PDA

צפה בגרסא המלאה : מאמר מתורגם מספר 2: משקל חופשי Vs מכשירים

ThaiB0X
14-07-07, 22:18
המאמר הבא מבוסס על דעתי האישית בלבד ו25+ שנות נסיון של עבודת משקולות עם משקל חופשי ומכשירים.

משקל חופשי או מכשירים ?

מכשירי כושר הומצאו כדי לעשות את האימונים ליותר קלים, ויותר נוחים. אמממ ?

מה שהתחיל ככוונות טובות של מכשירי נאוטיליוס & יוניברשל, התפתח לתעשיית מליארד דולר של שגעונות חולפים, גימיקים, ספות בטן, מכשירי רגליים, ופרסומות שכנוע.

עכשיו אתם יכולים לשכב על הגב 10 דקות ביום מול הטלוויזיה, שלושה פעמים בשבוע, ולהוריד 75 ס"מ מההיקף שלכם בלא יותר מ3 שבועות.

בחלומות הלילה !
מכשירים זה בשביל חיטוב ומשקל חופשי זה בשביל מסה, נכון ? לא ! (למזלנו המיתוס הזה לא קיים אצלנו)
כל תרגיל התנגדות, כולל מכשירים, משקל חופשי, מתח, כפיפות מרפקים וכו', יכולים לשמש גם בשביל "חיטוב" וגם בשביל בניית מסה. פיתוח שריר תלוי בהמון גורמים אשר כוללים אבל לא מוגבלים ל:

• רמת ההתנגדות
• מספר חזרות
• משך האימון וההפסקה בין סט לסט
• עצימות האימון
• תדירות האימון
• הכנסה קלורית
• נטייה גנטית
• רמות הורמונים
• בריאות כללית

אז, מה עדיף ? משקל חופשי או מכשירים ?

משקל חופשי עדיף.

משקלים חופשיים מערבים יותר סיבי שריר ויותר כיווצי שרירים, בגלל שאתם משתמשים בשרירים מייצבים שלא משתמשים בהם במכשירים. לכן משקל חופשי יותר אפקטיבי. זה לא אומר שלעולם אל תשתמשו במכשירים. כל תוכנית אימונים טובה צריכה להכליל גם משקל חופשי, גם מכשירים וכל קומבינציה של תרגילים.

מה הוכיח לי זאת ?

לפני שנים הייתה לי מריבה עם הבעלים של החדר כושר שהייתי מתאמן בו, ונאצלתי למצוא חדר כושר אחר להתאמן בו. אבל זה לא מה שמצאתי, מצאתי את BALLYS.

עולם אחר לגמרי, זה לא היה חדר כושר... זה היה זוהר מדי, נקי מדי, מיופייף מדי. ניסיתי להמשיך להתאמן כרגיל, אבל חדר המשקולות החופשיים שם לא היה אותו הדבר, אז נדדתי לחדר המכשירים.
הוא היה עצום בהשוואה לחדר המשקולות החופשיים.

בשביל לקצר את הסיפור הארוך, התחלתי להשתמש ביותר ויותר מכשירים, כשאני מרים את המשקלים המקסימליים, 250 פאונדס, 300 פאונדס, קלי קלות...

לאחר מספר שנים של אימון קשים (כך חשבתי), הייתה לי הזדמנות לפתוח את חדר הכושר הפרטי שלי, וברגע שהיו לי מספיק ציוד ומשקולות, התחלתי להתאמן בחדר הכושר ה"עוד לא מוכן" שהיה לי.

ואז מה שגיליתי הדהים אותי.

ה1RM שלי (חזרה אחת מקסימלית) בבנץ' פרס (לחיצת חזה) הייתה רק... 185 פאונדס.

בעעעעע !

לקח לי מעל לשנה כדי לחזור ולהרים את המשקל שהייתי מרים פעם ב1RM.

שורה תחתונה

תשתמש גם במשקל חופשי וגם במכשירים, ובכל דבר אחר. העיקר שלא תתמקד באחד מהם. האימון אמור להיות "קל" רק כשאתה מתחיל.

תדמיינו רגע בנאדם שאתם מעריצים את הגוף שלו, אתם חושבים שהוא השיג את זה בעזרת מכשיר שהוא קנה מהפרסומות שכנוע בערוץ הקניות ?

תפסיקו לחפש אחר דרכים כדי להפוך את האימון לקל יותר. זה ההפך מהמטרה. תחפשו דרכים כדי להפוך אותו לקשה יותר, מאתגר יותר. אל תיפלו שוגג לשגעון והגימיק הבא שתראו בטלוויזיה. פשוט תתאמנו. כל אימון טוב יותר משום אימון.

או כמו הסיסמא של נייק: "Just Do It!"

