PDA

צפה בגרסא המלאה : שאלה בקשר לעדשים

Psychopath
16-08-06, 21:59
ראיתי בטבלה של הערכים התזונתיים פה באתר שבעדשים יש 28 גרם חלבונים ב100 גרם עדשים לפני בישול.

השאלה שלי אם העדשים מאבדים מהערכים התזונתיים שלהם לאחר הבישול, ואם כן מה הם מאבדים וכמה....
תודה !

Nimrod
16-08-06, 22:04
הם לא מאבדים!
עדשים אומנם זה חלבון לא "מלא" כלכך, אך זה מאכל מצויין!
אישית אני אוהב להכין סיר של זה וסיר של אורז מלא \ קינואה \ אורז לבן ולשפוך כמה כפות של זה על כמה כפות של אורז + סלט ירקות ולערבב את הכול ביחד! מממממ..... יאמי :)

Psychopath
16-08-06, 22:13
סבבה אני ינסה את זה.. קניתי קינואה וזה ממש מגעיל לאכול את זה. אורז לבן אני גם מכין לאחרונה..
אם עדשים זה 28 אחוז חלבון, אז סתם דוגמא אני יכול לאכול 100 גרם אחרי אימון וזה יהיה כמו לאכול קופסת טונה אחרי אימון ?

אני יכול להשתמש בזה בתפריט היומי שלי ? זה טוב כמו כל חלבון אחר ?

-Bk
16-08-06, 22:14
נימרוד אם אתה לא בטוח 100% אל תגיב, כי אם הוא בחיטוב, העזרה שלך עלולה להרוס לו את התפריט !
כל מאכל כשמבשלים אותו סופח מים בזמן הבישול לכן הערך התזונתי שלו יורד (אבל אני לא יודע בכמה תחפש ערכים לאחר בישול )
אם זה לא היה משתנה, למה רושמים בערך שלהם "לפני בישול" ???

shahaflol
16-08-06, 22:26
הערך התזונתי לא יורד, פשוט יש מזונות שסופחים כמות נכבדה של מים ולכן לדוגמא 50 גרם ספגטי לא מבושל = 100 גרם ספגטי מבושל בערך.
עדשים זה לא חלבון מלא והערך הביולוגי שלו לא גבוה, ולכן עדיף שלא להחליף אותו במנת טונה או כל חלבון מלא אחר.

agent_amos
16-08-06, 22:30
אני אישית נוהג לאכול אורז לבן ועדשים ולבשל אותם גם יחד...
בד"כ מערבב 250 גרם עם סלט ממלפפון ושתי עגבניות ושתי יוגורט 1.5% יופלייט,זה יוצא די טוב משביע ולא מכביד על הקיבה.

Nimrod
16-08-06, 22:54
נימרוד אם אתה לא בטוח 100% אל תגיב, כי אם הוא בחיטוב, העזרה שלך עלולה להרוס לו את התפריט !
כל מאכל כשמבשלים אותו סופח מים בזמן הבישול לכן הערך התזונתי שלו יורד (אבל אני לא יודע בכמה תחפש ערכים לאחר בישול )
אם זה לא היה משתנה, למה רושמים בערך שלהם "לפני בישול" ???
1. כתבתי שההמלצה לארוחה לדוגמא שלי היא כי אני במסה! בחיטוב זה ארוחה מפוצצת מידי בפחמימות ובקלוריות.
אני אוהב להמליץ על דרכים לאכול מזונות שלחלק נראים מגעילים כי אחר כך הרבה אנשים קוראים את הפוסט ואני רוצה לעזור לכמה שיותר. (אני יודע איזה מעצבן זה שלא עוזרים לי).

2. אחרי בישול לא קורה לחלבונים האלו כלום! ברור של100 גרם יהיה חצי מהחלבונים, חצי מהפחמימות וחצי מהקלוריות כי עכשיו המוצר מלא בעוד 50 אחוז מים ממה שהוא היה לפני הבישול.
השאלה שלו הייתה אם לחלבונים קורה משהו כאילו הבישול הורס אותם או משהו.
הבישול לא משנה לשום דבר (המים לא מזיקים ולא מוסיפים) חוץ מלעבודה כשאתה שוקל את האוכל ומחשב אותו (חלבונים או קלוריות אנערף) צריך לדעת את ההבדל, לפני ואחרי ולחשב אותו בהתאם!

