט:
פורסם במקור על ידי gal.T
אתה עובר את הגבול, תגבה את ההצהרות הללו בסימוכין כלשהו (שמקורו אינו ברפואה האלטרנטיבית).
חשבתי שרק אני שמתי לב לוונדטה של האיש. (שום דבר נגד, אבל האובר פוסט-מודניסטיות-ניו-אייג'ית שלך נהדרת כשלעצמה, אבל אנחנו צריכים ביסוס.).

Aou! Aou! Aou! Spartan#1!
Elevation מנותק   הגב עם ציטוט
ישן 23-05-07, 15:43   #23
Elevation

ציטוט:
פורסם במקור על ידי Sugarzaza
צריך לזכור גם שיש כמו נכבדת של זרחן בחלב פרה, מה שמתחרה עם הסידן על ספיגה בגוף. מעבר לזה, חלב הוא מזון שיוצר חומצה בדם, ומצב של חומציות בדם יגרום להוצאת סידן מהעצמות אל הדם בשביל איזון (סידן הוא מינרל בסיסי).
ישנם כיום יותר ויותר הוכחות שחלב הפרה קשור קשר ישיר למגוון מחלות, ביניהן סוכרת, אוסטאופרוזיס ומצבים אלרגיים שונים. כך שכל אחד יעשה את השיקול שלו.

כמובן, הכל במידה.

עריכה: המטרה פה היא דיונים והעשרת ידע ולא תחרות על מקוריות. לכן אני לא מבין מה הבעיה בלהביא מאמרים מהאינטרנט ולדבר עליהם. גם לא כל מאמר צריך להיות של אנשים שעשו דוקטורט בתזונה.

אני מחכה לרפרנטים שלך בנושא, הנה בערך מאה שלי:

http://forum.:):):):):):):):):):):):):):):):):)/showth...&page=52&pp=30

קרא, תשכיל.

ישן 23-05-07, 16:02   #24
OMRI-TURBO
מנהל ראשי

ציטוט:
פורסם במקור על ידי Bullet
מי אמר שחייב הרבה שומן כדי לספוג ויטמין D? אולי מעט שומן מספיק?
לא חייב הרבה שומן, בגלל זה היא אומרת שלא צריכים לאכול גבינות עטירות שומן ואפשר להסתפק ב-3 % למשל.
ישן 23-05-07, 16:05   #25
Elevation

ציטוט:
פורסם במקור על ידי omri-turbo
לא חייב הרבה שומן, בגלל זה היא אומרת שלא צריכים לאכול גבינות עטירות שומן ואפשר להסתפק ב-3 % למשל.
אבל הקטע שהשומן זה בשביל ספיגת וויטמין D. בישראל גם ככה אנחנו מפוצצים וויטמין D, ובערך כל חלב בשוק ממילא מועשר בוויטמין D. ככה שאתה באמת לא צריך לחשוש, בישראל לא כל שכן, מצריכת מוצרי חלב אפילו עם 0.5%~0% שומן.

ישן 23-05-07, 16:09   #26
OMRI-TURBO
מנהל ראשי

ציטוט:
פורסם במקור על ידי Elevation
אבל הקטע שהשומן זה בשביל ספיגת וויטמין D. בישראל גם ככה אנחנו מפוצצים וויטמין D, ובערך כל חלב בשוק ממילא מועשר בוויטמין D. ככה שאתה באמת לא צריך לחשוש, בישראל לא כל שכן, מצריכת מוצרי חלב אפילו עם 0.5%~0% שומן.
אתה סותר את עצמך, אתה אומר ששומן דרוש לספיגה של ויטמין D ואז אומר שאפשר לצרוך מוצרי חלב עם אחוז שומן נמוך עקב כך. (למרות שאתה טוען שויטמין D לא נספג בלי שומן אז ככה שאין לעובדה שהחלב מעושר בויטמין D חשיבות).
אני אישית שותה חלב 0% ואוכל יוגורטים 0% , אבל גבינה למשל אני אוכל 5% אז ככה שאני לא דואג.
ישן 23-05-07, 16:18   #27
Elevation