מאמר מקורי:

http://www.:):):):):):):):):):):):):):):):):)/fun/trainingstation3.htm

דעתי האישית:

אני אישית לא מסכים איתו בקטע שצריך לשלב בין שניהם. כי לא צריך ! משקל חופשי מספיק בהחלט ועדיף תמיד. יש תרגילים מבודדים גם עם משקל חופשי אם יש בהם צורך עז.
חוצמזה הוא די צודק.

arbel2
14-07-07, 22:20
לא תמיד נכון , ישנן זויות שיותר קל להגיע אליהן בעזרת מכשירים (חלקים מסויימים של הגב בעזרת מכונות של "האמר" , או לחיצות כבדות לאנשים עם פציעות שמפריעות לתנועה עם המשקל החופשי

חשוב לשלב ,מתאמן חכם לא פוסל שום תרגיל ושום מכונה ,כולם יכולים להיות שימושיים .

ThaiB0X
14-07-07, 22:22
אחי, לא יודע מה איתך, אבל עוד לא מצאתי תרגיל אחד במכונה שהאלטרנטיבה שלו במשקל חופשי לא עדיפה עליו.

אולי פשוט לא ראיתי הרבה מכונות, כי המכון אצלנו מאוד מצומצם, אבל שיהיה.

עריכה:

מה זה המכשירי האמר האלו ?

igorek
14-07-07, 22:25
האמר זאת חברה שמייצרת מכשירים איכותיים אבל אין הרבה כאלה (אם בכלל יש) בארץ.
המכונות בחדר כושר שלי הן גועל נפש אז נדיר שאני עובד על מכונות.

אליאב קרייסלר
14-07-07, 22:29
אחי, לא יודע מה איתך, אבל עוד לא מצאתי תרגיל אחד במכונה שהאלטרנטיבה שלו במשקל חופשי לא עדיפה עליו.

אולי פשוט לא ראיתי הרבה מכונות, כי המכון אצלנו מאוד מצומצם, אבל שיהיה.

עריכה:

מה זה המכשירי האמר האלו ?

האמר זאת חברה שמייצרת מכונות , אבל ''האמר'' קוראים גם לכל מכונה שאתה מרכיב עליה את המשקל , במכונה רגילה יש את משקל כבר ואתה רק צריך לבחור..אז בהאמר אתה פשוט לוקח פלטות ומרכיב כזה

ThaiB0X
14-07-07, 22:34
אני מבין שזאת מכונת האמר לדוגמא:

http://www.scholastic.com/coach/co3COACH2005/co32005_6_Hammer_Horizontal_Row.JPG

חרא של דבר, זה עדיין מקובע.

arbel2
14-07-07, 22:36
אני מבין שזאת מכונת האמר לדוגמא:

http://www.scholastic.com/coach/co3COACH2005/co32005_6_Hammer_Horizontal_Row.JPG

חרא של דבר, זה עדיין מקובע.

לפעמים הקיבוע זה טוב
אתה חייב להיות יותר פתוח לדברים האלו
קיבעון זה משהו שעוצר את ההיתפתחות של כל ספורטאי

יש מתאגרפים שעושים פילאטיס ,אז אם להם מותר את זה ,לנו מותר גם מכונות מדי פעם

ThaiB0X
14-07-07, 22:40
אני מודה שאני די נעול על הדעה שלי בהקשר הזה,
אבל אני פשוט לא מצליח למצוא שום יתרון במכונה סלח לי (לא משנה אם התרגיל הוא מבודד או מורכב).

רוצה לגוון? סבבה, תעשה את זה בתרגיל חופשי עם טכניקה אחרת...

בחיים לא שמעתי על מתאגרף שעושה פילאטיס אגב 0_0

benwin21
14-07-07, 23:08
הוא נראה לי יותר כמו אירי מאשר האמר אתם מסכימים איתי??

sandman
15-07-07, 00:01
דווקא לבאדיבילדינג יש מקום למכונות.
עובדה שהאלופים עובדים גם במכונות לפעמים וזה לא רק בסרטים שלהם שנועדו לשווק פרוסמות סודיות.
בגלל שהמוכנות עוזרות לייצב את התנועה בקח נחסך המאמץ לייצב את התנועה וניתן להתמקד בעיקר בהזזת המשקל. כך ניתן להזיז יותר משקל. והנוסחא קובעת:
יותר משקל = יותר מאסה.

גם בתרגילים חופשיים צריך לדעת לעבוד באמת בצורה חופשית.
אני משל לא הצלחתי אף פעם לעושת יותר מ5 חזורת מ90 קילו לחיצת חזה עד שהמאמן החדש אצלנו שמר עלי באחד הסטים והוא פשוט נגע בצורה קלה במוט לאורך כל הסט וגרם לי להצליח להרים 8 חזרות. נדהמתי כי הוא לא עזר לי בכלל להרים את המשקל. הוא פשוט עזר לי רק לייצב את המשקל ובכך נחסך ממני המאמץ לשמור על שיווי המשקל של המוט.
כמובן שאחר כך כעסתי עליו כי אני רוצה לשפר גם את המייצבים ולא רק את הכוח הרגיל.

לכן אם רוצים לעבוד עובדה אמיתית על הגוף חשוב לדעת לעבוד חופשי באמת גם בתרגילים שהם חופשיים כביכול.

וכמו שכמה חברו אמרו כאן בשביל לגדול צריך באמת להיות עם ראש פתוח לתרגילים שונים ומגוונים.