אגב, רוב המזונות האלו סופחים 50 אחוז מים או 66 אחוז או משהו כזה.. כל מזון אחרת, עדשים אני חושב 50 אחוז מים אחרי בישול.

Tnavon
16-08-06, 23:08
עדשים זה אחלה
תכין חצי כוס עדשים וחצי כוס אורז באותו סיר יוצא משו לפנים

Psychopath
16-08-06, 23:12
אהה סבבה .. זה נחשב חלבון איטי או מהיר ?
ואני לא מתכוון להחליף אותו בטונה או משהו, אבל במקום למשל גביע קוטג אני יכול לאכול 100 גרם עדשים וזה יהיה אותו הדבר מבחינת החלבונים ?
ואני במסה, יש לי אחוזי שומן נמוכים אז לא מפריעות לי הקלוריות כל כך.
בקיצור, כדי להכניס לתפריט או לא?

Nimrod
16-08-06, 23:29
אהה סבבה .. זה נחשב חלבון איטי או מהיר ?
ואני לא מתכוון להחליף אותו בטונה או משהו, אבל במקום למשל גביע קוטג אני יכול לאכול 100 גרם עדשים וזה יהיה אותו הדבר מבחינת החלבונים ?
ואני במסה, יש לי אחוזי שומן נמוכים אז לא מפריעות לי הקלוריות כל כך.
בקיצור, כדי להכניס לתפריט או לא?

למה אתה צריך לדעת אם הוא מהיר או איטי? גל כתב פה כבר פעמים רבות שזה ממש לא צריך להעסיק אותנו וזה ממש לא משנה!
אם אני זוכר נכון הוא איטי, אבל הפעם אני ממש לא בטוח, בכל מקרה, זה לא חשוב, אם יש לך מספיק סיבים ואתה אוכל נכון אל תתעסק במהירות של חלבונים או GIאים של פחמימות (כמעט).

Daniel-Barak
16-08-06, 23:44
עדשים אחרי בישול סופחים המנוזל, לכן מקבלים יותר נפח, משמע הערכים ל-100 גרם מצטמצמים מעט, אבל לא נפגעים.

Psychopath
17-08-06, 12:06
אהה סבבה תודה כולם זה מה שרציתי לדעת!

Mazor
17-08-06, 14:49
זה פחמימה מורכבת! איך פחימה מורכבת יכולה להיות "מהירה"? אני לא הייתי מחליף טונה בעדשים-כמו שכבר הגעת למסקנה הזו לבד. עדישם ואורז ביחס של 2:1 לטובת האורז=חלבון מלא. תעשה עם האינפו' הזו מה זאתה רוצה...:)

Eli
01-02-07, 22:40
אני אוכל די הרבה עדשים כי זה זול, לא ידעתי שזה חלבון "נחות". איזה אוכל אפשר להוסיף לעדשים כדי שביחד יהיה חלבון מלא? שיבולת או כוסנת זה טוב?

orel
01-02-07, 22:47
מה יוצא יותר אחרי בישול עדשים או אורז?

gman
01-02-07, 23:23
באחד המאמרים פה קראתי שלערבב כמה חלבונים צמחיים יכול להיות אפילו יותר טוב מבשר, אז אם אתם כבר אוכלים עדשים תנסו לעשות את זה עם אורז או משהו...

אני אישית די אוהב לאכול מרק עדשים, לפעמים גם מוסיף לשם שעועית למרות שלוקח לה מלא זמן להתבשל.
אולי נשמע מגעיל אבל זה טעים (:

Psychopath
02-02-07, 18:07
מישהו פה הקפיץ את האימא של הפוסט !

Moshe
02-02-07, 18:28
חח נכון ואנשים ממשיכים להגיב :\
טוב זה נושא דיי מעניין אבל חפרתם
לנעול