ציטוט:
פורסם במקור על ידי omri-turbo
אתה סותר את עצמך, אתה אומר ששומן דרוש לספיגה של ויטמין D ואז אומר שאפשר לצרוך מוצרי חלב עם אחוז שומן נמוך עקב כך. (למרות שאתה טוען שויטמין D לא נספג בלי שומן אז ככה שאין לעובדה שהחלב מעושר בויטמין D חשיבות).
אני אישית שותה חלב 0% ואוכל יוגורטים 0% , אבל גבינה למשל אני אוכל 5% אז ככה שאני לא דואג.

עומרי, זה מצחיק. זאת לא הפעם הראשונה שיש לך בעיה בהבנה של משהו שאני רושם.

זה מה שהבנת? אתה בסדר?

אמרתי, במילים אחרות, ששומן לא חיוני, לא נחוץ, לא הכרחי, אלא עוזר ומסייע לספיגת וויטמין D, שכפועל יוצא עוזרת לספיגת סידן. אבל בישראל גם ככה אנחנו סופגים כמויות גבוהות של וויטמין D וגם ככה כל חלב כיום מועשר בוויטמין D, (ואוסיף ואומר שבתזונה נכונה, גם ככה כל ארוחה שאתה צורך, בתזונת בילדינג נכונה, מכילה בתוכה שומן אייכותי) שיש לך ממילא כמויות גבוהות מאוד של וויטמין D, ככה שאם כמות מתוכו "מתפספסת" כתוצאה מאי-צריכה של שומן (מצב שאני יכול לחשוב עליו רק בpwo שייק עם החלב, שכן בכל ארוחה אחרת אמור שלהיות לך שומן אייכותי שיעשה את העבודה ממילא, וגם בpwo החלב מועשר בוויטמין D) זה שנספג בכל זאת, הוא יותר מדיי והותר.

יש?

ישן 23-05-07, 16:45   #28
m0she
מנהל מחלקת התזונה

יותר נכון - בישראל ויטמין D מסונטז בגוף in vivo בכמות גדולה, כך שאין חשיבות גדולה לצריכה ולספיגה שלו.

MosheG@israelbody.org
ישן 23-05-07, 20:53   #29
Sugarzaza

שלח הודעה דרך ICQ אל Sugarzaza שלח הודעה דרך MSN אל Sugarzaza

חלב פרה וחסר דם וברזל בתינוקות:
@ J Pediatr 1990;116:11-18---- Ziegler EE et al

Cow milk feeding in infancy: further observations on blood loss from the gastrointestinal tract.

@ Am J Clin Nutr 1989;49:546-552- Hurrell RF et al

Iron absorption in humans as influenced by bovine milk proteins.

סכרת נעורים וחלב פרה:
@ Ann Med 1991;23):447-452--- Martin JM et al

Milk proteins in the etiology of insulin-dependent diabetes mellitus (IDDM).

@ N Engl J Med 1992;327:302-307-- Karjalainen J et al

A bovine albumin peptide as a possible trigger of insulin-dependent diabetes mellitus.

@ Diabetologia 1994;37:381-387----- Virtanen SM et al

Diet, cow's milk protein antibodies and the risk of IDDM in Finnish children. Childhood Diabetes in Finland Study Group.

@ Acta Paediatr 1993;82:1012-1016--- Maeda S

The concentration of bovine IgG in human breast milk measured using different methods.

@ Diabetes 1994;43:843-850--- Leslie RD, Elliott RB

Early environmental events as a cause of IDDM. Evidence and implications.

@ Diabetes 1999;48:1389-94--- Vaarala O et al

Cow's milk formula feeding induces primary immunization to insulin in infants at genetic risk for type 1 diabetes.