ואל תצחקו פילאטיס יכול לעזור למי שרוצה לקבל גוף יפה יותר כי הוא מאריך שרירים ומשפר את המייצבים כך שבחיטוב טוב אפשר לראות תוצאות טובות יותר והפרדה טובה יותר בשרירים כאשר משלבים פילאטיס.

אבל אני בכל זאת לא ממליץ לעשות פילאטיס רק בשביל זה, זה היה רק דוגמא.
בשביל לקבל את הייתרונות שבפילאטיס להפרדה יפה של השרירים אפשר פשוט לעשות מתחיות אינטסיביות אחרי כל אימון.

tomerA
15-07-07, 04:10
יש תרגילים שחייבים לעשות
למשל פולי וכפיפות ברכיים למיניהם

AkunaMatata
15-07-07, 04:45
יש תרגילים שחייבים לעשות
בשביל פולי עליון יש לך מתח....

Mazoz3
15-07-07, 05:46
יש תרגילים שחייבים לעשות

תעבוד על מתח ועל דדליפט רומני, ולא תצטרך את שניהם.

אני אישית עובד רק עם משקל חופשי, כבר מהחודש הראשון שהתחלתי להתאמן בו.. לא נוגע באף מכשיר.

kaga
15-07-07, 11:58
חופשי שולט!!! מכשירים לבחורות

ThaiB0X
16-07-07, 17:45

זה מזכיר לי איזה זקנה במכון שעושה 18 קילו חזה פרפר במכונה :O

arbel2
16-07-07, 18:40

אתה קורא לי בחורה ?

Bullet
16-07-07, 20:43
אתה קורא לי בחורה ?
הוא בחור טוב ארבל :ninja:

אלכס, הבאתי לך קריאטין היום ואתה שולח לי הודעה שזה חומר חזק... איך בדיוק? לקחת 100 גרם ביום אחד ודפקת אימון?

ThaiB0X
16-07-07, 22:28

אלכס, הבאתי לך קריאטין היום ואתה שולח לי הודעה שזה חומר חזק... איך בדיוק? לקחת 100 גרם ביום אחד ודפקת אימון?

LMAO

פומה
16-07-07, 23:13
תפסיקו לחפש אחר דרכים כדי להפוך את האימון לקל יותר. זה ההפך מהמטרה. תחפשו דרכים כדי להפוך אותו לקשה יותר, מאתגר יותר. אל תיפלו שוגג לשגעון והגימיק הבא שתראו בטלוויזיה. פשוט תתאמנו. כל אימון טוב יותר משום אימון.

כל מילה בסלע !!!

ThaiB0X
16-07-07, 23:16
כל מילה בסלע !!!

מוניטין חיובי היה יכול להיות נחמד :emb1:

הזברה
17-07-07, 10:02
לפעמים הקיבוע זה טוב
אתה חייב להיות יותר פתוח לדברים האלו
קיבעון זה משהו שעוצר את ההיתפתחות של כל ספורטאי

יש מתאגרפים שעושים פילאטיס ,אז אם להם מותר את זה ,לנו מותר גם מכונות מדי פעם
זה די שקוף שהם עושים את זה בשביל הבחורות...

אני משונאי המכונות, בעיקר בגלל שרוב המכונות בחדרי הכושר שאני מתאמן בהם לא מתאימות למתאמנים רציניים...

לדעתי זה לא רע לשלב ,כל עוד האוויר של התוכנית הוא התרגילים המורכבים. אגב, מכונות פוצעות יותר...
אני חושב שהשאיפה של המתאמן תמיד תיהייה להתרחק מהמכונות ככל האפשר ואולי להשתמש בהן לשרירים הקטנים בעיקר וגם אז בצורה מוגבלת.

kaga
17-07-07, 10:19

חחח לא צחקתי :). זה הזכיר לי פשוט קוקאין כמו בסרטים... היום ניסיתי אבל בבוקר אין לי כוח אז בערב אני ינסה לקחת ולראות תוצאות.

פומה
17-07-07, 13:02

קבל מוניטין....

sandman
17-07-07, 15:15

רציתי להוסיף לך גם מוניטין אבל כנארה שכבר הבאתי לך פעם ועכשיו אי אפשר פעם שנייה.

ThaiB0X
17-07-07, 17:31
חפיף, תודה חברים :)

arbel2
17-07-07, 18:03
זה די שקוף שהם עושים את זה בשביל הבחורות...

אני משונאי המכונות, בעיקר בגלל שרוב המכונות בחדרי הכושר שאני מתאמן בהם לא מתאימות למתאמנים רציניים...

לדעתי זה לא רע לשלב ,כל עוד האוויר של התוכנית הוא התרגילים המורכבים. אגב, מכונות פוצעות יותר...
אני חושב שהשאיפה של המתאמן תמיד תיהייה להתרחק מהמכונות ככל האפשר ואולי להשתמש בהן לשרירים הקטנים בעיקר וגם אז בצורה מוגבלת.

ברור שה"בשר" של התוכנית שלך הוא התרגילים החופשיים המורכבים ,זה ברור ונתון ,אבל שילוב חכם של תרגילים חופשיים +מכונות=תוכנית אפקטיבית מאוד