@ Diabet Med 1998;15:730-8-- Virtanen SM et al

Cow's milk consumption, disease-associated autoantibodies and type 1 diabetes mellitus: a follow-up study in siblings of diabetic children. Childhood Diabetes in Finland Study Group.

@ Diabetes Care 1996;19:1364-1369 - van Beresteijn EC, Meijer RJ

Detection by competitive enzyme-linked immunosorbent assay of a bovine serum albumin peptide (ABBOS) in infant formulas based on hydrolyzed cow's milk protein.

@ J Food Prot 1998;61:1007-1012 -- Alting AC.

Selective hydrolysis of milk proteins to facilitate the elimination of the ABBOS epitope of bovine serum albumin and other immunoreactive epitopes.

@ Scand J Immunol 1994;40:623-628- Cheung R et al.

T cells from children with IDDM are sensitized to bovine serum albumin.

@ Lancet 1996 ;348:926-928--- Cavallo MG et al.

Cell-mediated immune response to beta casein in recent-onset insulin-dependent diabetes: implications for disease pathogenesis.

@ Arch Dis Child 1997;77:384-385- Gibbon C et al.

Early infection and subsequent insulin dependent diabetes.

@ J Pediatr 1990;116:862-867 -- Bishop JM et al.

Natural history of cow milk allergy: clinical outcome.

@ Allergy Proc 1993;14:181-186-- Bruno G et al.

Prevention of atopic diseases in high risk babies (long-term follow-up).

@ Acta Paediatr Scand 1984;73:40-48-- Kohler L et al.

Food intake and growth of infants between six and twenty-six weeks of age on breast milk, cow's milk formula, or soy formula.

חלב פרה ואסטאופרוזיס, שברי אגן ובריחת סידן (בחלק מהמחקרים השוו את חלב הפרה מול חלב סויה)
@ Am J Public Health 1997;87:992-7--- Feskanich D et al

Milk, dietary calcium, and bone fractures in women: a 12-year prospective study.

am j clin nutr 1993:58;537-42-----metz ja et al @

intake of calcium,phosphorous, and protein, and physical-activity level are related to radial bone mass in young adult women.

am j clin nutr 1993:58;398-406—hu j-f et al@

dietary intakes and urinary excretion of calcium and acids:a cross-sectionalstudy of women in china.

@ Am J Clin Nutr 1998;67:438-44-- Itoh R et al.

Dietary protein intake and urinary excretion of calcium: a cross-sectional study in a healthy Japanese population.

@ Psychol Rep 1999;85:423-30-- Turner LW et al

Dairy-product intake and hip fracture among older women: issues for health behavior.

@ Osteoporos Int 1993;3 Suppl 1:10-5-- Kanis JA

The incidence of hip fracture in Europe.

@ Proc Soc Exp Biol Med 1992;200:149-52 -- Fujita T, Fukase M

Comparison of osteoporosis and calcium intake between Japan and the United States.

@ J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo) 1994;40:201-11

Evaluation of the effect of soybean milk and soybean milk peptide on bone metabolism in the rat model with ovariectomized osteoporosis.

Omi N, Aoi S, Murata K, Ezawa I

@ Eur J Clin Nutr 1993;47:617-22-- Stracke H et al

Osteoporosis and bone metabolic parameters in dependence upon calcium intake through milk and milk products.

Am J Clin Nutr 1989;49:527-33-- Lewis NM et al

Calcium supplements and milk: effects on acid-base balance and on retention of calcium, magnesium, and phosphorus.

@ Am J Public Health 1997;87:992-7-- Feskanich D et al

Milk, dietary calcium, and bone fractures in women: a 12-year prospective study.

@ Am J Clin Nutr 1998;67:438-44-- Itoh R et al

Dietary protein intake and urinary excretion of calcium: a cross-sectional study in a healthy Japanese population.

@ J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo) 1990;36:559-- Funaba M et al

Effects of a high protein diet on bone formation and calcium metabolism in rats.

@ J Gerontol 1981;36:14-9-- Licata AA et al

Acute effects of dietary protein on calcium metabolism in patients with osteoporosis.

קטרקט (עכירות של עדשת העין) וחלב פרה
@ Invest Ophthalmol Vis Sci 1994;35:804-10- Mackic JB et al

Galactose-induced cataract formation in guinea pigs: morphologic changes and accumulation of galactitol.

@ Ophthalmic Res 1999;31:321-31----- Ohta Y et al

Cataract development in 12-month-old rats fed a 25% galactose diet and its relation to osmotic stress and oxidative damage.

@ J Nutr 1993;123:1370-1376. Birlouez-Aragon I et al.

Disturbed galactose metabolism in elderly and diabetic humans is associated with cataract formation.

@ J Am Coll Nutr 1991;10:79-86--- Couet C, Jan P, Debry G

Lactose and cataract in humans: a review.

@ Lancet 1984;1(8373):355-7 ---- Rinaldi E et al.

High frequency of lactose absorbers among adults with idiopathic senile and presenile cataract in a population with a high prevalence of primary adult lactose malabsorption.

חלב פרה ו-IGF1 (הורמון גדילה) ומחלות כלי דם ולב
@ Altern Med Rev 1998;3:281-94--- Grant WB

Milk and other dietary influences on coronary heart disease.

@ Med Hypotheses 1988;25:99-101---- Strain JJ

Milk consumption, lactose and copper in the aetiology of ischaemic heart disease.

@ Circ Res 1999 Nov 26;85(11):1040-5-- Nichols TC et al

Reduction in atherosclerotic lesion size in pigs by alphaVbeta3 inhibitors is associated with inhibition of insulin-like growth factor-I-mediated signaling.

@ Circ Res 2000 Feb 4;86(2):125-130-- Bayes-Genis A et al.

The Insulin-Like Growth Factor Axis : A Review of Atherosclerosis and Restenosis.

@ J Am Diet Assoc 1991;91:828-35---- Young VR

סרטן וחלב פרה (ו-IGF1)
-----------------------------------------------------
NIH (1995)
IGF-1 plays a central role in the progression of many
childhood cancers and in the growth of tumours in
breast cancer, small cell lung cancer, melanoma,

and cancers of the pancreas and prostate
----------------------------------------------------

Breast Cancer Res Treat 1999:56:1-10--- Gooch JL et al.@
Insulin-like growth factor (IGF)-I rescues breast cancer cells from chemotherapy-induced cell death--proliferative and anti-apoptotic effects.
--------------------------------------------------------
"בתרבית של תאי סרטן ערמונית תוספת IGF-1 משפרת את חיות התאים
הממאירים. אותו ההורמון גם מפריע ל''תרופות'' הכימותרפיות
לבצע את ההרג המקווה בתאי הסרטן."
--------------------------------------------------------
Am J Epidemiol 1990;132:871-6---- Mettlin CJ, Piver MS. @
A case-control study of milk-drinking and ovarian cancer risk

@ Cancer-Causes-Control-1998 ;9:637
Milk consumption, galactose metabolism and ovarian cancer in Australia

@ Cancer Res 1997;57:2687-93-- Dunn SE et al

Insulin-like growth factor 1 (IGF-1) alters drug sensitivity of HBL100 human breast cancer cells by inhibition of apoptosis induced by diverse anticancer drugs.

@ J Cell Physiol 2000 Jan;182(1):24-32-- Van Golen CM

Insulin-like growth factor I is the key growth factor in serum that protects neuroblastoma cells from hyperosmotic-induced apoptosis.

@ Horm Res 1999;51 Suppl S3:34-41-- Giovannucci E

Insulin-Like Growth Factor-I and Binding Protein-3 and Risk of Cancer.

Nutr Cancer 1998;31(1):8-17-- Wan XS et al

Growth inhibition and cytotoxicity induced by Bowman-Birk inhibitor concentrate in cisplatin-resistant human ovarian cancer cells.

קצת לא מסודר, מקווה שיהיה מובן בסה"כ.

אני לא תזונאי או רופא, אני סתם בנאדם שמנסה להבין לעומק מה הוא מכניס (או לא מכניס) לגוף, ומה ההשלכות של זה. לכן אני פתוח לכל טענה (כן, גם טענות בעד חלב פרה). אני מנסה להבהיר בפורום הזה שייתכן ויש השלכות שליליות למזונות שונים, כי אנשים פה לא מודעים בכלל שעשויות להיות השלכות שליליות. ולא כי אני ניו-אייג'י. אדרבה, בפורום של מתנזרים מחלב הייתי מראה את ההוכחות הנגדיות ומפתח דיון.

ככה שבבקשה, תחסכו ממני את הלינצ'ים המילוליים, ההתנשאות והעוקצנות. הם מיותרים. אני סך הכל מציג דעה נגדית לזו הרווחת בפורום כדי לעורר דיון, שממנו אפשר ללמוד ולהפיק תועלת. גם אני, גם אלו שמציגים טענות נגדיות באופן פעיל וגם אלו שסתם קוראים ומתעניינים.
Sugarzaza מנותק   הגב עם ציטוט
ישן 23-05-07, 23:03   #30
m0she
מנהל מחלקת התזונה

אני מתאר לעצמי שיקח לי הרבה זמן לעבור על הכל. בנוגע למחקר הראשון והשני: המחקר השני נערך in vitro ולא in vivo כך שקשה להסיק ממנו, המחקר הראשון רק הסיק שמתחת לגיל 140 יום יש להמנע מחלב - זה גם די הגיוני בעיניי שחלב אם יהיה עדיף מאשר חלב פרה, כיוון שהוא מכיל חומרים החיוניים להתפתחות התינוק. תודה על המידע.

MosheG@israelbody.org
ישן 23-05-07, 23:17   #31
Sugarzaza

ציטוט:
פורסם במקור על ידי m0she
אני מתאר לעצמי שיקח לי הרבה זמן לעבור על הכל. בנוגע למחקר הראשון והשני: המחקר השני נערך in vitro ולא in vivo כך שקשה להסיק ממנו, המחקר הראשון רק הסיק שמתחת לגיל 140 יום יש להמנע מחלב - זה גם די הגיוני בעיניי שחלב אם יהיה עדיף מאשר חלב פרה, כיוון שהוא מכיל חומרים החיוניים להתפתחות התינוק. תודה על המידע.
אשמח לשמוע את דעתך כשתסיים לעבור עליהם. אכן יש שם כמה שלא רלוונטיים ישירות לקהילת הבאדי בילדרים אבל בכל זאת יש להם תפקיד בחיזוק הטענות הכלליות נגד חלב פרה.

אגב, ישנה הצהרה רשמית של משרד הבריאות ושל האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים לא לתת שום חלב פרה בשום צורה לילד מתחת לגיל שנה "...מערכת העיכול של היונק האנושי אינה בשלה לקלוט את החלבונים הזרים של חלב פרה בגיל זה". אבל מפה ועד באמת לשנות משהו בכמעט כל בית ישראלי ממוצע... ייקח זמן.
ישן 23-05-07, 23:25   #32
m0she
מנהל מחלקת התזונה

המלצות סקטוריאליות לא אמורות ללמד אותנו על הכלל. זה שילד בגיל של פחות משנה לא אמור לצרוך חלב ומוצריו לא אומר שיש בעיה עם זה באוכלוסיה הבוגרת. תינוקות גם לא אמורים לצרוך אוכל מוצק, זה לא אומר שאנחנו בתור מבוגרים נוותר על אוכל מוצק.

MosheG@israelbody.org
ישן 23-05-07, 23:50   #33
Sugarzaza

הנקודה היא שהורים עדיין נותנים חלב גם בגילאים מתחת לשנה וזה מראה על המודעות האפסית של הציבור אפילו להצהרות רשמיות.
ישן 23-05-07, 23:55   #34
m0she
מנהל מחלקת התזונה

הציבור עושה הרבה דברים שהוא לא אמור לעשות כיוון שהוא לא מודע להמלצות, בהרבה תחומים. זה לא גורע מהנכונות של ההמלצות ולא אומר שצריכים להסיק מהן באופן מוטעה למגזרים לא רלוונטיים.

MosheG@israelbody.org
ישן 24-05-07, 00:01   #35
Meir787
חבר פעיל

הסמל האישי שלMeir787

אחלה כתבה.. מוניטין!
ישן 24-05-07, 00:12   #36
sandrik
חבר פעיל

הסמל האישי שלsandrik

כללי:: Miss Bikini 2d place 2012 NAC
עוסק ב:: מאמנת כושר,ספינינג,פילאטיס וקטלבלס
חדר כושר: great shape

כתבה ממש טובה!!! תודה רבה

sandrik מנותק   הגב עם ציטוט
ישן 24-05-07, 22:41   #37
THE_JUGGERNAUT
חבר פעיל

אז מת הדיון?

דווקא יהיה מעניין לשמוע את התגובות על המחקרים הסותרים ששוגרזזה הביא כאן

THE_JUGGERNAUT מנותק   הגב עם ציטוט
ישן 25-05-07, 13:25   #38
gal.T
צוות ישראלבודי

הסמל האישי שלgal.T

עוסק ב:: Making the world a better place

ציטוט:
פורסם במקור על ידי Sugarzaza
מחקר,
מחקר,
מחקר...
קצת לא מסודר, מקווה שיהיה מובן בסה"כ.
אני לא תזונאי או רופא, אני סתם בנאדם שמנסה להבין לעומק מה הוא מכניס (או לא מכניס) לגוף, ומה ההשלכות של זה. לכן אני פתוח לכל טענה (כן, גם טענות בעד חלב פרה). אני מנסה להבהיר בפורום הזה שייתכן ויש השלכות שליליות למזונות שונים, כי אנשים פה לא מודעים בכלל שעשויות להיות השלכות שליליות. ולא כי אני ניו-אייג'י. אדרבה, בפורום של מתנזרים מחלב הייתי מראה את ההוכחות הנגדיות ומפתח דיון.

ככה שבבקשה, תחסכו ממני את הלינצ'ים המילוליים, ההתנשאות והעוקצנות. הם מיותרים. אני סך הכל מציג דעה נגדית לזו הרווחת בפורום כדי לעורר דיון, שממנו אפשר ללמוד ולהפיק תועלת. גם אני, גם אלו שמציגים טענות נגדיות באופן פעיל וגם אלו שסתם קוראים ומתעניינים.
אתה בא בגישה טובה ומתאימה, אני מאוד מכבד את זה ואני מסכים עם מה שאתה אומר בפסקה הראשונה ובמיוחד עם המסר החשוב שאנשים צריכים לקבל מזה.

אבל זה בעייתי לשלוף ככה מהמותן תל כזה של סימוכין. לא כלכך מתחשק לי לעשות את העבודה השחורה הזאת, להפריד מחקרי cross-cultural המשווים בין תרבויות הצורכות חלב או לא, למצוא שם כל מיני מחקרי in vitro, בעיות מתודולוגיות, מסקנות בעלות קשר קורלטיבי ולא סיבתי וכו'... אני יודע שאני קופץ קצת מעל הפופיק כשאני מניח את זה, אבל נסיון העבר והקונצנזוס השלילי הזה נגד חלב הפרה בקרב הרפואה האלטרנטיבית מחזקים את הסבירות לכך לעניות דעתי (בנוסף לקובץ הקטן של המחקרים שהם מימנו שחוזר על עצמו בכל מקום). אתה צריך לדאוג להפריד את העיקר מהטפל, לתת הקדמה ותקציר במילים שלך, ואותם לגבות במחקרים.

אני אנסה להתייחס לראשי הנושאים עם מחקרים שביצעו סקירות רחבות של המחקרים שקיימים, מטא-אנליזות, ובנסיון לתת את השורה התחתונה כאן עם סימוכין רציני.

א. אוסטאופרוזיס ומוצרי חלב. הטענות הן לכיוון של כמות הזרחן, כמות החלבונים בחלב וכו'. המטא-אנליזה הבאה (1) סקרה כמות נכבדת של מחקרים בנושא, ומתייחסת בשורה התחתונה למחלה עצמה, ככה שזה מתייחס לכל טענות הסידן מהחלב והתוצאה היא ספיגה יעילה של הסידן ללא כל בעיות לטווח ארוך. אני יכול להתייחס גם לטענות ספציפיות, כמו שהיחס של הסידן לזרחן הוא זה שמשפיע לרעה, שהוא למעשה תקין בחלב הפרה (יותר סידן מזרחן) ולכן אין בעיות, אך זה גם לא משנה כאשר מחקרי in vivo הראו בצורה סטטיסטית שאין כל השפעה שלילית.

ב. לגבי סכרת נעורים, חשוב לציין שזו מחלה גנטית שאם היא אמורה לפרוץ רוב הסיכויים שהיא תפרוץ, והיא אינה מובנת לעומקה. חלב לא יכול לגרום לסכרת נעורים לכשעצמו, ואפילו יש אפשרות שהוא יכול לסייע כנגד סכרת II\תנגודת לאינסולין (2). וכמו שמשה ציין, יש מספר מאכלים שעדיף להמנע ממהם בגיל הרך, כאשר החלב הוא אחד מהם וכנראה שגם אצל ילדים עם נטייה גנטית לסכרת נעורים כמו שרק כמה מחקרים אחדים מציעים. שזה דבר שהרבה רופאים לוקחים כערבון מוגבל עקב מספר יותר גדול של מחקרים עדכנים בנושא המציעים אחרת (5,6). אך לא ניתן לבצע אינדוקציה לכיוון שאר האוכלוסיה ולשאר הגילאים (אם זה על הפרמטר הזה, או על כל השאר שהראת בגיל הזה).

ג. המחקר על מחלות הלב בסה"כ מסביר שבגלל תכולת הלקטוז המפריעה לספיגה, מוצרי החלב מהווים מקור גרוע לנחושת וכך הם יכולים לגרום למחלות לב. אז מזל שאנחנו אוכלים עוד דברים חוץ ממוצרי חלב.
המחקר השני הוא מחקר סטטיסטי רחב הממומן על ידי "Alternative medicine review" שבודק 32 ארצות שונות, את הרגלי צריכת החלב שלהם ומחלות הלב. הוא מראה קשר קורלטיבי מסויים, שיכול להצביע על אפשרות מסויימת, אך לאור המציאות שהדבר אינו נחקר בצורה עמוקה והראה קשר סיבתי במחקרי in vivo שונים, אני אקח את הטענה הזו בערבון מוגבל. יש מספר מצומצם מאוד של מחקרים המדברים על מוצרי חלב בהקשר של מחלות לב, כאשר ההמלצות של משרד הבריאות ובמחקרים השונים הן להמנע פשוט ממוצרי חלב שמנים בכמות גדולה. שזה לא אמור להפתיע אף אחד (שומן רווי ופרוקטוז\לקטוז בכמות מופרזת לא מטיבים עם העורקים).

ד. לגבי סרטן וחלב הפרה, מכל המחקרים שהבאת מחקר אחד שולל את ההשפעה של הלקטוז או הגלקטוז בחלב על הסרטן ומציע את השומן של החלב, כאשר השני שולל את האפשרות ששומן החלב יגרום לסרטן ומציע את סוכר החלב - הלקטוז. מחקר חדש אפילו מצא אסוציאציה (שהיא אינה סיבה כמובן) בין מוצרי חלב להפחתת הסיכון לסרטן השחלות בקרב 32,000 נשים על פני תקופה של 8 שנים (3). עוד סקירה חדשה מאותה שנה ששווה לקרוא, על הפחתת הסיכון לסרטן המעי הגס ופי הטבעת (4). כל שאר המחקרים מדברים על IGF-1 ספציפית ולא על החלב.

המסר כאן הוא כמו עם כל מאכל אחר, צריך לקחת אותו בפרופורציות, לשים לב לאחוזי השומן, לשים לב לויטמינים שהוא נותן\לא נותן, ולהנות מהיתרונות הרבים שיש לו. כל הסיפור מאחורי החלב, מקורו בעיקר במלחמות אידיאולוגיות (טבעוניים) ומסחריות (יצרני התחליפים - סויה). טיעוני ההגיון האידיאולוגיים והתרבותיים שאנו שומעים בכל פינה לא הולכים יד ביד עם העובדות המחקריות בשטח, וכמובן שלא מהווים תחליף (פילוסופיה תזונתית אינה טיעון המתאים לדיון מדעי). אני ממליץ לבדוק בקפידה מאיפה הסימוכין מגיעים, ואם כבר פונים למקורות לא אובייקטיבים, אז לבדוק (בכל מקרה לבדוק) את המחקרים לעומק.

1. J Am Coll Nutr. 2000 Apr;19(2 Suppl):83S-99S. Calcium, dairy pruducts and osteoporosis. Heaney RP. Creighton University, Omaha, Nebraska 68178, USA. PMID: 1075913

2. Dairy Consumption and Risk of Type 2 Diabetes Mellitues in Men: A Prospective Study. Hyon K. Choi; Walter C. Willett; Meir J. Stampfer; Eric Rimm; Frank B. Hu. Arch Intern Med. 2005;165:997-1003.

3. Nutr Cancer. 2006;56(1):22-30. Relationship between calcium, lactose, vitamin d, and dairy products and ovarian cancer. Koralek DO, Bertone-Johnson ER, Leitzmann MF, Sturgeon SR, Lacey JV Jr, Schairer C, Schatzkin A.

4. American Journal of Clinical Nutrition, Vol. 83, No. 3, 527-528, March © 2006. Dairy consumption and the prevention of colon cancer: is there more to the story than calcium?1,2. James C Fleet.

5. Diabetes Nutr Metab. 2004 Apr;17(2):76-83. Serum antibodies to the major proteins found in cow's milk of Iranian patients with Type 1 diabetes mellitus

6. American Journal of Clinical Nutrition, Vol. 78, No. 6, 1053-1067, December 2003 .Nutritional risk predictors of ß cell autoimmunity and type 1 diabetes at a young age1,2. Suvi M Virtanen and Mikael Knip.

gal.T מנותק   הגב עם ציטוט
ישן 25-05-07, 16:41   #39
Bullet
חבר VIP - חבר יהלום

הסמל האישי שלBullet

אבל גל, ארנולד אמר "milk is for babies"!
סינטרקס
סיינטרקס
Bullet מנותק   הגב עם ציטוט
ישן 25-05-07, 16:43   #40
THE_JUGGERNAUT
חבר פעיל

ציטוט:
פורסם במקור על ידי Bullet
אבל גל, ארנולד אמר "milk is for babies"!
אז הדבר הזה בעצם סותר את כל ההמלצות של משרד הבריאות!! מישהו חייב לעדכן אותם!

THE_JUGGERNAUT מנותק   הגב עם ציטוט
תגובה